Superbike – 4. volný trénink

Sobotní program na okruhu Chang v Thajsku v Buriramu, kde se jede druhé kolo letošní sezóny mistrovství světa Superbiků, rozjeli závodníci nejsilnější třídy Superbike. Na začátku dne je čekal krátký dvacetiminutový trénink pro finální doladění nastavení do Superpole a odpoledního závodu. V Buriramu je i dnes teplo, když má vzduch už 28°C a trať 36°C.

Hned po rozsvícení zelených světel se jezdci pustili do práce, jen Loris Baz a Jordi Torres se vrátili zpátky do boxů a Tom Sykes vyjel jako poslední. Bylo dobré, že se na trať dostal také český závodník Ondřej Ježek, který měl včera velké technické problémy se svou motorkou a odjezdil jen poslední trénink.

Jonathan Rea z týmu Kawasaki navázal na včerejší nejrychlejší čas a okamžitě se ujal vedení s časem 1:33,871. Hned poté ho ale na prvním místě vystřídali Chaz Davies, Xavi Fores a také Michael van der Mark. Nicméně úřadující šampion dál zrychloval a v dalším kole svůj čas zlepšil na 1:33,613, takže Michaela van der Marka překonal o 0,144 s. Ondra Ježek zahájil trénink s časem 1:35,884, takže měl ztrátu přes dvě vteřiny.

Tento trénink vždy rychle utíká, takže po odjetí čtyř kol už byla půlka odjetá. Marco Melandri, Eugene Laverty, Jake Gagne, Lorenzo Savadori i Ondra Ježek využili krátké zastávky v boxech. Jonathan Rea dál udržoval své první místo s časem 1:33,613. Na druhé místo se dostal Chaz Davies se ztrátou jen 0,018 s. Michael van der Mark stáhl svou ztrátu na 0,030 s, takže byl chvíli druhý a poté ho Chaz odsunul na třetí místo. Dobře zajel i jeho týmový kolega Alex Lowes, který se zařadil hned za něj na čtvrté místo. Leon Camier doplňoval pětici nejlepších.

Osm minut před koncem se do vedení dostal Chaz Davies, který se svou Ducati Panigale R zajel čas 1:33,496, takže Jonathana Reu překonal o 0,117 s. Do boxů zajel také Alex Lowes a několik dalších závodníků.

Necelou minutu před koncem tréninku se na první místo dostal Alex Lowes, který zajel čas 1:33,440. I když se někteří jezdci snažili v posledním kole zajet ještě lépe, nepodařilo se jim to a Alex ukončuje tento trénink na prvním místě. Na druhé místo se zařadil Chaz Davies se ztrátou 0,056 s a třetí pozici získal po posledním kole Tom Sykes s rozdílem 0,171 s. Na čele tak máme Yamahu, Ducati a Kawasaki.

Jen o dvě tisíciny vteřiny porazil Tom svého týmového kolegu Jonathana Reu, kterého odsunul na čtvrté míso. Michael van der Mark nakonec skončil pátý. Leon Camier dokazuje, že se mu na této trati s Hondou daří a skončil šestý. Xavi Forés je opět nejlepším jezdcem ze soukromého týmu a obsadil sedmé místo. Marco Melandri zajel osmý nejlepší čas, Jordi Torres devátý a Toprak Razgatlioglu se dostal do desítky nejlepších.

Podobně jako včera jsou přední jezdci velice vyrovnaní a jedenáctý Eugene Laverty ztrácí jen 0,595 s a je zároveň posledním jezdcem do ztráty jedné vteřiny. Ondra Ježek si čas nezlepšil a skončil poslední se ztrátou 2,444 s.