Preview

Ze slunné Itálie se mistrovství světa superbiků přesouvá do Anglie na okruh Donington Park, kde se jede šesté kolo letošní sezóny.

Okruh Donington Park měří 4 023 m, má dvanáct zatáček, z toho je sedm pravých a pět levých. Startovní / cílová rovinka měří 550 m. Historický okruh hostil první závod světových superbiků v roce 1988 a do roku 2009 se tam jezdilo i mistrovství světa silničních motocyklů.

WorldSBK

Jonathan Rea z továrního týmu Kawasaki se v minulém závodě v Imole dvakrát postavil na nejvyšší stupínek a ve vedení šampionátu zvýšil svůj náskok na druhého Chaze Daviese na 47 bodů. Přijíždí tedy na svůj domácí závod relativně v klidu a může se soustředit na překonání dalšího historického rekordu. V Imole vyrovnal v počtu celkových vítězství legendárního Carla Fogartyho a hned v prvním závodě v Doningtonu má možnost matchballu a osamostatnění se na prvním místě v historických tabulkách.

Jeho týmový kolega Tom Sykes se v Itálii postavil dvakrát na pódium, když v prvním závodě skončil druhý a ve třetím třetí. Schází mu stále trocha rychlosti na jeho týmového kolegu, ale jeho forma má vzestupnou tendenci a dá se očekávat, že se bude doma snažit snížit svoji ztrátu na druhé místo v šampionátu.

Tom Sykes

Tom Sykes

Na druhém místě v šampionátu je tovární jezdec Ducati Chaz Davies. Kromě Toma Sykese jako jediný dokázal v Itálii alespoň symbolicky ohrožovat Jonathana Reu, když v prvním závodě dojel čtvrtý a ve druhém skončil po souboji s Jonathanem Reou na druhém místě.

Chaz Davies

Chaz Davies

Jeho týmový kolega Marco Melandri je aktuálně na čtvrtém místě v šampionátu se 131 body. V Itálii neměl moc štěstí. V prvním závodě sice dokázal dojet na třetím místě, ale ve druhém ho při boji o pódium poslal k zemi Michael van der Mark, když nedobrzdil do osmnácté zatáčky.

Jezdec týmu Barni Racing, Xavi Forés, přijíždí do Doningtonu na pátém místě. V minulém závodě v Imole pokaždé bojoval o pódium, a i když nebyl úspěšný, odvezl si dvě bramborové medaile a nasbíral důležité body pro šampionát. Letos se mu daří a třetí místo v šampionátu má rozhodně na dosah.

Alex Lowes

Alex Lowes

Tovární jezdci Yamahy jsou srovnaní za sebou na šestém a sedmém místě. Michael van der Mark je v tuto chvíli se 113 body ten úspěšnější, ale v Imole dojel jednou desátý a podruhé po pádu s Marcem Melandrim nedojel vůbec. Jeho bodový příděl tak byl hodně hubený. Alex Lowes naproti tomu poctivě nasbíral alespoň nějaké slušné body a podle jeho výkonu to vypadá, že se týmu daří pro něj lépe nastavit motocykl. Donington je trať, která Yamahám vyhovuje, a tak se doufejme po italské pauze obě tovární Yamahy opět objeví v boji o pódium.

Gino Rea

Gino Rea

Na divokou kartu startuje v Doningtonu českým fanouškům dobře známý anglický jezdec Gino Rea, který bude pilotovat privátní Suzuki GSX-R1000 a také Niccoló Canepa, který je jinak testovacím jezdcem továrního týmu Yamaha. Na svůj motocykl opět nasedne i Leon Camier, který snad již doléčil svoje zranění.

Niccolo Canepa

Niccolo Canepa

Český jezdec Ondřej Ježek zatím nemá vůbec vydařenou sezónu a je zatím na 21. místě se ziskem dvou bodů. Nedávno ale dostal nový silnější motor a v Itálii již tolik neztrácel na jezdce před sebou. Momentálně se snaží seznámit s nastavením elektroniky. Doufejme tedy, že se již Ondrovi začíná blýskat na lepší časy.

WorldSSP

Situace v Supersportech je mnohem vyrovnanější. Na prvním místě přijíždí do Anglie Randy Krummenacher. Ten sice v Imole zrovna nezářil a dojel do cíle až na pátém místě, zásluhou pádu Lucase Mahiase se ale dostal v šampionátu s 81 body do těsného dvoubodového vedení.

Lucas Mahias v minulém závodě spadl z prvního místa, podařilo se mu ale motocykl zvednout, vrátit se do závodu a ve stíhací jízdě utrhnout alespoň osm bodů za osmé místo. Do Anglie tak přijíždí tento sympatický Francouz na druhém místě s cílem vrátit se zpět na čelo.

Lucas Mahias

Lucas Mahias

Nováček v Supersportech Sandro Cortese ztrácí na druhého Lucase Mahiase další dva body. Jeho první sezóna je opravdu excelentní, když už dokázal získat svoje první pole position a v závodech pravidelně bojuje o pódiová umístění.

Jules Cluzel výrazné barvy svého indického týmu NRT dovezl v minulém závodě na nejvyšším stupínku, když se mu povedlo v napínavém souboji porazit všechny svoje soupeře. V šampionátu je sice na čtvrtém místě, ale na vedoucího Randyho Krummenachera ztrácí jenom šest bodů, takže už po Doningtonu může být všechno úplně jinak.

WorldSSP300

Ana Carrasco po rekordním víkendu v Itálii, kde se dokázala zapsat do historických tabulek jako první žena, která vyhrála pole position a následně i závod světového šampionátu, přijíždí do Anglie i jako vedoucí celého šampionátu slabších Supersportů.

Ana Carrasco

Ana Carrasco

Na druhého Lucu Grünwalda na KTM má náskok  tří bodů. Ten dojel v Itálii na čtvrtém místě. Scott Deroue se díky výpadku, kdy minulý závod po pádu nedokončil, propadl až na třetí místo. Za ním je v šampionátu v tuto chvíli Glenn van Straalen, který s ním sdílí stejný počet 36 bodů. Nejlepších pět závodníků uzavírá španělský jezdec Borja Sanchez, který na čtvrtého Glenna van Straalena ztrácí prozatím deset bodů.

STK1000

Situace v evropském poháru litrových Stocků se v Itálii zdramatizovala, když do té doby suverénní Markus Reiterberger zaváhal a dojel až na pátém místě. Díky tomu se jeho náskok v šampionátu zmenšil na pouhý jeden bod. Vzhledem k tomu, že na mokru se nezdá být tak silný jako na suchu, bude to mít v Anglii docela těžké. Druhý Roberto Tamburini dokázal minulý závod dovézt svoje BMW na prvním místě a díky svojí konzistenci má náskok na třetího Maximiliana Scheiba z Chile celých patnáct bodů.

Markus Reiteberger

Markus Reiteberger

Federico Sandi s Ducati je na třetím místě. Poté, co se mu povedlo v Itálii bojovat do poslední chvíle o pódium, dojel až jako čtvrtý a bude si chtít v Doningtonu spravit chuť. Na pátém místě je francouzský jezdec Florian Marino s Yamahou, který na Federica Sandiho ztrácí jedenáct bodů.

Pokračujte ve čtení na dalších kapitolách:

následující kapitola »Harmonogram