Preview

Ze slunné Itálie se mistrovství světa superbiků přesouvá do Anglie na okruh Donington Park, kde se jede šesté kolo letošní sezóny.

Okruh Donington Park měří 4 023 m, má dvanáct zatáček, z toho je sedm pravých a pět levých. Startovní / cílová rovinka měří 550 m. Historický okruh hostil první závod světových superbiků v roce 1988 a do roku 2009 se tam jezdilo i mistrovství světa silničních motocyklů.

WorldSBK

Po pěti kolech šampionátu je ve vedení stále úřadující mistr světa Jonathan Rea, který si vytvořil náskok již 74 bodů, i když v posledním kole vyhrál oba závody Chaz Davies. Donington je pro Reu domácím závodem, takže bude doufat, že před domácími fanoušky předvede další působivý výkon. Nejúspěšnějším jezdcem na tomto okruhu je ale jeho týmový kolega Tom Sykes, takže porazit ho by pro Reu bylo obrovským povzbuzením. Na okruhu drží rekord a vyhrál tu naposledy v roce 2012, takže na Kawasaki se mu to ještě nepovedlo. Vzhledem k tomu, že v letošní sezóně vyhrál sedm závodů z deseti, má rozhodně předpoklady k tomu, že se mu to povede.

Jeho týmový kolega Tom Sykes je v Doningtonu neporažený od roku 2013, takže bude těžké ho zastavit. Vrací se po nemoci, která ho již od třetího kola sezóny sužovala, a mimo pódium byl v roce 2017 zatím jen třikrát. Sykes a Donington Park, to je vítězná kombinace, v posledních pěti letech získal čtyřikrát pole position a vyhrál všechny závody od roku 2013. Nicméně letos ještě nezvítězil a bude čelit tvrdé konkurenci svého týmového kolegy.

Skvělý víkend v Imole má za sebou druhý muž šampionátu Chaz Davies, který v domácím závodě týmu získal dvě vítězství. Nyní míří do kola, které bude jeho domácím. Na tomto okruhu se mu v minulosti tolik nedařilo, jeho nejlepším výsledkem bylo dvojité pódiové umístění v roce 2015 se dvěma třetími pozicemi.

Marco Melandri

Jeho týmový kolega Marco Melandri je v šampionátu na čtvrtém místě a v posledním kole, které bylo jeho domácím, se na pódium postavil jen jednou, když byl v sobotním závodě třetí. V Anglii si v minulosti zajistil dvě vítězství a další dvě pódia. Minulý týden testoval v Mugellu s pozitivní zpětnou vazbou, takže uvidíme, jestli mu to v boji o vítězství pomůže.

Další domácí jezdec Alex Lowes má na této trati také obrovské množství zkušeností z doby svého působení v BSB. Šestadvacetiletý jezdec se bude určitě snažit zajistit si první pódium sezóny. V roce 2014 tu se Suzuki na pódiu stál, ale loni byl nucen závod kvůli zranění vynechat, takže letos bude ještě odhodlanější než kdy jindy. On i tým cítí, že jsou jen krok od pódia.

Michael van der Mark

Jeho týmový kolega Michael van der Mark si v této sezóně zvyká po přestupu na nový motocykl, ale i tak má za sebou solidní začátek sezóny. V posledním kole se mu ale příliš nedařilo, když byl sedmý a devátý. Nicméně vítězství v Doningtonu si již vyzkoušel, vyhrál tu v roce 2014 ještě v Supersportech. Také jeho cílem bude dostat se na pódium.

Náročný víkend v Imole má za sebou i další domácí jezdec Leon Camier. Zároveň to ale bylo také kolo, ve kterém začal dělat kroky kupředu. Svou kariéru zahájil v britském šampionátu, takže je dalším jezdcem s velkými zkušenostmi, poslední pódium tu získal v roce 2011 s Aprilií.

Eugene Laverty

Eugene Laverty má za sebou nepříjemný zážitek v Imole, kterým byl velký pád, ze kterého naštěstí odešel po svých. Na druhou stranu to vypadá, že s italským motocyklem dosáhl pokroku. Po těžkém začátku sezóny chtějí on i tým vyzkoušet v Británii aktualizace. Pódium tu získal naposledy v roce 2013.

Jordi Torres byl zatím nejlépe sedmý, navíc se ještě zotavuje z nemoci, která ho vyřadila v Imole ze soboty. Španělský jezdec bude chtít udělat krok k první pětce.

Stefan Bradl

Tento víkend bude náročný pro všechny, protože bude poznamenán smrtí Nickyho Haydena, který v pondělí podlehl svým zraněním způsobeným při srážce s automobilem. Nejnáročnější to ale asi bude pro jeho týmového kolegu Stefana Bradla, který se tak kromě potíží s poznáváním nové Fireblade CBR1000RR SP2 bude muset vyrovnat s prázdným místem na druhé straně garáže. Také jeho výsledky na tomto okruhu nejsou zrovna nejlepší.

Náš zástupce Ondřej Ježek má po pěti kolech šampionátu jen tři body a je na 24. místě. Ani v posledním kole v Imole další body nepřidal, i když v prvním závodě mu k nim mnoho nechybělo. V loňském roce v Doningtonu závod nedokončil, jeho nejlepší umístění je v roce 2015 šesté místo.

Na divokou kartu pojede s týmem Puccetti Racing Leon Haslam a s týmem RAF Regular & Reserves Kawasaki Jake Dixon.

WorldSSP

Úřadující mistr světa kategorie Supersport Kenan Sofuoglu pokračuje ve své dominanci, když v posledním kole, které se jelo v Itálii, vyhrál druhý závod v řadě. Čtyřicáté vítězství ve WSSP získal v klasicky dominantním stylu a míří na trať, na které má působivou historii. Na trati v Doningtonu vyhrál poslední dva závody a drží tam rekord trati.

Vedoucí jezdec šampionátu Lucas Mahias přijíždí do Velké Británie po pódiu v Imole a bude doufat, že vylepší svůj výkon z roku 2015, kdy závod nedokončil. Klíčem ve WSSP je konzistence a Francouz skončil na pódiu ve všech letošních závodech kromě jednoho, takže si bude chtít v Doningtonu zajistit druhé vítězství sezóny.

V boji o šampionát jsou jezdci Sheridan Morais na druhém, PJ Jacobsen na třetím a Jules Cluzel na šestém místě. Morais měl po restartu v Imole potíže s pneumatikami, ale věří, že může udělat extra krok, aby bojoval o vítězství na okruhu, který byl pro Yamahu v minulosti dobrý, i když pro něho osobně ne. Jacobsen nebyl schopen proměnit svou pole position ve vítězství a jeho tým i on pracují na nalezení perfektního tempa. Na trati drží silný rekord, v poslední sezóně tam získal druhé místo. Cluzel nebyl schopen naposledy získat pódium, ale na své Hondě vykazuje konzistentní tempo a doufá, že v šampionátu postoupí výš.

Domácí jezdec Kyle Ryde se zaměří na to, aby zopakoval svůj výkon z roku 2015, kdy jel na domácí trati na divokou kartu a získal pódium. V letošním roce ještě na pódiu neskončil, ale v šampionátu je na sedmém místě a na svém kontě má konzistentní výsledky. Po těžkém víkendu v Imole bude chtít zapůsobit na své domácí fanoušky a udělat důležitý krok k pódiu.

Nejen Kylu Rydeovi bude fandit domácí publikum, také trojice Kyle Smith, Gino Rea a Luke Stapleford budou chtít předvést fanouškům dobrou show.

WorldSSP 300

Scott Deroue pokračuje ve vedení šampionátu, ale těžký víkend v Imole prokázal, že stát se může cokoliv. Holandský závodník má v Doningtonu spoustu zkušeností, protože závodil v britském šampionátu, takže určitě bude chtít napravit svůj výsledek z Imoly. Kawasaki jsou osvědčené motocykly na leicestershirském okruhu, což znamená, že bude v dobrém postavení a se 14 bodovým náskokem bude chtít svůj náskok ještě navýšit.

Italský závodník Alfonso Coppola, který je celkově druhý, má za sebou silný závod před domácími fanoušky v Imole a pomalu stahuje náskok Derouea. Na britském okruhu v minulosti podal několik dobrých výkonů v Evropském poháru juniorů, takže se bude snažit na to navázat.

Mika Perez ještě nezopakoval svůj ohromující výkon z domácího kola v Aragónu, kde se postavil na pódium jako jedna ze tří Hond na roštu. V Assenu se naposledy kvalifikoval na pole position, ale nebyl schopen ho přeměnit v pódium. Prokázal, že má tempo, a míří na trať, kde v minulosti vyhrál, takže to bude vzrušující bitva o pódium.

STK1000

Stejně jako do Imoly přijíždí i do Donington Parku ve vedení Michael Ruben Rinaldi, který se vrátil na nejvyšší stupínek pódia v Imole před domácími fanoušky. Po pouhých třech závodech má náskok šestnáct bodů, takže jistě bude tím, koho budou chtít všichni porazit. Nicméně v loňském roce tam dosáhl umístění v Top5 se ztrátou deseti sekund na vítěze, takže bude zajímavé sledovat, jestli bude letos schopen přenést si své tempo i do tohoto závodu.

Na druhé pozici je Toprak Razgatlioglu, který má na svém kontě 54 bodů – což je jeho závodní číslo. První vítězství získal v Assenu a v Imole si zajistil další pódium, když obsadil třetí místo. Bude tedy doufat, že před britskými fanoušky podá působivý výkon.

Na své první vítězství v sezóně ale ještě čeká jezdec na třetím místě, a tím je Roberto Tamburini. Zatím získal dvě pódiová umístění, včetně druhého místa v domácí Imole. V roce 2015 si na Doningtonu vyjel s BMW pole position, ale vítězství mu uniklo, i když prokázal, že si boj na čtyřkilometrovém okruhu užil. Jeho týmový kolega Florian Marino skončil na pódiu zatím dvakrát, protože pokračuje v přizpůsobování tempu své YZF-R1. Ale jeho stabilní tempo na britském okruhu slibuje těsné a napínavé závodění.

Pokračujte ve čtení na dalších kapitolách:

následující kapitola »Harmonogram