Preview

Ze starého kontinentu, kde se jelo poslední kolo, se šampionát přesunul do Ameriky, na okruh Laguna Seca.

WorldSBK má dlouhou historii závodění v USA, v minulosti se závodilo na okruzích Miller Motorsports Park v Utahu, Brainerd International Raceway v Minnesotě a samozřejmě Mazda Raceway Laguna Seca v Kalifornii, která hostila šampionát od roku 1995 do roku 2004 a do kalendáře se znovu vrátila v roce 2013.

Okruh Mazda Raceway Laguna Seca se nachází v Kalifornii a patří k těm kratším, když měří 3,610 km. Má jedenáct zatáček, z toho jsou jen čtyři pravé a sedm je levých. Asi nejznámější a nejzajímavější sekcí je divácky atraktivní Vývrtka.

V Americe závodí jen třída Superbiků, ostatní třídy  mají „volno“. I tento víkend budou jezdci vzpomínat na Nickyho Haydena, protože Laguna byla okruhem, který mu poskytl tolik radosti a úspěchu. Jeho pódium v loňské sezóně bude něčím, co si budou všichni v paddocku připomínat.

Fanoušci budou mít možnost si amerického závodníka připomenout při mnoha příležitostech. Čeká je například track walk a budou moci přispět na fond Nicky Hayden Memorial Fund a zanechat své vzpomínky na jezdce ve vzpomínkové knize.

Jonathan Rea

Vedoucím jezdcem šampionátu je Jonathan Rea z týmu Kawasaki Racing, který do Spojených států míří s padesátibodovým náskokem, protože mimo pódium se v tomto roce ocitl jen jednou, a to v prvním závodě ve Velké Británii. V loňské sezóna v Laguně také zvítězil, takže bude určitě těžké ho porazit.

Jeho týmový kolega Tom Sykes je v šampionátu na druhém místě a po těžkém startu sezóny, kdy ho trápila nevolnost, stahuje ztrátu, kterou v šampionátu má, a začíná se na své Kawasaki cítit pohodlněji. Stále se snaží nalézt extra desetiny na začátku závodu a často se stává obětí nového systému postavení na roštu v druhém závodě. Sykes vyhrál dva ze čtyř posledních závodů a zatím v této sezóně skončil jedenáctkrát na pódiu. V minulé sezóně vyhrál v Laguna Seca druhý závod a v Americe má na svém kontě tři vítězství, takže bude doufat, že bude moci v tomto trendu pokračovat.

Na třetím místě v šampionátu je Chaz Davies z týmu Aruba.it Racing Ducati, který doufá, že se na trať vrátí po nehodě v prvním závodě v Misanu, při které utrpěl poranění obratle. Nicméně ztráta 111 bodů na Reu znamená, že je před ním spousta práce. V Laguna Seca má silnou historii, před dvěma lety se mu tam povedl double a z osmi závodů tam má čtyři pódiová umístění.

Čtvrtou příčku v šampionátu drží jeho týmový kolega Marco Melandri, který v posledním závodě v Itálii zvítězil a získal tak své první vítězství po návratu do WSBK a pro Itálii sté vítězství ve WSBK. Do Laguny přijíždí poprvé od roku 2014, v minulosti tu byl úspěšný, a to jak v MotoGP, tak i ve WSBK. Po dvou pódiích v MotoGP následovalo pódium a vítězství ve WSBK. Podaří se mu na domácí vítězství navázat vítězstvím v Americe?

Jordi Torres

Stejně jako na prvních čtyřech místech i na pátém a šestém místě jsou týmoví kolegové – jezdci týmu Pata Yamaha Alex Lowes a Michael van der Mark. Alex Lowes si v Misanu dojel pro druhé pódium sezóny, kterým bylo druhé místo v prvním závodě. Na svém kontě tak letos má třetí a druhé místo a zbývá mu už jen vítězství. Podaří se mu to v Americe? Loni tu zajel smíšené výsledky, v prvním závodě byl pátý, ve druhém až čtrnáctý.

Michael van der Mark spolu s Jordim Torresem budou chtít napravit minulé kolo, kde nebyli schopni přetavit své výkony ve stupně vítězů. Oba se stali obětí problému s pneumatikami, který je vyloučil z boje o pódium. Oba závodili v Laguna Seca jen dvakrát, van der Mark si pokaždé zajistil umístění v Top8, na kterém bude chtít stavět i letos, zatímco Torres byl dvakrát v Top5 v roce 2015 a loni dvakrát v Top8.

Jake Gagne

Náročný víkend čeká Stefana Bradla z týmu Red Bull Honda WorldSBK, který pojede na motocyklu superbike v Laguna Seca poprvé. Na okruhu, kde stál v MotoGP na stupních vítězů, se bude dál snažit zlepšovat svou CBR1000RR Fireblade SP2. Tentokrát nebude jediným jezdcem týmu, po jeho boku se objeví americký jezdec Jake Gagne, který v současné době závodí v šampionátu MotoAmerica Superbike.

Ondřej Ježek přijíždí do Ameriky, kde ho čeká premiéra, na dvaadvacátém místě s dvanácti body. V Misanu si připsal body za čtrnácté a dvanácté místo. V Americe se již aklimatizuje a navštívil třeba San Francisco, jezero Tahoe nebo Reno.

Pro české fanoušky je jistě skvělou zprávou to, že Ondra nebude jediným českým závodníkem, který tento víkend v Americe pojede. Na startovní rošt ve WSBK se postaví i Jakub Smrž, který v současnosti závodí v šampionátu britských superbiků. Kubu čeká návrat do WSBK s týmem Guandalini Racing, ze kterého odešel Riccardo Russo.

Jakub Smrž vyrazí do závodu WSBK na Laguna Seca

Jakub Smrž vyrazí do závodu WSBK na Laguna Seca

Český závodník Jakub Smrž se vrátí do mistrovství světa Superbiků. Po odchodu Riccarda Russa z týmu Guandalini Racing vyrazí ...

Číst článek

Pokračujte ve čtení na dalších kapitolách:

následující kapitola »Harmonogram