Šanci na titul měla během sezóny celá řada závodníků. Nakonec ale hlavními protagonisty byli dva jezdci – Sandro Cortese a Jules Cluzel. Všechno ale pěkně postupně.

Vítězem prvního závodu v sezóně se stal Lucas Mahias, který tak rázně vykročil za obhajobou titulu z roku 2017. Velmi dobrý začátek roku měl také Randy Krummenacher, se kterým se počítalo jako s černým koněm sezóny. Svou kariéru v Supersportech začal dobře Sandro Cortese, který v Austrálii, tedy na okruhu, který dobře znal ze svého dlouholetého působení v MotoGP, skončil třetí. Naopak ne úplně ideálním způsobem začal Jules Cluzel, který přestoupil do nového týmu NRT. Francouzský jezdec byl na sedmém místě.

 Randy Krummenacher, Lucas Mahias a Sandro Cortese

Randy Krummenacher, Lucas Mahias a Sandro Cortese

Šampionát pokračoval závodem v Thajsku. Tento závod znamenal takovou malou tragédii pro Julese Cluzela, který spadl a tím zmařil své šance na zisk pódiového umístění. Jeho zaváhání využil Randy Krummenacher, který závod vyhrál. Závěr závodu byl velmi těsný, Švýcar porazil druhého Lucase Mahiase o pouhé 0,048 vteřiny. Třetí stupínek na pódiu vybojoval Mahiasův týmový kolega Federico Caricasulo. Cortese na, pro něj, novém okruhu, získal sympatické čtvrté místo.

Randy Krummenacher

Randy Krummenacher

Do evropské části sezóny tedy jako lídr šampionátu vstupoval Lucas Mahias. Během závodu na okruhu Motorland Aragón ale nestíhal na své tři hlavní soupeře. Svého prvního vítězství v této kategorii se dočkal Sandro Cortese, když porazil Federica Caricasula a Julese Cluzela. Ještě mnohem horší závod než Mahias prožil Randy Krummenacher. Ten začal v Asii sezónu nadějně, avšak v Aragónu měl během závodu pád a zbytek závodu věnoval stíhací jízdě. Nakonec se dokázal propracovat na jedenácté místo.

Ve druhé polovině dubna se vše přesunulo do nizozemského Assenu. A na tomto okruhu slavil své první vítězství v sezóně Jules Cluzel. Ten po velkém souboji porazil Randyho Krummenachera a Raffaele De Rosu, který tak na stupně vítězů dostal tým MV Agusta. Na Lucase Mahiase zbylo čtvrté místo, Sandro Cortese byl až šestý. První výpadek v sezóně zaznamenal další z jezdců, který si myslel na titul, Federico Caricasulo. Během závodu v Assenu došlo ke kontroverzní situaci, kdy Luke Stapleford dostal penalizaci za incident s Michaelem Canduccim. Jelikož už průjezd boxovou uličkou nestihl, tak dostal časovou penalizaci a ze svého skvělého pátého místa se propadl až do hloubi pole. Nakonec se ale ukázalo, že Luke Stapleford v tom byl nevinně a penalizace mu po protestu byla zrušena a páté místo v cíli vráceno.

Jules Cluzel

Jules Cluzel

Na své vítězství z Assenu Jules Cluzel navázal další výhrou, když se mu povedlo zvítězit také na okruhu Imola. Byla to opět bitva několika jezdců až do samotného cíle. Cluzel měl v závěru nejvíc sil, těsně za ním skončil Federico Caricasulo a další pódium vybojoval Raffaele De Rosa. Čtvrté místo tentokrát zbylo na Sandra Corteseho. Další z jezdců pomýšlejících na titul, Lucas Mahias, byl tentokrát až osmý. Nicméně během závodu měl pád a musel dotahovat ztrátu. Tento ne úplně ideální výsledek znamenal, že Mahias poprvé v sezóně přišel o vedení v celkovém pořadí šampionátu. Do vedení mistrovství světa se dostal Randy Krummenacher, který v závodě skončil pátý, ale součet bodů mu na celkové první místo stačil.

Celkové pořadí šampionátu se měnilo také po dalším závodě. Jelo se na okruhu Donington Park ve Velké Británii a z dalšího vítězství v sezóně se radoval Sandro Cortese. Právě zisk těchto 25 bodů za vítězství pomohl německému jezdci v posunu do čela šampionátu. Druhý v závodě skončil Jules Cluzel, který velkou část závodu vedl, další třetí místo pro sebe získal Raffaele De Rosa. Další jezdci, kteří měli stále naději na titul, skončili v závodě v závěsu za první trojicí. Randy Krummenacher byl čtvrtý, Lucas Mahias pátý a Federico Caricasulo šestý.

Sandro Cortese

Sandro Cortese

Následoval přesun do Brna. Závody na Masarykově okruhu se do šampionátu Superbike vrátily po dlouhých osmi letech. Bohužel se zdá, že to byl návrat poprvé po tak dlouhé době a zároveň také naposledy. Závod nabídl českým fanouškům skvělou bitvu mezi Sandrem Cortese a Julesem Cluzelem. Byla to bitva až do samotného závěru a v posledním kole navíc mezi touto dvojicí došlo ke kontaktu. Oba se na trati naštěstí udrželi a dojeli do cíle.

Jules Cluzel byl tím úspěšnějším, Sandro Cortese byl v závodě poražen, ale udržel si vedení v šampionátu. Další skvělý závod předvedl Raffaele De Rosa, který byl opět třetí. Lucas Mahias a Randy Krummenacher na své tři rivaly nestačili a skončili jako čtvrtý a pátý. Ztrátu v šampionátu po tomto závodě nabral Federico Caricasulo, který havaroval hned v úvodu závodu. Skvěle se předvedl Thomas Gradinger, který si dojel pro šesté místo. Od tohoto závodního víkendu se mladému rakouskému jezdci začalo opravdu dařit a ukazoval, že má talent.

Sandro Cortese, Jules Cluzel

Sandro Cortese, Jules Cluzel

Po závodě v České republice měli jezdci Supersport měsíční pauzu, poté se všichni vydali na jaderské pobřeží, do Misana. Z pole position do svého domácího závodu vyrážel Federico Caricasulo, který nakonec také závod před svými fanoušky dokázal vyhrát. Byla to jeho první výhra v sezóně 2018. Ital si tak udržel naději na titul. Radost italských fanoušků ještě znásobil Raffaele De Rosa, který skončil na druhém místě. Třetí skončil Sandro Cortese a byl tak i nadále lídrem šampionátu. Jules Cluzel a Randy Krummenacher v závodě skončili za ním. Kalich hořkosti až do dna si vypil Lucas Mahias, který havaroval hned v úvodu závodu a nebral tak žádné body.

Federico Caricasulo

Federico Caricasulo

Následovala další přestávka, tentokrát velmi dlouhá. Jezdci se do závodního procesu vrátili až v polovině září v Portugalsku. Celý tento závod nabídl neskutečné drama. Byl to asi nejvíce napínavý a nejvíce bláznivý závod z celé sezóny. Lucas Mahias totiž téměř celý závod vedl, jenomže pár kol před cílem musel zastavit kvůli defektu zadní pneumatiky. Do čela se tak dostal jeho týmový kolega Federico Caricasulo, který mířil za svým druhým vítězstvím v řadě za sebou. Jenomže během posledního kola závodu byla na trati vyvěšená červená vlajka. Stalo se tak kvůli incidentu jezdců ve druhé polovině pole, byli to Wayne Tessels a Borja Quero Martínez.

Zavládly zmatky v tom, kdo vlastně vyhrál. Caricasulo? Nebo snad Mahias? Francouz se totiž nevzdal a pokusil se dostat do boxů i s motocyklem, který měl poničenou pneumatiku. Během své cesty zpět do boxů minimálně dvakrát spadl, do parc fermé se ale nakonec dostal. Verdikt byl ale neúprosný. Lucas Mahias byl diskvalifikovaný, protože se do boxové uličky dostal jinou cestou. Závod tedy vyhrál Federico Caricasulo, druhý skončil Kyle Smith, pro kterého to byl skvělý úspěch, a třetí byl Raffaele De Rosa. Sandro Cortese a Jules Cluzel měli kontakt hned po startu závodu a oba spadli. Zatímco Cortese mohl pokračovat a ještě byl v cíli klasifikován jako sedmý, tak pro Cluzela to byla konečná.

Lucas Mahias

Lucas Mahias

Takové pořadí platilo měsíc a lidé už víceméně zapomněli na to, jaké drama se událo. Vypadalo to, že celá věc je uzavřena. Nicméně, později se ukázalo, že nic uzavřeno nebylo. Lucas Mahias a jeho tým podali protest, nakonec to hnali až přes Mezinárodní sportovní arbitráž. Krátce před posledním závodem v Kataru pak bylo rozhodnuto, že Mahias se nijak zásadně proti pravidlům neprovinil, takže jeho diskvalifikace byla zrušená a on byl zpětně prohlášen za vítěze závodu v Portugalsku. To rázem měnilo situaci a také trochu pořadí v šampionátu.

Ve Francii měli velké ambice zejména domácí jezdci. Vítězství nakonec ukořistil Jules Cluzel, který porazil svého rivala Sandra Corteseho. Lucas Mahias si po nešťastném závodě v Portugalsku spravil chuť alespoň třetím místem. Další dobrý výsledek předvedl Thomas Gradinger, který skončil čtvrtý, v pozitivním světle se ukázal i domácí Corentin Perolari. Ve Francii to naopak nevyšlo Federicovi Caricasulovi, který pomalu začal ztrácet šance nejen na titul, ale také na celkové umístění v Top 3.

Jules Cluzel

Jules Cluzel

Závodní víkend ve Francii byl posledním evropským víkendem. Následovala totiž závodní premiéra na okruhu v Argentině. Nejlépe si s tím poradil Jules Cluzel, který si tak dojel pro další vítězství v sezóně. Druhý skončil po souboji Sandro Cortese a třetí již se ztrátou dojel Lucas Mahias. Další skvělý výsledek zaznamenali Thomas Gradinger a Corentin Perolari, kteří byli na čtvrtém a pátém místě a porazili Randyho Krummenachera. Ani tento závod se vůbec nepovedl Federicovi Caricasulovi, který spadl krátce po startu.

Po tomto závodním víkendu tedy vyšla na světlo světa informace o navrácení vítězství z Portugalska Lucasi Mahiasovi. Před posledním závodem v Kataru tedy vedoucího Sandra Corteseho a druhého Julese Cluzela dělilo pouhých pět bodů a během závěrečného závodu pod umělým osvětlením se mohlo stát cokoliv.

Sandro Cortese

Sandro Cortese

Do posledního závodu sezóny 2018 startovali z první řady Lucas Mahias, Sandro Cortese a Jules Cluzel. Velkou zápletku navíc nabídlo také počasí. Závod se jel v sobotu a nad okruhem Losail se nejprve přehnala písečná bouře, následně přišla velká bouřka se silným lijákem. Vypadalo to, že poslední závod roku se vůbec nepojede. Pořadatelé ale dělali vše, co bylo v jejich silách, aby se mohl odstartovat alespoň závod Supersport, kde se ještě bojovalo o titul a jezdci by si to tak mohli rozdat mezi sebou na trati.

Čekalo se dlouho, ale nakonec se fanoušci i jezdci dočkali. Závod Supersport byl připraven. Byl sice o pár kol zkrácen a na trati byla stále mokrá místa, ale závodilo se. Závod nabídl napínavou podívanou s, pro někoho, nečekaným rozuzlením. Jules Cluzel se tak moc pral o titul, riskoval, až v posledním kole spadl. Navíc si přivodil zlomeninu v chodidle. Pro francouzského jezdce to byl velmi hořký závěr sezóny. Z vítězství v závodě se radoval jeho krajan Lucas Mahias, který díky těmto 25 bodům ještě získal celkové druhé místo, když přeskočil právě Cluzela, který závod nedokončil. Druhý v závodě byl Sandro Cortese a třetí Federico Caricasulo.

Závod v Kataru

Závod v Kataru

Po výpadku Cluzela bylo jasné, že Sandro Cortese už titul neztratí. Německý jezdec v barvách finského týmu Kallio Racing získal titul mistra světa ve své debutové sezóně. Přitom před sezónou 2018 se ocitl bez závodního místa. Cortese celý svůj dosavadní závodní život strávil v šampionátu MotoGP, kde závodil ve třídě 125 ccm, později Moto3 a také potom přestoupil do Moto2. Vypadalo to, že i letos bude závodit v Moto2, mělo to být v týmu Kiefer, ale po tragické smrti Stefana Kiefera se tým dostal do problémů a s Cortesem už nemohl počítat. Cortese byl dlouho bez místa, nakonec se krátce před začátkem sezóny domluvil s týmem Kallio Racing v šampionátu Supersport. To, že by z toho mohl být titul hned v jeho první sezóně, asi čekal málokdo. Příští rok už ho uvidíme v hlavní kategorii Superbike.

Sandro Cortese, Mika Kallio

Sandro Cortese, Mika Kallio

Letošní sezóna Supersport také zakončila jednu velkou kapitolu. Svou kariéru oficiálně ukončil pětinásobný mistr světa v této kategorii Kenan Sofuoglu. Turecký jezdec se poslední dobou hodně trápil s různými druhy zranění a v sezóně odjel jen pár závodů. V polovině letošní sezóny tak oznámil, že svou aktivní kariéru končí. Místo toho začal být aktivní v politice. V šampionátu Supersport to byla velká osobnost, která získala spoustu úspěchů a jeho odchodem do závodního důchodu skončila jedna velká éra této kategorie. Jeho fanoušci se ale nemusí bát, že by o něm už nikdy neslyšeli. Sofuoglu se velmi angažuje v podporování mladých tureckých talentů, v závěru sezóny jsme ho mohli pravidelně vídat v kategorii Superbike po boku talentovaného Topraka Razgatliogla.

Kenan Sofuoglu

Kenan Sofuoglu