Yamaha

Po několika letech se začíná probouzet továrna Yamaha a její tým Pata Yamaha. Oba její jezdci už letos nejen, že získali umístění na stupních vítězů, ale povedlo se jim i vyhrát. Právem tak drží tým třetí místo a továrna Yamaha je také na třetím místě mezi výrobci.

Michael van der Mark

Michael van der Mark se dokázal vyšvihnout na průběžné třetí místo v šampionátu jezdců. Aktuálně má 215 bodů. Letošní sezónu sice začal řekněme průměrně, když bral jedno deváté a dvě sedmá místa, ale povedl se mu druhý závod v Thajsku, kde bral druhé místo. Od té doby se zlepšuje a velmi dobře mu vyšel domácí závod v Assenu. Skončil tam druhý a třetí. Výborný výkon předvedl ve Velké Británii, na okruhu Donington Park získal dvě vítězství. Po mnoha letech tak vrátil Yamahu na nejvyšší stupínek.

Alex Lowes

Alex Lowes

Alex Lowes je jezdcem, který letos dojel do cíle ve všech závodech. I tak se na něj ale v určitou část sezóny snášela kritika. Když se ale člověk pozorně podívá na jeho výsledky, tak ta kritika není příliš oprávněná. Měl sice některé méně povedené závody, ani pády v závodech se mu nevyhnuly, ale vždy se nakonec dokázal dostat do cíle a navíc na bodech. Začátek sezóny mu vyšel dokonce lépe než jeho týmovému kolegovi. První pódium roku slavil ve druhém závodě v Thajsku, kde skončil třetí. Pak jeho výkony trošku ustrnuly, nepovedený víkend měl v Assenu, kde byl 12. a 14. Postupně se dokázal dostat zpátky a doma ve Velké Británii byl dvakrát 4. Od té doby předvádí skvělý výkon a získává velmi dobré výsledky. Vrcholem zatím určitě bylo jeho první superbikové vítězství, které se mu podařilo získat ve druhém závodě v Brně. Britský jezdec je nyní na 5. místě v šampionátu, když má 183 bodů.

Ondřej Ježek

Kromě továrního týmu má Yamaha v poli ještě tým Guandalini. Údajně by měl být ten motocykl velmi podobný tomu, který má tým Pata Yamaha, ale takových výsledků nedosahuje. Na vině jsou zejména opakující se problémy s elektronikou. Sezónu v týmu začal Ondřej Ježek. Začátek sezóny 2018 byl velmi náročný, první body, respektive bod, se povedlo získat ve druhém závodě v Nizozemsku. Další bod pak Ondra přidal ve druhém závodě v Itálii. Další body už ale nepřibyly. Po domácím závodě v České republice navíc tým oznámil, že se s Ondřejem rozchází. Ve Spojených státech už v týmu startoval jiný jezdec, opět to byl Čech, a to Karel Hanika. Karlovi to na Laguna Sece vyšlo, bral body v obou závodech, když skončil 13. a 14. a už se v tabulce jezdců dostal před Ondřeje.

Karel Hanika

Na motocyklech Yamaha se občas objevili i někteří jezdci na divokou kartu. Hned v Austrálii se objevili domácí Wayne Maxwell a Daniel Falzon, kteří sdíleli jeden tým. Závody jim ale moc nevyšly. Maxwell v prvním závodě nedojel do cíle a do druhého už nestartoval, Falzon nedokončil první závod a z druhého byl diskvalifikován, protože během závodu neabsolvoval zastávku v boxech na výměnu pneumatik.

Ve Velké Británii se na divokou kartu na Yamaze objevil Niccolò Canepa. Do cíle dojel jako 20. a 18. O několik víkendů později se na divokou kartu objevil Josh Herrin, který jel svůj domácí závod v USA. Víkend neměl špatný, závody mu však moc nevyšly, když v sobotu závod do cíle nedojel a v nedělním závodě byl 16.