Třetí závod seriálu MMČR

Mistrovství ČR Supermoto pokračovalo třetím závodem na Autodromu ve Vysokém Mýtě. Celý závodní den byl doprovázený velkými teplotami a na terénní části okruhu se v odpoledních rozjížďkách více prášilo. Jednotlivé jízdy probíhaly v poklidu, jezdci závodili na maximum a ukazovali divákům a svým fanouškům své závodnické umění.

Nejatraktivnějším závodem byla bez pochyb jízda sloučených kategorií S1 a S2. Zdálo se, že zkušený Erik Provazník bude suverénní po celou dobu závodu, avšak v první rozjížďce se pár kol nemohl dostat před druhého rychlíka Miroslava Řiháka. V rámci souboje o lepší umístění došlo i ke kolizi na terénu a oba dva vedoucí jezdci spadli a ztratili důležité sekundy. Další pozici si hlídal se 111 na zádech Lukáš Ducháček a další česko-polská dvojice Leskow a Ludvík bojovala o to dohnat zbytek startovního pole. Mezi ně se však zaplétali i jezdci z kubatury S2. Tu první jízdě vyhrál na Hondě jedoucí Daniel Kička před Vojtěchem Frišem a Denisem Flígrem.

Ve druhé jízdě se nejlépe povedl start Provazníkovi. Erik nasadil vysoké tempo a hnal se směrem za cílovou vlajkou. Kolo od kola navyšoval svůj náskok na druhého Řiháka a v posledním kole si už mohl dovolit zvolnit a předvést divákům jízdu po zadním. Další jezdec Lukáš Ducháček si udržel své třetí místo a výše zmíněná dvojice dojela v opačném pořadí než v rozjížďce první. Do cíle druhé jízdy S2 nedojel vítěz té první Klička Daniel, a proto si nepřipsal žádný bod do celkového hodnocení. O skvělé souboje jsme nebyli ochuceni ani zde, kde se o místo prali čeští závodníci s těmi z Polska. První z S2 projel cílovou vlajkou Friš, následovaný Flígrem a Machem.

Další početně zastoupenou jízdou byla jízda spojených kategorií S3 MX CUP, S3 Veteran Cup 35 a S3 Veteran Cup 40. Zde se ukazuje, že nezáleží na věku, ale na zkušenostech a i starší borci jsou schopni zajíždět neskutečné časy, klopit zatáčky a předvádět jezdecký um na trati.

Ve třídě S3 MX CUP to byl pro změnu česko-maďarský boj o body. Smolařem závodu by se dal nazvat Luděk Buček, kterému při druhé rozjížďce praskl řetěz. Tudíž si nepřipsal žádné body z druhé jízdy a celkově v seriálu tak přišel o třetí místo. Pořadí na prvních třech místech bylo v obou rozjížďkách stejné, a to první Pavel Kajgr a za ním maďarská dvojice Tamas Varga a Impre Csuka. Další závodníci skončili pod pódiovým umístěním.

Jezdci kategorie S3 Veteran Cup 35 předvedli, jak je možné měnit pořadí. Až na první dva Jiřího Peška a Pavla Noska se každá další dvojice závodníků po první rozjížďce prohodila v pořadí a jezdci měli vždy stejně bodů. I v supermotu platí, že druhá jízda rozhoduje. Například náš instruktor motoškoly Milan Svoboda si ve velkém chumlu jezdců skvěle zazávodil a dojel si ve své kategorií pro 5. místo.

Nejrychlejší veteráni byli k vidění v kategorii S3 Veteran Cup 40, kde o první dvě příčky bojovali Miroslav Starý s Michalem Solíkem. Celkově úspěšnější byl druhý jmenovaný. Na třetím místě se po celou dobu závodu držel showman Aleš Cikánek a za sebou nechával dalších 9 českých jezdců v této kategorií.

I v supermoto se najdou budoucí naděje, možná mistři světa. Například v kategorií S5 Junior se po celou dobu obou rozjížděk naháněli borci Filip Zíka s Michalem Vlasákem, oba z jednoho týmu. Na záda jim však po celou dobu dýchal Viktor Valoušek a už takto mladí kluci ukazují, jak jsou rychlí a jaké mají ve svém věku zkušenosti.

Ještě mladší závodníky jsme mohli vidět v kategorií S6 Elév, kde si pro první místo dojel v obou rozjížďkách Matěj Kokeš následovaný rodinnou dvojicí Arturom a Vitoriem Kajgrem. Další jezdci si udrželi své pozice, a i když se nepodívali na stupně vítězů, tak získali cenné zkušenosti do dalších závodů.

Pro spoustu diváků byla zajímavá bezesporu třída S7 Aku, která je podporována výrobcem elektromotocyklů Kuberg. V této třídě závodili dva kluci a jedna dívka. Celkově však vyhrál Kristián Toman, na druhém místě dojela Denisa Valoušková a třetí byl Štěpán Svoboda, pro kterého to byl teprve druhý závod v životě.

Celkové výsledky nedělního závodu jsou k nalezení ZDE.