Preview

Sezona mistrovství světa Superbike 2018 se pomalu blíží ke svému konci, když před jezdci už jsou jenom závěrečná čtyři kola. Pro jezdce kategorií STK1000 a SSP300 je konec sezony ještě blíže, je čekají už jen dvě kola šampionátu.

Naposledy se závodilo na začátku července na okruhu Marca Simoncelliho v Misanu. Poté následovala velmi dlouhá letní přestávka, která byla v polovině srpna akorát narušená oficiálním dvoudenním testem jezdců WSBK. Testovalo se právě na okruhu Algarve. Do závodního víkendu tou dobou ale zbýval skoro měsíc. Na okruhu Algarve, který leží poblíž města Portimão, se tedy bude jezdit ve dnech 14. až 16. září 2018.

Šampionát Superbike zamířil do Portugalska v minulosti v letech 1988 a 1993, kdy se závodilo na okruhu Estoril. Poté se spoustu let v této zemi šampionát nepořádal. Návrat do kalendáře zaznamenal v roce 2008 a to už se začalo jezdit na okruhu Algarve.

Okruh byl za pomoci portugalské vlády nově dokončen v roce 2008 a má celkem 15 zatáček, z toho 9 je pravých a 6 levých. Délka okruhu je 4,592 km. Na okruhu je množství převýšení a bývá občas přirovnáván k horské dráze a některé pasáže ke slavné „vývrtce“ na okruhu Laguna Seca. Původní ambicí bylo přilákat na tento okruh seriál Formule 1, ale k tomu prozatím nedošlo.

WorldSBK

Jonathan Rea míří do Portugalska jako vedoucí muž celého šampionátu. Na svém kontě má 370 bodů a velmi pohodlný náskok 92 bodů na nejbližšího soupeře. Zdá se tedy, že jezdec ze Severního Irska neohroženě míří za svým dalším titulem mistra světa. Před letní přestávkou se závodilo v Misanu a tam byl Rea neporazitelný, když ovládl oba dva závody a získal tak maximální počet bodů.

Jonathan Rea

Jonathan Rea

Ve hře je stále ještě 200 bodů, takže nic není nemožné a Chaz Davies se bude chtít pokusit o zázrak a alespoň o malé snížení Reova náskoku. V Misanu však v obou závodech skončil za ním, byl druhý a čtvrtý, takže tam naopak ztrátu ještě navýšil. Davies musel srpnové testy kvůli zranění vynechat. V červenci spadl na horském kole a zlomil si klíční kost. O několik týdnů později spadl při tréninku na Supermotardu a onu zlomenou klíční kost si zlomil ještě jednou. Měl nějaký čas na zotavení, ale není jisté, v jaké formě se Davies objeví. Proti Reovi se ale jistě pokusí bojovat.

Na třetím místě šampionátu se drží Michael van der Mark, takže na prvních třech místech jsou jezdci tří různých továren. Nizozemský závodník má 248 bodů, takže na první místo ztrácí 122 bodů, matematickou šanci na titul stále má, ale Rea má opět skvělou formu, a proto se Van der Markovy šance nezdají být moc reálné. V Misanu si ale dojel pro jedno druhé místo, takže získal další letošní pódiové umístění a rozhodně nejede vůbec špatně. Během letní přestávky se účastnil závodu 8 hodin v Suzuce, který společně se svými kolegy Alexem Lowesem a Katsuyukim Nakasugou už poněkolikáté vyhrál.

Za Van der Markem je Tom Sykes, který měl trochu obtížnější víkendy v Brně a na Laguna Sece, ale v Misanu se zase vrátil v docela dobré formě. Výsledkem ale byla pouze dvě pátá místa. Bodů má 218, takže na jezdce před sebou ztrácí 30 bodů, jezdec za ním na něj ztrácí podobný počet bodů.

Tím jezdcem je Marco Melandri, který začal sezonu skvěle, když získal double v Austrálii, ale to bylo v únoru a zní to jako neskutečně dlouhá doba. Od té doby ukázal, že mívá výkyvy, kdy jednou jede výborně, v dalším závodě zase bojuje s problémy. Doma v Misanu se mu na stupně vítězů podívat povedlo ve druhém závodě, kde byl třetí. Nedávno se dozvěděl, že tým Ducati Aruba.it už s ním do příští sezony nepočítá, tak uvidíme, jestli vědomí této informace nějak ovlivní jeho výkony.

Top 6 v celkovém pořadí doplňuje již zmíněný Alex Lowes, který v Suzuce společně se svým týmovým kolegou Michaelem van der Markem a japonským kolegou Nakasugou dokázal vyhrát tamní osmihodinový závod. Ani Lowes si nevede špatně, v šampionátu má úplně stejný počet bodů jako Melandri, tedy 193. To je tedy ztráta 177 bodů na Reu a pořád ještě matematická šance na titul.

O další umístění na stupních vítězů se jistě budou chtít porvat jezdci Aprilie a to nejen Eugene Laverty, který se letos na stupně vítězů dostal zatím dvakrát, ale také Lorenzo Savadori, který by rád konečně získal své úplně první umístění na pódiu.

Kromě Chaze Daviese se zraněním během letní přestávky bojoval i jeho krajan Leon Camier. Jezdec týmu Red Bull Honda byl během sezony zraněný, když už se zlomená žebra začala dávat do pořádku, tak si Camier zlomil obratel C5 během testování na závod 8 hodin v Suzuce, kterého se měl také zúčastnit. Z toho ale nakonec muselo sejít. Testování v polovině srpna se účastnil, ale ještě nebyl zcela fit.

Dlouhá letní přestávka přišla vhod Lorisi Bazovi, který dostal šanci v MotoGP ve Velké ceně Velké Británie, aby u KTM nahradil zraněného Pola Espargara. Návrat do MotoGP bylo pro Baze příjemným zpestřením, navíc na okruhu Silverstone, který má velmi rád a kde získal svá jediná dvě vítězství v šampionátu Superbike. Bohužel, kvůli počasí a špatnému stavu tratě se nakonec v neděli nezávodilo.

Jakub Smrž

Jakub Smrž

Ke změnám došlo také, co se českých barev týče. V týmu Guandalini sezonu 2018 začal Ondřej Ježek, ale od závodu na okruhu Laguna Seca ho nahradil Karel Hanika. Tato změna ale příliš dlouho nevydržela, protože Karel se zranil a závod v Misanu nestihnul. Od tohoto závodního víkendu v Portugalsku až do konce sezony by v týmu měl nastoupit jiný Čech, a to Jakub Smrž.

Pořadí šampionátu netovárních jezdců vede Xavi Forés, který je v celkovém pořadí na 7. místě a jako jeden z mála jezdců v soukromých týmech občas dokáže konkurovat těm na čele.

WorldSSP

Čtyři závody zbývají do konce sezony v kategorii Supersport a matematickou šanci na titul má stále 10 jezdců. Ve hře je totiž 100 bodů a 10. jezdec průběžného pořadí ztrácí za lídra šampionátu 99 bodů. Spíše to ale vypadá, že největší souboje proběhnou mezi jezdci v Top 6, kteří mezi sebou mají rozestup pouze 35 bodů, takže se po tomto víkendu může pořadí výrazně změnit.

Lídrem šampionátu je Sandro Cortese, který závodí pro tým Kallio Racing a který má 138 bodů. Cortese se ve své debutové sezoně zatím předvedl opravdu velmi dobře, vlastně každý víkend bojoval o vítězství. Jeho nejhorším sezonním výsledkem je zatím 6. místo z Assenu. Nevýhodou pro něj tento víkend může být to, že okruh v Algarve nezná. Cortese býval mnoho let stálým účastníkem šampionátu MotoGP a tento šampionát nikdy okruh u Portimãa ve svém kalendáři neměl. Takže pro německého jezdce se bude jednat o zcela novou zkušenost.

Sandro Cortese

Sandro Cortese

Druhým mužem šampionátu je Jules Cluzel, který má 133 bodů, takže na Corteseho ztrácí jenom 5 bodů. Cluzel měl trochu nešťastný začátek sezony, ale během léta se rozjel a vyhrál v Assenu, následně hned v Imole, druhý byl pak na Donington Parku a pak vyhrál v Brně. V Misanu sice na stupních vítězů neskončil, ale ukázal, že opět patří mezi nejlepší a ten vytoužený titul mistra světa by chtěl konečně získat.

Třetí je Randy Krummenacher, který má 116 bodů a který poslední dobou trochu ztrácí dech. Alespoň to tak vypadá. Na začátku sezony se zdálo, že bude jedním z největších favoritů na titul, avšak jeho poslední umístění na pódiu bylo v Assenu, kde se závodilo v dubnu. Od té doby se sice do boje na čele zapojil, ale pak skončil buď pátý nebo čtvrtý. Nicméně, ztrátu nemá velkou a v závěrečných čtyřech závodech se může stát cokoliv.

Do hry o titul se díky vítězství v Misanu dostal také Federico Caricasulo. Italský jezdec měl několik výpadků a vypadalo to, že s jezdci před sebou se nakonec nebude moct měřit. Ale vítězství na domácí trati ho určitě povzbudilo a dodalo mu odvahu rvát se i o titul. V šampionátu má 104 bodů. Naopak jeho týmový kolega a mistr světa z roku 2017 Lucas Mahias závod v Misanu do cíle nedojel a důležité body ztratil. V šampionátu je tedy nyní na 5. místě, když má 103 bodů.

Raffaele de Rosa s motocyklem MV Agusta pravidelně bojuje o pódium a také v minulých pěti závodech na něm vždy stál. Vysněné vítězství sice ještě nepřišlo, ale to se klidně ještě do konce roku může změnit. Nyní má v šampionátu 103 bodů, tedy stejně jako Lucas Mahias.

Mezi nejlepší desítkou jsou v šampionátu ještě Anthony West, Luke Stapleford, Thomas Gradinger a Kyle Smith.

Během letní přestávky byl oznámen nový jezdec týmu Kawasaki Puccetti. Kenan Sofuoglu již před časem oznámil konec závodní kariéry, na několik závodních víkendů ho nahradil Sheridan Morais. Nyní by až do konce sezony měl v týmu závodit Héctor Barberá, kterému nevyšlo angažmá v týmu Pons v Moto2.

WorldSSP300

V šampionátu Supersport 300 už začíná jít do tuhého, protože do konce sezony jim zbývají pouze dva závodní víkendy. Ve hře je 50 bodů a matematickou šanci na titul má ještě mnoho jezdců, konkrétně jich je 11 a víme, že v této kategorii se může stát cokoliv, ale přesto je zde několik větších favoritů.

V šampionátu je na prvním místě stále Ana Carrasco, i když jí závody v Brně a v Misanu úplně nevyšly. Na udržení prvního místa to stále stačilo. Španělka má 84 bodů a už se začíná objevovat otázka, zda to dotáhne do vítězného konce a stane se první ženou, která vyhraje mistrovství světa. Ana se navíc vrací na okruh, kde loni slavila své první vítězství a získala tak pozornost celého, nejen motoristického, světa.

Ana Carrasco

Ana Carrasco

Na druhém místě se nachází Luca Grünwald se 68 body, takže na Carrasco má ztrátu 16 bodů. Třetí je Borja Sánchez, který v Misanu nebodoval, takže o důležité body přišel, a nyní má 58 bodů. Bodovat v Misanu nedokázal ani Scott Deroue, který je nyní v šampionátu čtvrtý a má 55 bodů. Top 5 uzavírá Dorren Loureiro, který má 53 bodů.

Vítěz z Brna Galang Hendra Pratama je šestý s 52 body a Mika Pérez, který byl před sezonou mnohými pasován na jednoho z favoritů, je aktuálně až sedmý, když má také 52 bodů.

STK1000

Dva závody do konce sezony mají také jezdci v evropském šampionátu Superstock 1000. Ve hře je 50 bodů a o titul už tak mají šanci bojovat jenom tři jezdci, které aktuálně dělí 27 bodů. Na čele je stále Markus Reiterberger, který sice zaváhal v deštivém Brně, ale v Misanu se opět vrátil ve velkém stylu, vyhrál a svůj náskok trochu navýšil. Německý jezdec má nyní 124 bodů.

Jeho nejbližším soupeřem je Maximilian Scheib, který má 110 bodů. Také on má letos skvělou sezonu, ale na Reiterbergera mu pořád něco chybí. I když v Brně se mu povedlo získat letošní první vítězství, v Misanu skončil druhý právě za německým soupeřem. Třetím v pořadí je Roberto Tamburini, který má 97 bodů. Také on většinou bojuje na čele, ale jeho nejlepším umístěním je druhé místo. Na vítězství mu to zatím stále nestačilo.

Čtvrtý je Federico Sandi s 52 body, takže ten do souboje o titul už zasáhnout nemůže. I když on sám také nejede vůbec špatně a nějaké umístění na stupních vítězů se mu klidně podařit může. To stejné platí také o Florianu Marinovi, který je pátý s 67 body.

Pokračujte ve čtení na dalších kapitolách:

následující kapitola »Harmonogram