Preview

V posledních několika sezonách se okruh Imola stal pravidelnou součástí šampionátu Superbike. Okruh nese oficiální název Autodromo Internazionale Enzo e Dino Ferrari a základní kámen okruhu byl položen v březnu roku 1950, účastnil se toho tenkrát přímo samotný Enzo Ferrari.

Okruh leží ve městě Imola v provincii Bologna. Celková délka tratě je 4,936 km, nejdelší rovinka má pouze 358 m. Na trati je celkem 22 zatáček, z toho 9 je pravých a 13 levých.

WorldSBK

Budeme se opět opakovat, ale Álvaro Bautista zatím vyhrál všechny závody, do kterých nastoupil. V tomto směru se stále ještě nic nezměnilo a všichni jsme zvědaví, jak si povede tento víkend na domácí trati jeho týmu Ducati. Bautista má na svém kontě tedy maximální počet 236 bodů. Mohlo to být i více, ale kvůli špatnému počasí se minule v Assenu jely místo tří pouze dva závody. Álvaro Bautista v Imole nikdy dřív nezávodil, takže se nedá předpovídat, jak si se vším dokáže poradit.

Álvaro Bautista

Álvaro Bautista

Na druhém místě šampionátu je Jonathan Rea, který má 183 bodů a téměř vždy skončil druhý za Bautistou. Tuto jeho sérii druhých míst ukončil až druhý závod v Assenu, kde byl Brit na třetím místě. Jonathan Rea loni vyhrál na Imole oba dva závody, takže tato vítězství bude letos obhajovat, ale nebude to mít vůbec jednoduché. A to nejen kvůli tomu, že Bautista má výbornou formu a jede zatím skvěle, ale za Reou se tlačí také další jezdci.

Třetí a čtvrtý jsou v šampionátu jezdci na motocyklech Yamaha. Třetí je Alex Lowes, který má 126 bodů a kterému se minule v Assenu na pódium podívat nepovedlo, získal ale letos stupně vítězů v Thajsku. Loni mu to v Imole nevyšlo úplně ideálně, když byl desátý a šestý. Jeho týmový kolega Michael van der Mark je čtvrtý, když má 115 bodů. Minule se závodilo u něj doma v Assenu a van der Mark se před svými domácími fanoušky chtěl vytáhnout, což se mu povedlo, když byl třetí a druhý. Ani on neměl loni v Imole ideální víkend, když byl šestý a ve druhém závodě nedojel do cíle.

Na pátém místě v šampionátu je Leon Haslam, což je týmový kolega Jonathana Rey, který má 93 bodů. Haslamovi poslední dva závodní víkendy v Aragónu a Assenu úplně ideálně nevycházely, v Assenu bral páté a osmé místo. Na Imole by se tak rád opět zapojil do soubojů o umístění na stupních vítězů, ale vypadá to, že konkurence je velká a že to snadné mít nebude. Na okruhu Imola závodil v šampionátu Superbike loni, když jel u týmu Kawasaki Puccetti na divokou kartu. Tenkrát skončil devátý a šestnáctý, takže zkušenosti z loňského roku se mu budou letos jistě hodit.

Na celkové šesté místo se po dvou docela vydařených závodních víkendech posunul Chaz Davies. Tomu vyšel víkend v Aragónu, kde byl dvakrát na stupních vítězů. Následně v Assenu se sice na pódium nedostal, ale sedmé a páté místo nebylo vzhledem k okolnostem úplně špatné. Nyní má Davies před sebou domácí závod svého týmu Ducati. V šampionátu má 76 bodů a loni byl v Imole čtvrtý a druhý, takže má letos na co navazovat.

Svůj domácí závod má před sebou Marco Melandri. Italský jezdec má na svém kontě 69 bodů a je v šampionátu na 7. místě, zároveň vede pořadí jezdců ze soukromých týmů. Ital si během minulých závodních víkendů stěžoval na problémy se svým motocyklem Yamaha, necítil se na něm dobře. Do svého domácího závodu se rozhodně pokusí dát všechno a bude doufat, že problémy už jsou vyřešeny. Loni stál Melandri v prvním závodě v Imole na stupních vítězů. Jeho týmový kolega Sandro Cortese je v šampionátu hned za ním, když má 64 bodů. Cortese je nováček, ale zatím si vede velmi dobře. Loni v Imole závodil v kategorii Supersport a bral čtvrté místo.

V nejlepší desítce pořadí šampionátu jsou také Tom Sykes s 54 body a Jordi Torres se 49 body. Tom Sykes na motocyklu BMW předvádí vzestupnou tendenci, v Aragónu dokonce dokázal dostat motocykl do první řady startovního roštu. V Assenu zase z první řady startoval jeho týmový kolega Markus Reiterberger, ten je v šampionátu na třináctém místě. Motocykl BMW tak potenciál určitě má a okruh v Imole by mu mohl sedět, protože nemá žádné výrazně dlouhé rovinky, na kterých motocykl dosud nejvíc ztrácel.

Tom Sykes

Tom Sykes

Kromě Marca Melandriho pojedou domácí závod také Michael Ruben Rinaldi, který navíc závodí na italském stroji Ducati, a nováček Alessandro Delbianco.

Stále ještě nebude schopný závodit Leandro Mercado, který se zranil v první závodě v Aragónu, takže poté musel vynechat dva závody a celý závodní víkend v Assenu. Vynechá také celý závodní víkend v Imole a bude se soustředit na návrat v dalším kole šampionátu, který proběhne v červnu v Jerezu. Mercado si zlomil zápěstí, stehy už mu byly vyjmuty, ale stále musí nosit ortézu a mít ruku znehybněnou, aby kost správně srostla. Na jeho motocyklu by opět měl závodit Héctor Barberá.

WorldSSP

V kategorii Supersport vede celkové pořadí švýcarský jezdec Randy Krummenacher, pro kterého bude závodní víkend v Imole nejbližším závodem jeho domovu. Krumemnacher má na svém kontě 90 bodů a letos ve všech čtyřech předešlých závodech skončil vždy buď první nebo druhý. Loni skončil v Imole na pátém místě. Druhý je v pořadí šampionátu jeho týmový kolega Federico Caricasulo, který má na svém kontě 73 bodů a který byl letos také zatím vždy na stupních vítězů. Po třech třetích místech se mu v Assenu povedlo konečně vyhrát. Nyní má navíc před sebou svůj domácí závodní víkend, takže se bude snažit na své vítězství z Nizozemska navázat. Loni se mu v Imole dařilo, vybojoval druhé místo.

Randy Krummenacher, Federico Caricasulo

Randy Krummenacher, Federico Caricasulo

Třetím jezdcem v šampionátu je Jules Cluzel se 69 body. Francouz se po dvou dobrých závodech v Austrálii a Thajsku nedostal v Aragónu ani Assenu na stupně vítězů, i když páté a čtvrté místo rozhodně nebyly nijakými špatnými výsledky. Cluzel bude v Imole obhajovat své loňské vítězství. Na pódium se naopak v Assenu podíval Thomas Gradinger, který získal letošní první pódium pro tým Kallio Racing, zároveň získal své první pódium v kariéře a stal se prvním Rakušanem, který stál v této kategorii na stupních vítězů. Gradinger má 40 bodů a zdá se být v dobré formě a v Imole se pokusí o další dobrý výsledek.

Thomas Gradinger

Thomas Gradinger

V Top 5 se ještě nachází Hikari Okubo, který má 37 bodů a zatím předvádí velmi stálé výsledky, když ve všech čtyřech odjetých závodech skončil do osmého místa.

Domácí závod pojede Raffaele De Rosa, který navíc závodí na italském motocyklu MV Agusta. De Rosa měl minule v Assenu smůlu, bojoval o pódium, nakonec závod nedokončil. Zatím má tedy 31 bodů a je na osmém místě v pořadí šampionátu. Na Imolu má hezké vzpomínky, loni se dokázal dostat na třetí místo. Domácí závod mají před sebou také De Rosův týmový kolega Federico Fuligni, Ayrton Badovini, Alfonso Coppola a do šampionátu se na svůj domácí závod vrací Lorenzo Zanetti.

WorldSSP300

Naplno už se také rozběhla sezona jezdců v kategorii Supersport 300. Celé pořadí šampionátu po dvou odjetých závodech vede Manuel González, který vyhrál oba dva závody a má tak maximální možný počet 50 bodů. Tento talentovaný Španěl tak začal sezonu 2019 tím nejlepším možným způsobem a v Imole se pokusí získat třetí vítězství v řadě za sebou.

Manuel González

Manuel González

González to ale rozhodně nebude mít jednoduché, protože v poli je celá řada jezdců, která se bude snažit získat umístění na stupních vítězů. Scott Deroue patří k nejvíce zkušeným jezdcům v poli. V Aragónu dojel do cíle na třetím místě a v Assenu byl druhý, no a druhá příčka mu také patří v celkovém pořadí šampionátu, když má 36 bodů. Pokud bychom se podívali na jeho statistiku, tak vidíme, že má vzestupnou tendenci, když byl třetí a pak druhý, takže nyní by teoreticky mělo následovat vítězství, ale to nebude lehké, i když nizozemský jezdec se o první místo určitě popere.

Třetí je Hugo De Cancellis, který má 31 bodů a který zatím předvádí dobré výkony. V obou minulých závodech bojoval o pódium, nakonec byl druhý v Aragónu a pátý v Assenu. Za ním se nachází Jan-Ole Jahnig, který se dostal v Assenu na třetí místo a nyní má 29 bodů. Pátý pak je Omar Bonoli s 19 body.

Scott Deroue

Scott Deroue

Bonoliho čeká domácí závodní víkend, stejně jako další italské jezdce. Italové se jistě budou chtít na své domácí trati předvést. Bruno Ieraci zažil velmi dobré závody v Aragónu a Assenu, kde ho ale poznamenaly špatné startovní pozice a propad pořadím. Během obou závodů ale předvedl skvělou stíhací jízdu a vždy se nakonec vešel do Top 10. Do svého domácího závodu vyrazí také Filippo Rovelli, Kevin Arduini, Manuel Bastianelli, který zatím zažívá špatný vstup do sezóny, Jacopo Facco a Kevin Sabatucci. Ten také zatím zažívá velmi špatný vstup do sezóny. V obou předchozích závodech musel jet tzv. Last Chance Race, ale do hlavního závodu se nekvalifikoval. A to přitom bude tento víkend obhajovat třetí místo z loňského závodu v Imole. Kromě těchto Italů se pravděpodobně objeví ještě nějací další, kteří pojedou na divokou kartu a kdokoliv z nich může překvapit.

Ana Carrasco

Ana Carrasco

Loni závod vyhrála Ana Carraso a druhý byl Borja Sánchez. Ani tito jezdci zatím neměli lehký vstup do sezóny 2019. Obhájkyně loňského titulu Carrasco je nyní na jedenáctém místě v šampionátu, když v Aragónu nedojela do cíle a v Assenu byla osmá. Sánchez se vůbec nekvalifikoval do závodu v Aragónu, v Assenu pak skončil 18., takže bez bodů.

Do boje opět vyrazí trojice českých jezdců Vojtěch Schwarz, Oliver König a Alexandra Pelikánová. Z našich si zatím nejlépe vede Oliver König, který se dokázal v Assenu kvalifikovat do hlavního závodu, kde bral 21. místo. Držme našim reprezentantům palce, aby se o tomto víkendu opět o něco zlepšili a pokusili se kvalifikovat do hlavního závodu. Konkurence je ale velká a tento boj nebude vůbec lehký.

Podle předpovědi počasí by přes víkend mělo být 16 až 22°C a mělo by převládat polojasno, ale zejména v sobotu se mohu objevit přeháňky a bouřky.

Pokračujte ve čtení na dalších kapitolách:

následující kapitola »Harmonogram