Preview

Z České republiky, kde se závodilo poprvé od roku 2012, se šampionát světových Superbiků přesunuje do Ameriky, závodit se bude na okruhu Laguna Seca.

WorldSBK má dlouhou historii závodění v USA, v minulosti se závodilo na okruzích Miller Motorsports Park v Utahu, Brainerd International Raceway v Minnesotě a samozřejmě Mazda Raceway Laguna Seca v Kalifornii, která hostila šampionát od roku 1995 do roku 2004 a do kalendáře se znovu vrátila v roce 2013. Okruh Mazda Raceway Laguna Seca se nachází v Kalifornii a patří k těm kratším, když měří 3,610 km. Má jedenáct zatáček, z toho jsou jen čtyři pravé a sedm je levých. Asi nejznámější a nejzajímavější sekcí je divácky atraktivní Vývrtka.

V USA závodí pouze kategorie WorldSBK, týmy ostatních tříd do Ameriky necestují.

Laguna Seca

Laguna Seca

Jako lídr šampionátu přijíždí do Ameriky Jonathan Rea. Britský jezdec na motocyklu Kawasaki má aktuálně 270 bodů. Minulý závodní víkend v Brně pro něj byl takový hořkosladký. První závod ovládl, čímž se zapsal do historie, jelikož jako první jezdec WorldSBK v historii vyhrál už svůj 60. závod. Ve druhém závodě ale došlo k menšímu incidentu mezi ním a jeho týmovým kolegou Tomem Sykesem, Rea havaroval a do cíle se nedostal. Loni Reovi závody na Laguna Sece vyšly, když byl druhý a první.

Jonathan Rea

Jonathan Rea

Tom Sykes měl také víkend v Brně jako na houpačce. V prvním závodě se umístil na 3. místě, ve druhém závodě nejprve došlo k již zmíněnému incidentu, který ale Sykesovi nezpůsobil žádné potíže. Ovšem jezdec Kawasaki o pár kol později chyboval a havaroval. Závod pak dojel na 16. místě. Takže tovární tým Kawasaki si z druhého brněnského závodu odnesl nula bodů. Po minulém víkendu se Sykes v pořadí šampionátu propadl na 4. příčku, momentálně má 179 bodů.

Na 2. místě v šampionátu se nachází Chaz Davies. Ten měl víkend v Brně těžký, vypadalo to, jako by tomu pořád něco scházelo. Přitom jezdec na Ducati patřil mezi favority. V prvním závodě skončil až osmý, ve druhém závodě nakonec získal třetí místo, ale sám řekl, že to je jen dárek od soupeřů, kteří chybovali. Nicméně body se počítají. Davies má 205 bodů, takže na lídra Reu stále ztrácí poměrně dost. Po trochu slabším víkendu v Česku by si ale Davies mohl spravit chuť v Americe, neboť loni zde dvakrát slavil pódiové umístění, když navíc první závod vyhrál. Ducati se na Laguna Sece obvykle daří.

Chaz Davies

Chaz Davies

Daviesův týmový kolega Marco Melandri také odjížděl z Česka napůl spokojený a napůl zklamaný. První závod mu vyšel, získal dobré druhé místo. V neděli ve druhém závodě ale havaroval a nakonec po souboji se Sykesem právě on vybojoval ten bod za patnácté místo. Melandri je aktuálně v šampionátu pátý i on patří k jezdců, kteří v minulosti na okruhu Laguna Seca vyhráli, stejně jako výše jmenovaní Rea, Sykes a Davies.

Který tým odjížděl z České republiky ve velmi dobré náladě, to byl jistě tým Pata Yamaha. Nizozemský jezdec Michael van der Mark se po minulém závodním víkendu posunul v šampionátu na třetí pozici a to díky čtvrtému a druhému místu, která v Brně získal. Van der Mark tak pokračuje v sérii velmi dobrých výsledků. Velmi emotivní neděli prožil v Brně jeho týmový kolega Alex Lowes, který konečně vybojoval své vůbec první vítězství v šampionátu Superbiků. To přidal k dobrému pátému místu ze soboty. Takže Lowes je nyní v šampionátu na šestém místě. Oba jezdci týmu Yamaha tak určitě budou chtít na dobré výkony z poslední doby navázat i ve Spojených státech.

Alex Lowes a Michael van der Mark

Alex Lowes a Michael van der Mark

Po velmi povedeném víkendu přijíždí do Ameriky také tým Milwaukee Aprilia. Pro celý tým to byl zatím jejich nejlepší závodní víkend této sezóny. Lorenzo Savadori skončil 7. a 5., Eugene Laverty byl 6. a 4. a oba měli v obou závodech velmi dobré tempo a dobrou rychlost. To budou chtít potvrdit i v Americe. Navíc to je okruh, kde v minulosti Laverty vyhrál.

Jako nejlepší jezdec soukromého týmu je stále Xavi Forés. Španělský jezdec na motocyklu Ducati je pak v celkovém pořadí na sedmém místě. V Brně mu to sice nevyšlo úplně podle představ, ale získal další důležité body.

Na startovní rošt se postaví také několik domácích jezdců. Jake Gagne a PJ Jacobsen jsou stálými jezdci šampionátu. Gagne ve světových Superbicích debutoval loni právě na svém domácím okruhu Laguna Seca. Tenkrát nahrazoval Nicky Haydena, kterému se stala ona tragická nehoda. A hned ve svém prvním závodním víkendu vybojoval Gagne dvakrát 15. místo. Letos je již stálým jezdcem týmu Red Bull Honda a v šampionátu má 24 bodů. Hned o příčku za ním je s 21 body PJ Jacobsen. Ten pojede na okruhu Laguna Seca na superbiku poprvé. Dříve totiž byl jezdcem třídy Supersport, která v Americe nezávodí.

Domácí fanoušci budou mít ale ještě jeden důvod k fandění, na divokou kartu totiž pojede Josh Herrin. Americký jezdec vyhrál v roce 2013 šampionát AMA, závodil také ve světovém šampionátu Moto2. Letos se opět účastní národního šampionátu MotoAmerica Superbike a pojede na svém závodním motocyklu Yamaha. Herrin se stane 69. americkým jezdcem na startovním roštu WorldSBK.

Ke změnám ve startovním poli dochází z pohledu českého fanouška. Tým Guandalini se po závodě v Česku rozešel s Ondřejem Ježkem. Toho od závodního víkendu v Americe nahradí jiný český jezdec, a to Karel Hanika, kterého jistě českým motocyklovým fandům není potřeba blíže představovat. Uvidíme, jak si dvaadvacetiletý jezdec s novou výzvou poradí.

Karel Hanika

Karel Hanika

Pokračujte ve čtení na dalších kapitolách:

následující kapitola »Harmonogram