Preview

Před dvěma týdny šampionát Superbike zavítal poprvé do Argentiny, nyní se týmy a jezdci přesouvají do úplně jiného koutu světa, do Kataru. Na okruhu Losail se pojede závodní víkend nesoucí oficiální název Pirelli Qatar Round. Stejně jako v Argentině, také v Kataru už budou v akci jen kategorie Superbike a Supersport.

Katar má jednu takovou specialitu a sice, že se závodí za tmy, pod umělým osvětlením. Okruh Losail leží v katarské poušti, 30 km od hlavního města Doha. Nevýhodou toho, že okruh leží v poušti, je to, že na trati často bývá prach, který způsobuje problémy s přilnavostí. První závod Superbike se zde jel v roce 2005, v kalendáři zůstal do roku 2009, poté následovala několikaletá pauza. Do šampionátu Superbike se okruh vrátil v roce 2014.

Trať je dlouhá 5,380 km, nejdelší rovinka má 1,068 km. Na okruhu se nachází 16 zatáček, z toho 10 je pravotočivých a 6 je levotočivých.

WorldSBK

Šampionát už je rozhodnut, Jonathan Rea mohl slavit titul mistra světa už na konci září na okruhu Magny-Cours. Ze své rychlosti ale nic neztratil, ovládl také závodní víkend v Argentině, který se jel před dvěma týdny. Vyhrál oba dva závody a jen potvrdil, kdo je letos nejlepší. Od června nezaváhal, v každém závodě získal 25 bodů, jeho posledním výpadkem je pád ze druhého závodu v Brně, od té doby už jenom vyhrává, je to neuvěřitelná série 10 za sebou jdoucích vítězství. Otázkou tedy je, jestli tuhle neporazitelnost udrží a ovládne také závodní víkend v Kataru.

Na svém kontě má už 520 bodů a ve hře tak je překonání dosavadního rekordu v počtu bodů za jednu sezónu. Tento rekord drží samotný Rea, loni získal za celou sezónu 556 bodů, takže překonání tohoto rekordu je velmi pravděpodobné. Také může překonat rekord v počtu vyhraných závodů v jedné sezóně. Tento rekord drží Doug Polen, který v roce 1991 vyhrál v jedné sezóně rovnou 17 závodů. Jonathan Rea má nyní na svém kontě zatím 16 vítězství, takže pokud vyhraje jednou, vyrovná amerického jezdce (což už se mu vlastně povedlo loni), pokud vyhraje v Kataru oba dva závody, překoná další historický milník.

Jonathan Rea

Jonathan Rea

O mistrovi světa je sice už rozhodnuto, stále ale není jasné, kdo skončí na celkovém druhém místě. Vzhledem k Reově formě a všem okolnostem je vlastně druhé místo za jezdcem ze Severního Irska taková trochu prestižní věc. Zatím tuhle druhou příčku stále drží Chaz Davies. Jezdec Ducati měl v Argentině závodní víkend půl na půl. První závod mu nevyšel, chyboval, spadl a přišel o důležité body. Ve druhém závodě ale naopak důležité body získal, když uhájil čtvrté místo. Celkově má 348 bodů a v minulosti ukázal, že v Kataru závodit umí, v minulých sezónách se mu tam vždy dařilo, v roce 2016 oba závody ovládl, loni byl dvakrát druhý a asi není potřeba zmiňovat, kdo oba dva závody v Kataru loni vyhrál.

Chaz Davies

Chaz Davies

Druhé místo v šampionátu by ale rád získal také Michael van der Mark. Pro nizozemského jezdce by to byl velký úspěch. Momentálně je třetí, když má 324 bodů, takže na Daviese ztrácí 24 bodů. Je to sice ztráta, ale ve hře je stále 50 bodů, takže možné to je. Van der Mark neměl úplně ideální víkend v Argentině, potýkal se s problémy svého motocyklu Yamaha. Kvůli tomu, že Davies v prvním závodě spadl a Van der Mark byl osmý, tak nějaké body získal, ale ve druhém závodě skončil až devátý, zatímco Davies byl čtvrtý, takže naopak nějaké body zase ztratil. Uvidíme, jak se tento souboj o druhé místo vyvine v Kataru.

Michael van der Mark

Michael van der Mark

Čtvrté místo v pořadí šampionátu drží Tom Sykes, který má 294 bodů, a i když teoreticky by mohl dosáhnout na celkové třetí místo, tak to asi moc pravděpodobné není. Sykes sice nejel špatně v nedávných závodních víkendech, ale nedá se očekávat, že by během dvou závodů dokázal stáhnout 30 bodovou ztrátu na Van der Marka. V Argentině zajel dva solidní závody, získal páté a šesté místo, spíše se tedy bude soustředit na udržení alespoň čtvrtého místa. Na pátém místě je totiž Marco Melandri, který měl dobrý víkend v Argentině, když stál v obou závodech na stupních vítězů, a který má nyní 286 bodů, takže na Sykese ztrácí jen 8 bodů.

Na šestém místě je Alex Lowes, který má 232 bodů a který druhou část sezóny nemá úplně jednoduchou. Velmi často se potýká s technickými problémy, ale také s vlastními chybami a pády. V Argentině sice nezískal úplně špatné výsledky, byl šestý a sedmý, ale moc spokojený nebyl. Během posledního závodního víkendu se bude snažit zakončit sezónu v pozitivním stylu a navázat na své pódiové úspěchy z dřívější části sezóny.

Alex Lowes se bude muset vyvarovat chyb a získat co nejlepší možné umístění, pokud bude chtít sezónu zakončit na šestém místě. Těsně za ním se totiž nachází Xavi Forés, kterému skvěle vyšel závodní víkend v Argentině. V prvním závodě skončil čtvrtý, takže ve druhém závodě v neděli startoval z pole position a vybojoval druhé místo. Zároveň už se také stal nejlepším jezdcem soukromého týmu. Španělský jezdec má na svém kontě 227 bodů, takže za Lowesem zaostává o pouhých 5 bodů.

O celkové umístění se bude bojovat i na dalších pozicích. I když nejde o titul, tak je jistě pro všechny jezdce důležité, aby skončili v šampionátu co nejvýše, aby poslední dva závody sezóny odjeli v dobrém tempu a získali co nejlepší možný výsledek. A být celkově v Top 10, je cílem mnoha jezdců. Osmé místo drží Toprak Razgatlioglu, který už nemá šanci dotáhnout Forése před sebou, protože na něj ztrácí 82 bodů, když na svém kontě má 145 bodů.

Turecký jezdec ukázal v Argentině dobré tempo a rád by na své výsledky navázal také v Kataru. Stejný počet bodů má ale také Eugene Laverty, který ukázal v Argentině dobrou formu, v obou závodech bojoval o pódium, bohužel mu to nakonec ani jednou nevyšlo, v prvním závodě byl pátý, ve druhém závodě po slibném začátku přišel pád. Desítku pak uzavírá jeho týmový kolega Lorenzo Savadori, který má 133 bodů.

Eugene Laverty

Eugene Laverty

Těsně za Savadorim se nachází Loris Baz a nedaleko je také Leon Camier, takže o nejlepší desítku ještě může být velká bitva. Co se všech těchto zmíněných jezdců týče, tak nejen, že bojují o dobrý závěr letošní sezóny, ale také bojují o své místo na další sezonu. Laverty i Savadori už vědí, že tým Milwaukee s nimi na příští rok nepočítá a není vůbec jisté, kam jejich cesty povedou. Loris Baz ani Leon Camier také nemají nic jistého, i když Camier by měl zůstat u Hondy i další rok.

Do akce se opět zapojí Maximilian Scheib, který po odchodu Jordiho Torrese do MotoGP hájí barvy týmu MV Agusta. Chilský závodník v Argentině předvedl solidní výkon a v Kataru tak bude mít další šanci, jet na motocyklu Superbike.

Naopak do závodního víkendu v Kataru se nezapojí tým Triple M Honda. Ten se před časem rozešel s Patrickem Jacobsenem a v Argentině ho nahradil Florian Marino. Jenomže francouzský jezdec si zlomil nohu a bude nějaký čas mimo. Tým se rozhodl nikoho dalšího neangažovat a ze závodního víkendu v Kataru odstoupil. Dle jejich mluvčího se raději začnou soustředit na přípravy na další sezónu.

Jakub Smrž

Jakub Smrž

Český jezdec Jakub Smrž odjel do Kataru i přesto, že v Argentině si obnovil zranění klíční kosti a lopatky. Na své facebookové stránce před několika dny zveřejnil následující: „Ahoj všichni, bohužel mé obavy z Argentiny potvrdil můj doktor. Kloub klíční kosti a lopatky, který jsem měl letos operován a před měsícem vyjmuty dráty, tak bohužel nevydržel. Není to naštěstí tak moc, jako minule, takže operovat mé zranění je na hraně. Na operaci tedy nepůjdu a odletím na poslední závod WSBK v Qataru. Neumím říct, jak to půjde, ale dám do toho vše!“  Náš závodník zatím od doby, co letos naskočil do rozjetého šampionátu Superbike, vůbec nemá štěstí. Nedokončil ani jeden ze šesti odjetých závodů, ať už pro pád, vinou některého jiného jezdce a nebo pro technickou poruchu.

WorldSSP

V kategorii Supersport se o titul bude bojovat až do samotného konce sezóny. Bude to duel dvou zkušených a silných jezdců. Na jedné straně Sandro Cortese a na straně druhé Jules Cluzel. Získá Cortese titul mistra světa ve své první sezóně v této kategorii? Nebo se po mnoha letech v této kategorii konečně dočká Cluzel, který v minulosti několikrát na titul útočil, ale nakonec vždy skončil druhý nebo třetí? To jsou otázky, které si teď kladou asi všichni, kteří tento šampionát pozorně sledují.

Sandro Cortese, Jules Cluzel

Sandro Cortese, Jules Cluzel

Ve vedení šampionátu je Sandro Cortese, který má 189 bodů, avšak Jules Cluzel je mu těsně v patách, má 183 bodů, takže před posledním závodem sezóny je mezi nimi pouze 6 bodů. V závodě se může stát cokoliv, to už nám letošní sezóna ukázala. Cortese letos vyhrál sice jenom dva závody, ale je neuvěřitelně stálý, všechny závody dojel do cíle a jeho nejhorším umístěním je 6. místo. Naopak Cluzel má u svého jména dva výpadky, přičemž v Portimãu za jeho výpadek mohl právě Cortese. Francouzský jezdec má za letošní sezónu zatím 5 výher, takže kdyby došlo k tomu, že by po závodě v Kataru měli oba stejný počet bodů, tak by se šampionem stal Cluzel.

Sandro Cortese

Sandro Cortese

Jinak má samozřejmě trochu výhodu Cortese, který drží onen náskok 6 bodů. Pokud Cortese v Kataru vyhraje nebo skončí kdekoliv před Cluzelem, bude mít titul. Titul bude mít i v případě, když Cluzel závod vyhraje a Cortese bude druhý. V takovém případě by jezdce dělil jeden bod. Těch scénářů, za jakých podmínek se mistrem světa stane Cortese nebo Cluzel, je spoustu. Na rozuzlení si budeme muset počkat do soboty.

Jules Cluzel

Jules Cluzel

Bojovat se ale bude také o celkové třetí místo v šampionátu. Na téhle pozici se stále drží Randy Krummenacher. Švýcarský jezdec si před sezónou myslel na titul, ale zejména během druhé poloviny sezóny na Corteseho a Cluzela nestačil. Krummenacher má 150 bodů a bude doufat v udržení alespoň bronzové příčky. Bude to mít ale těžké, protože čtyři jezdci, kteří jsou od třetího do šestého místa, jsou v rozestupu 22 bodů.

Randy Krummenacher

Randy Krummenacher

Na celkové čtvrté místo se po závodě v Argentině posunul Lucas Mahias. Francouz využil zaváhání dvou dalších soupeřů a navíc se mu hodily body za třetí místo. Celkově má 135 bodů. Těsně za ním je jeho týmový kolega Federico Caricasulo, který má 132 bodů. Caricasulo měl v Argentině smůlu, spadl hned v úvodu závodu, nebodoval a přišel tak o možnost udržet se v boji o titul. Smůlu v Argentině měl také Raffaele de Rosa, kterého zastavila technická závada. V pořadí šampionátu se propadl na šesté místo a má 128 bodů.

Za první šestkou je pak velká bodová ztráta, když sedmý Kyle Smith ztrácí na jezdce před sebou už 52 bodů. Pořadí za ním je ale hodně těsné a ještě to bude zajímavý souboj o to, kdo se dostane do Top 10 a kdo na jakém místě vlastně skončí.

Pokračujte ve čtení na dalších kapitolách:

následující kapitola »Harmonogram