Honda

Továrna Honda se v tabulce výrobců nachází na 5. místě a má rovných 100 bodů. Na vedoucí Kawasaki už má tedy ztrátu 245 bodů, což je opravdu obrovské číslo. Tým Red Bull Honda je pak v pořadí šampionátu na 6. místě. Sice už se jejich situace oproti loňsku trochu zlepšila, pořád je ale provázejí určité problémy a potíže.

Leon Camier přišel letos do Hondy od MV Agusty a vzhledem k tomu, jaký to je zkušený jezdec a jakou práci odvedl pro italskou továrnu, se očekávalo, že díky němu zažije pokrok i Honda. Hned v Austrálii se mu povedl dobrý víkend, když byl 7. a 6., skvělý víkend pak měl v Thajsku, tam byl 4., což znamenalo pole position do nedělního závodu. V tom pak skončil na 6. pozici. Jenomže přišel závodní víkend v Aragónu. V sobotním závodě byl v hromadné nehodě, ve které s ním byli ještě Lorenzo Savadori a Jordi Torres. Ačkoliv tihle dva vyvázli z pádu bez zranění, Camier skončil mnohem hůř. Zlomil si několik žeber a došlo také k lehčímu poranění levé plíce. Zbytek závodního víkendu v Aragónu se ho samozřejmě už netýkal, vynechat musel i víkendy v Nizozemsku a Itálii. Návrat zkusil během svého domácího závodního víkendu na Donington Parku a povedlo se. Získal sympatické 10. a 8. místo. Zranění se ovšem stále ještě úplně nezhojila a dodnes není 100% zdravotně v pořádku. Nicméně, jeho sezóna pokračovala dál, v Česku mu to vyšlo dvakrát do Top 10, v USA už tak skvělý víkend nezažil, když první závod nedokončil a ve druhém byl 13. Celkově je v šampionátu na 12. místě a má 75 bodů.

Leon Camier

Leon Camier

Američan Jake Gagne loni odjel několik závodů a pro letošek už dostal od Hondy plnou důvěru a může tak jet celou sezónu. První závodní víkend v Austrálii se mu dařilo, získal 12. a 13. místo. V Thajsku mu to trošku nevyšlo, ale v Aragónu zajel velmi dobře, když byl dvakrát 12. Ani jemu se ale zranění nevyhnula. V Assenu měl během pátečního tréninku vážný pád, sice se naštěstí neprokázalo žádné vážné zranění, ale ukázalo se, že měl nějaká menší zranění v zádech a dostal zákaz celý víkend závodit. Následující závodní víkend v Itálii už byl zpátky. Ten víkend mu ale nevyšel, jednou byl 16. a jednou nedojel do cíle. Lehčí zlepšení pak přišlo ve Velké Británii, i poté v České republice. Zatím nejlepší závodní víkend ale zažil minulý týden. Závodilo se u něj doma na okruhu Laguna Seca a Gagne vybojoval své vůbec první Top 10 výsledky, když byl 10. a 9. V pořadí šampionátu jezdců je nyní na 17. místě, má 37 bodů.

Jake Gagne

Jake Gagne

Výpadek Camiera znamenal, že tým musel hledat nějakého náhradníka. Jelikož se závody v Aragónu a Nizozemsku jely hned týden po sobě, tak na hledání náhradníka nebyl čas, takže tam jako jediný zástupce týmu vyrazil Gagne, který se tedy hned v pátek zranil, takže celý zbytek holandského víkendu byl bez Red Bull Hondy. Pro závody v Itálii byl připraven Jason O’Halloran. Leon Camier sice zkusil odjet trénink, ale zjistil, že ještě není schopný odjet plnou závodní vzdálenost, takže zbytek víkendu už měl odjet O’Halloran. Jenomže neodjel, protože v prvním závodě havaroval a zlomil si nohu, takže do druhého závodu už nastoupit nemohl.

PJ Jacobsen

PJ Jacobsen

Továrnu Honda ještě v šampionátu zastupuje tým TripleM, pro který závodí Patrick Jacobsen, letošní nováček. Pro něj je ale jeho debutová sezóna docela náročná. Není výjimkou, že se pohybuje na chvostu závodního pole, a když už se dostane do bojů o body, tak je z toho jenom pár bodíků. Ale pro něj je určitě důležité nasbírat co nejvíce zkušeností. V Austrálii vlastně nezačal vůbec špatně, když byl 16. a 14. V Thajsku pak skončil 17. a 10. a tento výsledek z druhého thajského závodu je zatím jeho letošní maximum. Od té doby se pohybuje v rozmezí 13. až 17. pozice. Závodní víkend, který mu vůbec nevyšel, byl ten jeho domácí v USA. To byl zatím jeho nejhorší závodní víkend sezóny, na Laguna Sece se mu nedařilo a do cíle nedojel ani v jednom závodě. Jacobsen má 21 bodů a je na 19. místě celkového pořadí jezdců.

Hned během prvního závodního víkendu v Austrálii se na motocyklu Honda představil na divokou kartu domácí Troy Herfoss. První závod ale nedokončil a do druhého se mu z technických důvodů ani nepovedlo odstartovat.