Německý jezdec Markus Reiterberger měl slušně našlápnutou závodní kariéru. Závodil v mistrovství světa Superbike, jenomže během sezóny 2016 měl pád, při kterém si vážně zranil páteř a pánev. V té sezóně nakonec vynechal jenom jeden závodní víkend, ale s následky svého zranění se potýkal velmi dlouho. Omezovalo ho to v tréninku a také to na něj mělo velký psychický dopad.

Sezónu 2017 sice v šampionátu Superbike začal v barvách týmu Althea BMW, ale po několika závodních víkendech ze šampionátu odstoupil. Dokonce v té době vydal prohlášení, že se stále potýká s fyzickými i psychickými následky svého zranění a přemýšlí o konci závodní kariéry. Nicméně, rozmyslel si to. Ještě v roce 2017 naskočil do německého šampionátu IDM, kde nakonec získal titul. Také se objevil při německém kole šampionátu Superbike na divokou kartu.

Markus Reiterberger

Zdá se, že to nejhorší už má německý závodník za sebou. Letos se přihlásil do šampionátu Superstock 1000 a od prvního závodu sezóny udával tempo. Jeho soupeři mu málokdy stačili. Reiterberger tak mohl slavit velký návrat. Z osmi závodů v sezóně vyhrál čtyři, k tomu byl dvakrát třetí. Nevyšly mu pouze závody v Imole, kde po výjezdu mimo trať skončil pátý, a na mokré trati v Brně, kde byl čtvrtý. Šanci na titul sice před posledním závodem sezóny měli stále tři jezdci, ale Reiterberger měl bodovou výhodu, o kterou se obrat nenechal a dojel si pro titul. Dokázal tak, že už by měl být jak fyzicky v pořádku, tak také psychicky v pohodě. Příští rok ho čeká velký, doufejme, že úspěšný, návrat do hlavní kategorie Superbike.

Markus Reiterberger vyhrál hned úvodní závod sezóny ve španělském Aragónu. Porazil Roberta Tamburiniho a Federica Sandiho. Také další závod, který se jel v Assenu, byl v režii Markuse Reiterbergera. Tentokrát to bylo suverénní vítězství s náskokem více než 5 vteřin. Druhý byl opět Roberto Tamburini, třetí příčku nakonec vybojoval Maximilian Scheib.

Markus Reiterberger, Roberto Tamburini, Federico Sandi

Poprvé našel Markus Reiterberger přemožitele na již zmíněném okruhu Imola. O stupně vítězů sice bojoval, ale udělal chybu a dostal se mimo trať. V cíli tak byl nakonec jako pátý. Skvělý závod předvedl na divokou kartu startující domácí Matteo Ferrari, který po souboji dokázal porazit Roberta Tamburiniho. Ten se tak musel opět spokojit s druhým místem. Třetí skončil Maximilian Scheib.

Matteo Ferrari

Další skvělou jízdu předvedl Markus Reiterberger na okruhu Donington Park. Souboj se odehrál za ním o druhé místo. Úspěšnějším byl Maximilian Scheib, který na cílové rovince těsně porazil Roberta Tamburiniho.

Závod v Brně nabídl zápletku v podobě silného lijáku a blesků na obloze. S náročnými podmínkami si nejlépe poradil Maximilian Scheib, který závod vedl od startu až do cíle a získal své první vítězství v sezóně. Skvělý a životní závod předvedl mladý talent italského závodění Alessandro Delbianco, který skončil druhý. Třetí místo vybojoval Florian Marino, jehož dosavadní sezóna byla zatím spíše rozpačitá. Markus Reiterberger, který startoval z pole position, nikdy nebyl příliš úspěšný v závodech na mokré trati, takže čtvrté místo pro něj zas tak špatné nebylo. Následovala měsíční závodní přestávka, do které šel jako lídr šampionátu Markus Reiterberger, jehož náskok na druhého Maximiliana Scheiba byl 9 bodů. Třetí Roberto Tamburini ztrácel na vedoucí pozici 15 bodů.

Maximilian Scheib

Šampionát pak pokračoval na začátku července na okruhu Marca Simoncelliho v Misanu. Další suverénní jízdu předvedl Markus Reiterberger, který si dojel pro vítězství. Maximilian Scheib se sice snažil držet s německým jezdcem v kontaktu, ale nakonec na něj nestačil a skončil druhý. Třetí místo vybojoval domácí Riccardo RussoMarkus Reiterberger si díky svému vítězství vybudoval na své soupeře větší náskok. Maximilian Scheib ztrácel 14 bodů, Roberto Tamburini, který byl v Misanu čtvrtý, ztrácel 27 bodů. Poté následovala další přestávka, tentokrát mnohem delší.

Závodilo se pak až v polovině září v portugalském Portimau. Svého prvního vítězství v sezóně se konečně dočkal Roberto Tamburini. Druhé místo vybojoval Federico Sandi a třetí byl Markus Reiterberger, který sice na začátku závodu vedl, ale jeho italští soupeři byli tentokrát lepší.

Do posledního závodu sezóny, který se jel ve francouzském Magny-Cours, vstupovali s šancí na titul tři jezdci. Markus Reiterberger vedl o 18 bodů před Robertem Tamburinim, o další bod zpátky byl Maximilian Scheib. Poslední závod sezóny toužil vyhrát Federico Sandi, což se mu nakonec podařilo. Roberto Tamburini jel sice skvěle a stahoval jeho ztrátu, ale Sandi první místo udržel. Tamburini se tak opět musel spokojit se druhým místem. Markus Reiterberger si závod pohlídal, získal třetí místo, které mu bez problémů stačilo k zisku titulu. Maximilian Scheib, který měl také šanci na titul, závod nezvládl a havaroval. Do cíle sice nakonec dojel a získal pár bodů, ale v celkové klasifikaci šampionátu se nakonec musel spokojit až se třetím místem za Robertem Tamburinim.

Federico Sandi

V šampionátu se také objevilo několik českých jmen. Karel Pešek skončil na 17. místě v Assenu a 19. byl v Brně. Závodu v Brně se účastnil také Dominik Jůda, který závod rozjel fantasticky, když se držel na 9. místě, ale bohužel ve druhém kole měl pád. Nevzdal se a závod dokončil, ale až na 18. příčce.

V závěru sezóny, ještě před posledním závodem roku, bylo oficiálně oznámeno, že Evropský pohár superstock 1000 končí. Letos jsme tak viděli poslední sezónu tohoto šampionátu. Pro fanoušky šampionátu Superbike je to spíše smutná zpráva, protože tak přijdou o jeden zajímavý závod a také o sledování mnoha talentovaných jezdců. Pohár Superstock 1000 zůstane součástí národních šampionátů, ale na mezinárodní úrovni jako součást MS Superbike už ho neuvidíme, což je určitě velká škoda.