Diváci se 3. listopadu mohou těšit na slavná česká jména, jako jsou Libor Podmol, Filip Podmol, Petr Pilát, Martin Koreň, Matěj Česák nebo František Máca. A pozadu za nimi nezůstávají ani největší esa světové FMX scény, která budou ozdobou jubilejního 18. ročníku, jimiž jsou například Luc Ackermann, Pat Bowden, Ryan Brown, Daniel Bodin, Jason Cesco nebo Remi Bizouard.

Než si je ale diváci budou moci LIVE užít, seznamme se blíže alespoň se zahraničními hvězdami, které u nás nemusí být v širším povědomí tolik známy.

„Každý rok se snažíme vybírat jezdce, kteří mají publiku co nabídnout, mají za sebou řadu vítězství ze světových soutěží, ale zároveň o nich víme, že jsou týmoví hráči a do koncepce FMX Gladiator Games skvěle zapadnou. Přece jen, naše show je hodně o souhře, komunikaci a týmu a zvlášť pro 18. ročník jsme se snažili vybrat ty z našeho pohledu nejzajímavější, které máme ověřené, a víme, že se na ně a jejich profesionalitu můžeme maximálně spolehnout,“ říká český FMX jezdec Martin Koreň, který se zároveň podílí i na přípravě a dramaturgii celé show.

A na koho ze světových jezdců se 3. listopadu mohou diváci v O2 areně těšit?

Luc Ackermann

Luc Ackermann

Němec Luc Ackermann by se dal charakterizovat téměř jako zázračné dítě světa FMX. K freestyle motokrosu ho přivedl jeho starší bratr v pouhých 7 letech a od té doby Luc ze své cesty FMX nikdy neuhnul. Zazářil hned v 11 letech, kdy získal mezi německými FMX jezdci skvělé 6. místo a o rok později se postaral o naprostou senzaci. Ve svých 12 letech se stal nejmladším světovým rekordmanem, který na motocyklu skočil backflip. Další světový rekord si připsal ve 14 letech, kdy při skoku atakoval hranici 9 metrů, což se před ním žádnému FMX jezdci jeho věku nepodařilo. Aktuálně má ve svém skokanském rejstříku například dvojsalto i celou řadu lahůdek, o které rozhodně diváci v Praze nepřijdou.

Pat Bowden

Pat Bowden

Australana Pata Bowdena lze považovat za světový unikát. Svoji první motorku dostal v pouhých 3,5 letech a už ve 4 letech se proháněl po motokrosové dráze, čímž byla prakticky jeho kariéra zahájena. Celé jeho dětství se tak neslo ev znamení motokrosových závodů a vítězství, a když jej v 15 letech oslnil svět FMX, dalo se předpokládat, že jej také pokoří. Následující dva roky proto zasvětil usilovnému tréninku, aby v 17 letech stanul na startu svého prvního FMX závodu, čímž o sobě dal výrazně vědět. Následovala celá řada FMX soutěží, úspěchů a ocenění. Za nejvýznamnější z posledních let lze považovat loňské 1. místo na světovém šampionátu Nights of the Jumps v USA nebo letošní vítězství na FMX Best trick rovněž v USA. Pat je v současnosti vnímán jako jeden z nejúspěšnějších a nejpopulárnějších FMX sportovců.

Ryan Brown

Ryan Brown

Australan Ryan Brown a jeho kariéra ve světě FMX je dokonalým příkladem splněného snu, k němuž vedly roky usilovné dřiny a práce na sobě. Ryan toužil být FMX jezdcem už jako malé dítě, ale vzhledem k nedostatečným finančním prostředkům rodiny se začal prosazovat jako BMX závodník. Poté co uspěl a vydělal své první větší peníze, pořídil si v roce 2009 svoji první motorku a začal se naplno věnovat freestyle motokrosu. Úspěchy na sebe nenechaly dlouho čekat, v roce 2016 dokonce získal 1. místo jak v Red Bull Farm Jam na Novém Zélandu, tak v XPilots v Mexiku. Dnes má za sebou nespočet úspěchů, ocenění a předních umístění v nejrůznějších světových FMX soutěžích, ve svém portfoliu bohatý rejstřík triků i jedinečné postavení na světové FMX scéně.

Remi Bizouard

Remi Bizouard

Francouz Remi Bizouard dostal svůj první motocykl v 10 letech, ale už od 6 let byl na motokrosové trati jako doma. Původně začínal jako BMX jezdec, ale velmi rychle a úspěšně dokázal naučené triky z oblasti BMX přesunout právě do FMX a je považován za jeden z největších talentů freestyle motokrosu ve Francii. Aktuálně je držitelem dvou titulů světového šampiona FMX a uspěl i v nespočtu dalších FMX soutěží.

Daniel Bodin

Daniel Bodin

Dalším zvučným jménem světa FMX, které nebude na letošních FMX Gladiator Games chybět, je Švéd Daniel Bodin, mnohonásobný zlatý šampion zimních X Games a držitel celé řady rekordů a ocenění. V loňském roce dokonce vybojoval na X Games zlatou medaili na sněžném skútru a je rovněž prvním jezdcem na světě, který zvládl na tomto stroji skočit dvojité salto vzad. Daniel na sebe výrazně upozornil již před více než 10 lety, kdy si připsal světový rekord v podobě nejdelšího salta vzad, měřícího neuvěřitelných 45 metrů, což nikdo před ním nedokázal skočit. Svoji obrovskou sílu a bojovnost potvrdil i svým fenomenálním návratem po dlouhodobé rekonvalescenci, kdy už za rok se dokázal opět vrátit na závodní dráhu.

Jason Cesco

Jason Cesco

V O2 areně letos opět nebude chybět ani Ital Jason Cesco. Do Prahy přiletí z italských Dolomitů, přímo z malebné horské vesnice Laggio di Cadore, která prakticky předurčila jeho životní dráhu. Jason měl od raného dětství slabost pro silné stroje, a když ve 14 letech dostal svůj vlastní sněžný skútr a s otcem ho přestavěli na „malé monstrum“, se kterým bylo možné skákat, bylo o Jasonově dalším osudu rozhodnuto. Jeho snem byl back flip, který po mnoha pokusech a usilovném tréninku a pilování nakonec dokázal na svém sněžném skútru skočit. V Itálii je dokonce jediným jezdcem, kterému se tento kousek podařilo předvést, a ve světovém měřítku existuje jen pár dalších. Jason tak českému publiku předvede, co vše je možné provádět na sněžném skútru.

FMX Gladiator Games

FMX Gladiator Games startují 3.11. v 17:30. Vstupenky jsou stále ještě k dispozici v předprodejní síti Ticketportal.cz, s nákupem však není vhodné dlouho otálet, jejich zásoby se totiž každým dnem tenčí.

Nejstarší freestyle motokrosová akce v Evropě konající se každoročně během podzimu v Praze. Divákům nabízí ty nejlepší FMX triky hvězd světové freestyle motokrosové scény, adrenalinovou zábavu, elektrizující atmosféru i podívanou pro celou rodinu. Pro více informací navštivte webové stránky FMX Gladiator Games na http://www.fmxgladiatorgames.com.