Yamaha Motor Europe zveřejnila seznam svých jezdců pro závody ve světových Superbicích a Endurance. Hlavním týmem bude dvojice jezdců v týmu Pata Yamaha Official WorldSBK Team, který bude soutěžit o přední příčky ve třídě Superbike ve WSBK. Své loňské tituly se bude snažit obhájit tým GRT Yamaha Official WorldSSP Team ve třídě Supersport ve WSBK a v nejslabší třídě Supersport 300 bude barvy Yamahy hájit tým Yamaha R3 bLU cRU Challenge. V mistrovství světa Endurance bude Yamaha podporovat týmy GMT 94 Yamaha Official EWC Team a YART Yamaha Official EWC Team.

V letošní sezóně v mistrovství světa Superbiků bude japonská továrna spolupracovat s týmem Crescent Racing (Pata Yamaha), který se bude snažit navázat na loňské úspěchy. Alex Lowes a Michael van der Mark v minulé sezóně nasbírali celkem šest umístění na stupních vítězů, z nichž jsou čtyři Alexe a dvě Michaela. Během sezóny se neustále zlepšovali a na to by rádi navázali i letos v sedle jejich YZF-R1.

V loňské sezóně si užila neuvěřitelný debut nová Yamaha YZF-R6, se kterou rovnou šampionát vyhráli. Lucas Mahias se stal mistrem světa Supersportů a spolu s týmovým kolegou Federicem Caricasulem se zasloužili o titul pro nejlepší tým. Yamaha také vyhrála titul konstruktéra, takže to byl velice povedený rok. Není divu, že se budou letos snažit tato prvenství obhájit.

Minulý rok byl premiérou nové třídy Supersport 300 při šampionátu WSBK. Většina startovního pole volila stroje Yamaha YZF-R3 a všechny závody byly velice vyrovnané. Prvním mistrem této třídy se nakonec stal Alfonso Coppola, který letos udělal krok ve své kariéře a bude závodit s Yamahou v mistrovství světa Supersportů. Yamaha bude v sezóně 2018 ve třídě WorldSSP300 podporovat šest hladových jezdců, kteří budou bojovat o co nejlepší pozice v tak nabité třídě. Konkrétně to jsou: Galang Hendra Pratama (19 let, Malajsie), vítěz posledního závodu z Jerezu, Luca Bernardi (16 let, Itálie), Dennis Koopman (20 let, Nizozemí), Joep Overbeeke (18 let, Nizozemí), Notis Papapavlou (17 let, Řecko) a Hugo de Cancellis (16 let, Francie).

Alex Lowes

Tým GMT94 chce navázat na dominantní vítězství v posledních závodech mistrovství světa Endurance a už se těší na závody v Le Mans, Oscherslebenu a na Slovakia Ringu. Loni oslavili třetí titul mistrů světa a letošní sezónu zahájili ziskem maximálního počtu 60 bodů při úvodním závodě v Bol d’Or. V sedle Yamahy R1 se budou střídat David Checa (16. sezóna s týmem), mistr světa třídy 125 ccm z roku 2008 Mike di Meglio a šampion Superstocků 1000 z roku 2007 a testovací jezdec Yamahy Niccolò Canepa.

Za tým YART budou v Endurance závodit zkušený Australan Broc Parkes, mladý Němec Marvin Fritz a Japonec Takuya Fujita, který střídá krajana Kohtu Nozane. Tento tým má na svém kontě také dobré výsledky a několik umístění na stupních vítězů, když pravidelně patří mezi hlavní konkurenty tohoto šampionátu.

Yamaha Motor Europe zároveň oznámila spolupráci s Yamahou Indonésie pro podporu a výběr mladých jezdců do týmu Yamaha R3 bLU cRU Challenge a také pro tým Pata Yamaha Official WorldSBK. Díky tomu budou na motorkách slogany „Semakin di Depan,“ což znamená „o krok napřed.“ To je symbol Yamaha Indonesia Motor Manufacturing (YIMM) vyrábějící a distribuující motorky Yamaha po Indonésii. Yamaha tím chce podpořit závodění po celém světě, což dokazuje i podpora mladého indonéského jezdce Galanga Hendry Pratamy, který v loňském roce získal start na divokou kartu ve třídě WorldSSP 300 a rovnou závod vyhrál.

Michael van der Mark

Andrea Dosoli – manažer projektu Yamaha Motor Europe Road Racing

„Sezóna 2017 byla pro Yamahu neuvěřitelná. Výsledky, kterých jsme dosáhli napříč všemi třídami, znamenají, že do sezóny 2018 vstupujeme s velkou jistotou. Jedním z klíčových faktorů v motorsportu je kontinuita, což je vysoce ceněná hodnota.

Jsme potěšeni, že jsme si udrželi Alexe Lowese a Michaela van der Marka v týmu Pata Yamaha po tak slibném roce 2017. Tři celková vítězství ve světových Supersportech také značí to samé, mistr světa Lucas Mahias se vrací obhájit svůj titul a spolu s ním tu bude Federico Caricasulo.

Tým GMT94, který je mistrem světa v Endurance, potvrdil všechny tři své jezdce, kteří by loňský získaný titul rádi obhájili. David Checa, Niccolò Canepa a Mike Di Meglio už začali s obhajobou titulu co nejlepším startem, když získali maximální počet 60 bodů v prvním kole této sezóny – závodě v Boll d’Or v září. Tým YART bude pokračovat s Brocem Parkesem a Marvinem Fritzem, zatímco bývalý jezdec Takuya Fujita vezme místo svého krajana Kohty Nozane.

Samozřejmě, že se těšíme na budoucnost s šesti mladými jezdci týmu Yamaha R3 bLU cRU Challenge, kteří budou závodit v šampionátu WorldSSP300. Zimní testování přineslo velmi povzbudivé výsledky, když všechny týmy udělaly působivý progres. Věřím, že dalším klíčovým faktorem sezóny bude mentalita pozitivního vítězství, jakou jsme měli v roce 2017. Pokud budeme moci pokračovat ve vývoji a udržíme si tlak na limity, věřím, že můžeme prožít ještě lepší rok, než byl rok 2017. Rád bych popřál všem týmům a jezdcům co největší štěstí do sezóny!“