Sváteční Loket

MXGP: Suverénní Herlings bral plný počet bodů

Dle předpokladů bylo jasné, že půjde hlavně o souboj dvou závodníků na továrních motorkách KTM. To se ukázalo ihned po startu, kdy holeshot bral několikanásobný mistr světa Antonio Cairoli následovaný Jeffrey Herlingsem. Třetí za nimi se držel Slovinec Tim Gajser na Hondě. Start se povedl i dalším jezdcům, jako je Gautier Paulin (Husqvarna) nebo Alessandro Lupino (Kawasaki). Jezdci sváděli skvělé souboje na trati, předjížděli se hned od prvního kola a dělali maximum pro to, aby se dostali na lepší příčky. Po kolizi na trati mezi Tommy Searlem (Kawasaki) a Evgeny Bobryshevem (Suzuki) musel druhý jmenovaný pro velkou bolest zad odstoupit a první rozjížďku nedokončil. Herlings dojel do cíle první s náskokem 31 sekund na druhého Cairoliho. Třetí dojel mladý závodník Gajser. Martin Michek dokončil rozjížďku na 22.místěPetr Smítka na 28.místě.

Do druhé rozjížďky nejlépe od startovního roštu odpálil Cairoli a za ním jeho krajan Lupino. Paulin na Husqvarně se protáhl jako třetí. Smůlu měl ve druhém kole polský jezdec Tomek Wysocki (KTM), který se po pádu doslova skutálel z trati a jízdu nedokončil. Jízdu  také nedokončil z technických důvodů český závodník Petr Smítka. Skvěle se v této jízdě předvedli jezdci na strojích Yamaha Jeremy Van Horebeek a Romain Febvre, kteří závodili hned za vedoucí trojicí. Herlings opět zvítězil o více než 31 sekund a připsal si na své konto plný počet bodů a červenou tabulku. Druhý byl opět Cairoli a třetí Gajser. Martin Michek dojel ve druhé jízdě na 23.místě.

Přesně s 50 body celkově vyhrál Jeffrey Herlings, na druhém místě jeho rival Antonio Cairoli a třetí byl Tim Gajser.

MX2: Sedmnáctiletý Prado si odváží červenou tabulku

Nejrychleji na startu první rozjížďky zareagoval německý závodník Henry Jacobi (Husqvarna), během okamžiku se před něj dostal Jorge Prado (KTM), kterému se brzy na záda díval Thomas Covington (Husqvarna) a Calvin Vlaanderen (Honda). V této kubatuře závodili z českých zástupců Jakub Terešák, Petr Polák a Martin Krč. Dařilo se také Jago Geertsovi na Yamaze, který letos v MX2 zajíždí skvělé výsledky. První po boji dojel do cíle Calvin Vlaanderen, druhý Thomas Covington a třetí Jorge Prado. Richard Šikyňa dojel na 14. místě, dvacátý byl Martin Krč, na 22.místě dojel Jakub Terešák a na 24.místě Petr Polák.

Do druhé rozjížďky opět skvěle odstartoval Jorge Prado následovaný Jacobim a Covingtonem. Pro české a slovenské fanoušky byla radost sledovat jízdu Richarda Šikyňi, který bojoval v TOP 15. Jezdci na dvěstěpadesátkách urputně bojují a nedarují si na trati ani metr, což jsme v tomto závodě mohli vidět po celou dobu, nejvíce však od druhé poloviny závodu, kdy se strhl boj o prvních 5 pozic. První ve druhé rozjížďce byl Jorge Prado, druhý Thomas Covington a třetí Calvin Vlaanderen. Richard Šikyňa za obrovského aplausu projel cílem jako jedenáctý! Martin Krč dojel na 19.místě, 22. místo bral Petr Polák a 24. byl Jakub Terešák.

Celkově MX2 ovládl Španěl Jorge Prado, před Thomasem Covingtonem a a Calvinem Vlaanderenem.

EMX 300: Kovář odváží domů bronz

Nejvíce českých jezdců se představilo právě v této kategorií. Velkou nadějí na „bednu“ byl bezesporu Václav Kovář na stroji GAS GAS, dalšími závodníky z České republiky byli Marek Sukup, Petr Bartoš, Patrik Liška a Marek Nešpor. Marek Sukup nahradil na dvoutaktní třístovce TM zraněného Jonáše Nedvěda a na dvoutaktní motorce seděl po několika letech.

Do první jízdy skvěle odstartoval Sukup, Kovář po menším zaváhání musel celou jízdu dohánět své manko a předjíždět jezdce před sebou. Patrik Liška celou jízdu zvládl odolávat nestárnoucímu matadorovi Petru Bartošovi. Zajímavé bylo vidět i jiné jezdce, například Grega Smetse, syna legendárního závodníka Joela Smetse. Pod cílovou vlajkou projel první Dennis Ullrich, druhý Mike Kras a třetí byl Erik Willems.

Druhá jízda se odjela v neděli ráno a příroda pro jezdce připravila hodně pokropenou trať. Do druhé rozjížďky už Kovář dal vše a start se mu povedl, pohyboval se na předních příčkách. Vítěz první jízdy Dennis Ullrich se na bahně trápil a držel se kolem pátého místa. Pořadí druhé jízdy bylo Mike Kras, Brad Anderson a Václav Kovář.

Celkově v Lokti vyhrál Mike Kras před Dennisem Ullrichem a Václavem Kovářem. Čtvrtý Marek Sukup měl stejně bodů jako Kovář.

EMX 85: Jihoafričan mistrem Evropy

V této třídě se představili dva naši jezdci – Tomáš Pikart a Radek Větrovský, oba na strojích KTM. Pro diváky bylo zajímavé podívání také na Liama Everste, syna Stefana Evertse. Mladí jezdci v těchto kategoriích ukazují svou bojovnost a chuť po vítězství. V první jízdě měl smůlu jeden z kandidátů na vítězství Kay de Wolf, který se musel prodírat startovním polem kupředu po špatném startu. Ani druhá jízda nepřipravila diváky o skvělou podívanou a nejen čeští fanoušci hnali své zástupce kupředu.

Celkově se evropským mistrem stal Camden Mc Lellan, druhý Kay de Wolf a třetí Liam Everts. Radek Větrovský skončil sedmý a Tomáš Pikart šestnáctý.

EMX 65: Nedělní bahno zamíchalo pořadím

Další dvojice českých nadějí ve složení Víťa Marek a Jan Janout závodila v nejmenší kubatuře, oba na strojích KTM. Představila se zde i mladá závodnice z Holandska, jediná ve startovním poli, Lotte Van Drunen. První sobotní jízdu ovládl Damian Knuiman z Holandska, Marek dojel sedmý a Janout čtrnáctý. Druhá jízda čekala na závodníky v neděli dopoledne a malá kola na pětašedesátkách musela pobrat veškeré bahno na trati. Druhou jízdu vyhrál Ital Rispoli. Janout dojel čtvrtý a Marek sedmý.

Mistrem Evropy se stal Brando Rispoli, druhý byl Jakob Madsen a třetí Damian Knuiman. Víťa Marek je v celkovém hodnocení ME na skvělém 6.místě a Honza Janout si dojel pro místo osmé.

Doprovodný program

Pro diváky připravili pořadatelé spoustu zajímavých akcí nad rámec závodů. Jako vždy byla největší účast diváků na autogramiádách. Firma ACI – oficiální dovozce přileb Airoh připravila autogramiádu se čtyřmi jezdci – Cairoli, Herlings, Desalle, Prado. U stanu Monster Energy rozhazovaly jejich hostesky trička a vlajky na fandění. Ve stánku 101 Underground Riders proběhla autogramiáda s Joelem Smetsem a legendami československého motocrossu (Falta, Baborovský, … ). V prostorách areálu trati bylo také nepřeberné množství stánků s moto věcmi a s občerstvením. V pátek a v sobotu večer si fanoušci mohli užít taneční párty a sobotu okořenil také tradiční ohňostroj.

Pokračujte ve čtení na dalších kapitolách:

následující kapitola »Fotogalerie