Statistiky

Šampionát světových Superbiků už má za sebou osm závodních víkendů, do konce sezóny jich zbývá jenom pět.

Doposud se tedy odjelo šestnáct závodů. V těchto šestnácti závodech jsme viděli šest různých vítězů ze tří různých zemí. Na stupních vítězů se vystřídalo celkem devět různých závodníků. Čtyřikrát se letos stalo, že jeden jezdec vyhrál oba dva závody víkendu. To se povedlo hned během prvního závodního víkendu v Austrálii, dále poté v Itálii, Velké Británii a USA.

Zatím nejvíc vítězství má na svém kontě Jonathan Rea, těch vítězství je 8, tedy vyhrál přesně v 50 % všech odjetých závodů. Za ním jsou potom shodně s dvěma vyhranými závody Chaz Davies, Marco Melandri a Michael van der Mark. Jednu výhru si zatím letos připsali Tom Sykes a Alex Lowes. Letos tedy víceméně hraje stále britská hymna, pouze v Austrálii dvakrát zazněla hymna italská.

Jonathan Rea

Nejvícekrát se na stupních vítězů objevil Jonathan Rea to hned třináctkrát. Deset pódiových umístění vybojoval Chaz Davies, shodně šest pódií zatím získali Tom Sykes a Michael van der Mark, pětkrát stál na pódiu Marco Melandri. Po třech pódiových umístěních mají Xavi Forés a Alex Lowes a jednou se letos zatím na pódium podívali i Toprak Razgatlioglu a Eugene Laverty.

Když se podíváme na továrny, tak nejvíce vítězství má na svém kontě Kawasaki. U „zelených“ se letos radovali z vítězství devětkrát. Čtyři vítězství letos zatím získala Ducati a tři Yamaha.

Zleva: Michael van der Mark, Jonathan Rea, Chaz Davies

Jezdci, kteří jezdí na motocyklu Kawasaki, stáli letos zatím na stupních vítězů dohromady dvacetkrát (Rea, Sykes, Razgatlioglu), jezdci na Ducati získali osmnáct umístění na stupních vítězů (Davies, Melandri, Forés), devět umístění na pódiu vybojovali jezdci na Yamaze (Lowes, VD Mark) a jednou se na pódium dostal i jezdec Aprilie (Laverty).

Podívejme se nyní na boj o pole position pro závod číslo jedna, tedy tzv. Superpole. Nejvíc pole position – 3 – zatím získal Tom Sykes, který tak vede i celkové Superpole pořadí. Dvě pole position získal Jonathan Rea, po jednom startu z prvního místa na roštu mají Marco Melandri, Alex Lowes a Chaz Davies.

Tom Sykes

Tom Sykes

Nejvíce kol na čele závodů odjel Jonathan Rea142. Druhý nejvyšší počet je potom 50 kol, tolik odjel ve vedení Tom Sykes. Chaz Davies odjel na prvním místě 40 kol, Alex Lowes 34 kol, Michael van der Mark 25 kol, Xavi Forés 15 kol, Marco Melandri 9 kol, stejně tak i Eugene Laverty. Dvě kola ve vedení byl i Michael Ruben Rinaldi, po jednom kole na čele mají Daniel Falzon, Lorenzo Savadori a Patrick Jacobsen.

Jediní dva jezdci, kteří dojeli do cíle ve všech šestnácti závodech, jsou Loris Baz a Alex Lowes. Ovšem pouze Alex Lowes byl schopný bodovat ve všech závodech.

Nejvíce nejrychlejších kol závodu zatím zajel Jonathan Reasedm. Čtyři nejrychlejší kola zajel Marco Melandri, dvě získali Chaz Davies a Tom Sykes a jedno má na svém kontě Michael van der Mark.

Závod v Assenu

V celkovém pořadí šampionátu tedy vede Jonathan Rea, který má 320 bodů. Na druhém místě je Chaz Davies s 245 body a třetí je Michael van der Mark, který má 215 bodů. Nejlepší pětku pak doplňují Tom Sykes (196 bodů) a Alex Lowes (183 bodů).

Mezi jezdci soukromých týmů je na čele Xavi Forés se 154 body před Toprakem Razgatlioglem, který má 91 bodů, a na třetím místě se drží Michael Ruben Rinaldi a to i přes to, že italský jezdec se účastní pouze evropských závodů. Rinaldi má 54 bodů.

Xavi Forés

Xavi Forés

Mezi výrobci je na čele Kawasaki s 345 body. Na druhém místě se nachází Ducati, která má rovných 300 bodů. Třetí pak je Yamaha s 249 body. Do nejlepší pětky se vešly také Aprilia, která má 128 bodů, a Honda se 100 body.

Pořadí týmů vede Kawasaki Racing Team s 516 body. Druhým týmem je Aruba.it Racing – Ducati s 413 body a na třetím místě se nachází Pata Yamaha, která má 398 bodů. Na čtvrtém místě se drží Milwaukee Aprilia, která má 175 bodů, a za nimi je tým Barni Racing se 154 body.

Tým Barni Racing (154 b.) tak vede i pořadí mezi netovárními týmy. Za nimi se drží Kawasaki Puccetti (105 b.) a Aruba.it – Junior (54 b.).