Preview

Po posledním evropském kole, které se jelo ve španělském Jerezu, se mistrovství světa Superbiků přesouvá do Kataru, kde se koná poslední kolo sezóny. To je výjimečné, protože se v něm jedou již jen dvě kategorie, a to Superbike a Supersport.

Katar má ale ještě jednu specialitu, a to je jízda pod umělým osvětlením. Na trati Losail závodí i jezdci mistrovství světa silničních motocyklů, okruh měří 5380 m a skládá se z 16 zatáček, z toho je 6 levých a 10 pravých. Nevýhodou tohoto okruhu je, že se nachází v poušti, takže na trati bývá prach, což způsobuje problém s přilnavostí.

WorldSBK

O mistru světa kategorie Superbike se sice již rozhodlo, ale i tak se bude na co dívat. Stále je ještě k mání pozice druhá, o kterou spolu bojují Chaz Davies z Ducati a Tom Sykes z Kawasaki, kteří mají nyní stejný počet bodů.

Mistr světa Jonathan Rea míří do Kataru po úžasném výkonu v Jerezu, kde získal své úplně první vítězství na tomto okruhu, ke kterému pak přidal i druhé. Okruh Losail je nyní tak jedinou tratí v letošním kalendáři, na které ještě nevyhrál, ale jestli si s sebou přiveze i formu z jižního Španělska, nebude to na dlouho. Vzhledem k tomu, že v Kataru drží všechny možné rekordy, má tam se svou ZX-10RR dobrý pocit a bude to moci tento víkend dokázat. Také se bude snažit překonat rekord v počtu bodů dosažených v sezóně, který v současnosti drží Colin Edwards, který v roce 2002 získal 552 bodů.

Na druhé místo v šampionátu se po víkendu v Jerezu posunul Chaz Davies, který bude tím, koho budou chtít všichni porazit. Poslední dva závody v poušti ovládl a bude doufat, že si zvýší počet vítězství v letošní sezóně po několika náročných kolech. O druhou pozici v šampionátu bude bojovat s Tomem Sykesem. V Losailu skončil mimo Top5 jen jednou v šesti případech.

Jonathan Rea, Tom Sykes

Tom Sykes míří na trať, kde získal několik konzistentních výsledků, s pěti pódii a sedmi umístěními v Top5. Po těžkém víkendu v Portugalsku, po kterém byl nucen vynechat dva závody kvůli zraněnému zápěstí, se mu podařilo zotavit a zajistit si dvě pódiová umístění a udržet si druhé místo v šampionátu na dosah. Tento víkend je připravený na boj, který rozhodně nevzdá.

Ve zlepšování svého tempa na YZF-R1 pokračuje Alex Lowes, který do Kataru přijíždí ve snaze získat poslední umístění na pódiu v sezóně. Se čtyřmi umístěními v Top10 z šesti příležitostí neustále zlepšuje své tempo s Yamahou a bude hledat další desetiny.

Alex Lowes, Michael van der Mark

Jeho týmový kolega Michael van der Mark si před Katarem stihl vyzkoušet konkurenční šampionát MotoGP, který jel minulý víkend závod v Malajsii, kde skončil těsně za body na šestnáctém místě. Holanďan je v podobné situaci jako Lowes, zlepšuje své tempo na Yamaze a bude doufat, že ukončí sezónu na výši v Losailu, na okruhu, kde ve WSBK skončil v Top5 a ve WSSP v roce 2014 vyhrál.

Leon Camier se bude připravovat na poslední závod s italskou továrnou MV Agusta a nedělní závod bude jeho 80. závodem s tímto výrobcem. Také on bude chtít zakončit sezónu na výši. Ale na okruhu, kde měl potíže, když ve čtyřech případech dvakrát nedojel a obsadil osmnácté a třinácté místo, před ním bude stát velká výzva.

Jake Gagne

V závěrečném kole po těžké sezóně týmu Red Bull Honda WorldSBK se do sedla Hondy vrací Davide Giugliano a Jake Gagne. Ten si v Kataru odbyde svůj debut, zatímco Giugliano v poušti získal dvě umístění v Top8. Oba jezdci dají maximum do toho, aby dosáhli s Hondou Fireblade CBR1000RR SP2 dalšího pokroku.

Pro tým Kawasaki Puccetti Racing pojede i v tomto kole jezdec šampionátu britských superbiků Sylvain Guintoli, který si v Jerezu vůbec nevedl špatně, když obsadil šesté a osmé místo.

Ondra Ježek přijíždí do Kataru na celkovém 23. místě s osmnácti body. V Jerezu byl patnáctý, druhý závod bohužel nedokončil. S tratí v Kataru příliš zkušeností nemá, v loňském roce v kategorii Supersport skončil jedenáctý.

Roberto Rolfo

Týmového kolegu Ondry Ježka Ayrtona Badoviniho, který se v posledním kole zranil, nahradí Roberto Rolfo.

WSSP

V kategorii Supersport se naopak o titul bojuje až do úplného konce. Lucas Mahias chystá „sesadit z trůnu“ Kenana Sofuoglu a získat titul. Sofuoglu naopak doufá, že se tento víkend vrátí po zranění.

Po heroickém výkonu před domácími fanoušky na okruhu v Magny Cours míří Lucas Mahias do Kataru s dvacetibodovým náskokem nad Sofuoglem. V posledním evropském kole v Jerezu měl potíže se zadní pneumatikou, takže ho na okruhu v Losailu čeká ještě víc práce. Na trati získal dvě čtvrté pozice – obě na Yamaze – a má tam solidní historii, nicméně bude myslet na mnohem víc, než aby tady získal své první vítězství. Pokud Sofuoglu pojede, jediné, co musí Mahias udělat, je skončit pět bodů před tureckým závodníkem a bude korunován šampionem, což zní jednoduše. Ale v motocyklovém závodění není snadné nic.

Tím, kdo by mohl Mahiase zastavit, je právě úřadující šampion Kenan Sofuoglu, který má za sebou velkou bitvu o návrat po zranění, které utrpěl před pěti týdny ve Francii, ale bez boje to nevzdá. S osmi závody na okruhu v Losailu – dvěma ve WSBK – vyhrál na trati jen jednou, v roce 2007. Nicméně získal čtyři pódiová umístění a je jezdcem, kterého nikdy nemůžete z boje vyloučit.

Bez šance na titul jsou již Jules Cluzel a PJ Jacobsen, kteří se budou snažit získat své první vítězství sezóny poté, co se k němu při tolika příležitostech přiblížili. Cluzel si v sérii v Kataru zajistil dvě pódia a Jacobsen má za sebou také různorodou historii. Ale když tito dva pojedou s ještě větší důvěrou, určitě bude se na co dívat.

Pokračujte ve čtení na dalších kapitolách:

následující kapitola »Harmonogram