Preview

Závodní sezóna 2019 šampionátu Superbike oficiálně začala před třemi týdny, kdy se závodilo na australském okruhu Phillip Island. Nyní se veškeré dění přesunuje do Thajska, na okruh Chang v oblasti Buriram. Závodit budou kategorie Superbike a Supersport.

Okruh Chang leží jen několik hodin jízdy od hlavního města Bangkoku. Součástí šampionátu Superbike se stal v roce 2015. Historicky první návštěvu superbiků v Thajsku tenkrát ovládl Jonathan Rea, který získal pole position, vyhrál oba dva závody a v obou závodech také zajel nejrychlejší kolo. Od té doby se stalo Thajsko stálou součástí šampionátu a okruh začal být mezi fanoušky i mezi jezdci populární.

Okruh Chang celkově měří 4,554 km a má 12 zatáček, z toho 7 je pravotočivých a 5 je levotočivých.

V loňském roce vyhrál sobotní závod superbiků Jonathan Rea před Xavim Forésem a Chazem Daviesem. Chaz Davies pak slavil vítězství v nedělním závodě, na stupních vítězů ho doplnili Michael van der Mark a Alex Lowes.

WorldSBK

Letos jako lídr šampionátu přijíždí do Thajska španělský jezdec Álvaro Bautista na motocyklu Ducati. Španěl, který je nováčkem tohoto šampionátu, zažil doslova snový vstup do Superbiků. V Austrálii na okruhu Phillip Island totiž vyhrál všechny tři závody a nyní tak vede se 62 body na svém kontě. Nyní přijíždí na okruh Chang, který už si také mohl loni v MotoGP vyzkoušet. Šampionát MotoGP tam loni zažíval svůj debut a Bautista byl v závodě na, pro něj velmi dobrém, osmém místě.

Álvaro Bautista

Álvaro Bautista

Bautistovým nejbližším pronásledovatelem je obhájce mistrovského titulu Jonathan Rea na Kawasaki. Rea ve všech závodech v Austrálii skončil druhý za Bautistou, přesto na něj už v celkovém pořadí ztrácí 13 bodů, když jich má 49. Reovi se tradičně na okruhu Chang daří, od roku 2015, kdy se v této lokalitě závodí, byl mimo stupně vítězů pouze jednou a to loni ve druhé závodě, tenkrát skončil čtvrtý.

Jonathan Rea

Jonathan Rea

Na třetím místě pořadí šampionátu se nachází Marco Melandri ze soukromého týmu GRT Yamaha. Tomu se tradičně daří v Austrálii, dokázal to třetím místem, které získal během sobotního závodu. Na svém kontě má nyní 32 bodů. V Thajsku zatím závodil dvakrát, v roce 2017 skončil čtvrtý a třetí, loni se mu dařilo o něco méně, když bral osmé a sedmé místo.

Stejný počet bodů v šampionátu jako Melandri má také britský jezdec Alex Lowes. Pouze o bod za nimi je potom týmový kolega Lowese Michael van der Mark. Lowes a Van der Mark zažili velmi podobný závodní víkend v Austrálii, oba skončili ve všech třech závodech buď na 4. nebo 5. místě. Co se týče výsledků na okruhu Chang, tak Alex Lowes tady loni slavil ve druhém závodě třetí místo, na pódium se podíval také v roce 2015, tenkrát ještě na motocyklu Suzuki. Také Michaelu van der Markovi se v minulosti v Thajsku poměrně dařilo. Loni byl ve druhém závodě druhý, pódium získal také na motocyklu Honda v roce 2016.

Na celkovém šestém místě je Leon Haslam, týmový kolega Jonathana Rey. Haslam měl sice dobře rozjetý celý závodní víkend v Austrálii, ale během prvního závodu měl pád a nakonec bral pouze jeden bod. Nicméně v dalších dvou závodech se dostal na stupně vítězů, čímž potvrdil svůj potenciál. Ztráta důležitých bodů během závodu číslo jedna ale znamená, že nyní má na svém kontě celkově 24 bodů. Na okruhu Chang si už zazávodil. V roce 2015 závodil Haslam ve WSBK na motocyklu Aprilia a na thajském okruhu skončil dvakrát druhý.

Leon Haslam

Leon Haslam

Nejlepší desítku pořadí šampionátu doplňují Sandro Cortese, Chaz Davies, Tom Sykes a Eugene Laverty. Pro nováčka Corteseho je jistě celkové sedmé místo povzbuzením do dalších závodů, naopak pro Chaze Daviese je osmé místo zklamáním. Brit má na svém kontě pouze 15 bodů a na svého týmového kolegu Álvara Bautistu, který celý šampionát vede, ztrácí po prvním závodním víkendu už 47 bodů.

Tom Sykes zatím ukazuje, že BMW má potenciál, v Austrálii dokázal dostat motocykl této německé značky do první desítky. Ani Eugene Laverty si na novém motocyklu Ducati nevedl na Phillip Islandu úplně špatně, když vezmeme v potaz, že na Daviese na motocyklu stejné značky ztratil pouze 3 body.

Tom Sykes

Tom Sykes

Body po prvním závodním víkendu mají také Toprak Razgatlioglu, Michael Ruben Rinaldi, Leandro Mercado, Markus Reiterberger, Leon Camier a Ryuichi Kiyonari. Dvojice jezdců na motocyklech Honda, tedy Camier a Kiyonari, možná čekala lepší vstup do sezóny, ale motocykl je stále ve fázi vývoje a zejména Leon Camier ukázal, že potenciál má.

WorldSSP

Vedoucím mužem kategorie Supersport je Randy Krummenacher, který vyhrál závod v Austrálii. Švýcar tak má na svém kontě 25 bodů. Nyní přijíždí na okruh Chang, na který má jistě velmi dobré vzpomínky, protože tam loni slavil vítězství. Krummenacher to ale nebude mít s obhajobou loňského vítězství jednoduché, protože je tu spousta dalších jezdců, kteří pomýšlí na výhru.

Randy Krummenacher

Randy Krummenacher

Druhým mužem šampionátu je Jules Cluzel s 20 body, který ale na okruhu Chang nemá moc lichotivou statistiku. Sice tady dokázal v roce 2016 vyhrát na motocyklu MV Agusta, ovšem jeho další tři účasti na tomto okruhu skončily neslavně, když nedojel do cíle. Francouz má tedy šanci napravit si tady reputaci.

Jules Cluzel

Jules Cluzel

Na třetím místě šampionátu se nachází Federico Caricasulo, který má 16 bodů. Týmový kolega Randy Krummenachera už také ví, jaké to je, vyhrát na okruhu Chang. To se mu povedlo s motocyklem Yamaha v roce 2017. Loni pak získal třetí místo, takže okruh v Thajsku by mu měl sedět.

Federico Caricasulo

Federico Caricasulo

Čtvrté místo v pořadí šampionátu drží Héctor Barberá, který jede svou první kompletní sezónu v Supersportech. Španělský jezdec si vedl velmi dobře na okruhu Phillip Island, který dobře zná. Nyní je před ním naopak okruh, který nezná. Loni totiž do šampionátu Supersport naskočil až na konci sezóny, takže si na thajském okruhu nestihl zazávodit. Barberá sice začal loňskou sezónu v MotoGP, ale tento šampionát měl závodění v Thajsku na programu až na podzim a tou dobou už Barberá v šampionátu nepůsobil. Takže ho tento víkend na okruhu Chang čeká závodní premiéra.

Thomas Gradinger, Héctor Barberá, Hikari Okubo

Thomas Gradinger, Héctor Barberá, Hikari Okubo

Nejlepší pětku potom doplňuje nadějný rakouský mladík Thomas Gradinger. Gradinger skončil loni v Thajsku na 11. místě, od té doby ale jeho forma stoupala a vypadá to, že v dobré formě je také na začátku letošní sezóny, takže opět bude útočit na umístění mezi nejlepšími pěti.

Komu naopak začátek letošní sezóny nevyšel úplně podle představ, to je Lucas Mahias. Francouzský závodník získal v Austrálii pouze 4 body, takže nyní mu v celkovém pořadí patří až 12. místo. Loni byl touto dobou Mahias na čele celého pořadí. V roce 2017 sice závod na okruhu Chang nedokončil, loni ale získal druhé místo a letos s ním opět musíme počítat v boji o nejvyšší pozice.

V Austrálii neměl příliš dobrý závod ani Raffaele De Rosa, který také patřil před sezónou do širšího okruhu favoritů na umístění v Top 5. Ital na okruhu Phillip Island ani nebodoval, když byl 18., takže v celkovém pořadí šampionátu zatím ani nefiguruje. Na okruhu Chang závodil poprvé loni a závod dokončil na 7. místě.

Raffaele De Rosa

Raffaele De Rosa

Na divokou kartu se v Thajsku objeví domácí Thitipong Warokorn, který je motocyklovým fanouškům známý. Na divokou kartu ale pojede také závodnice Ratchada Nakcharoensri, která je pro evropské fanoušky neznámá, ale v Asii a v jejím rodném Thajsku již závodí několik let. Pokud se thajská závodnice dokáže kvalifikovat do nedělního závodu, tak na startovním roštu doplní Maríi Herreru, která se nyní účastní šampionátu Supersport jako stálá závodnice. Poprvé v historii by tak do závodu kategorie Supersport odstartovaly dvě ženy.

Pokračujte ve čtení na dalších kapitolách:

následující kapitola »Harmonogram