Preview

Okruh v Assenu je známý jako katedrála motocyklového závodění. Kromě šampionátu Superbiků hostí také závody seriálu MotoGP, a to už od roku 1949. Závody světového šampionátu Superbike se na tomto okruhu konají od roku 1992. Okruh v Assenu je dlouhý 4,542 km a má 18 zatáček. Dvanáct zatáček je pravotočivých a šest levotočivých, cílová rovinka měří 300 metrů. Okruh v Assenu je velmi populární jak mezi závodníky, tak také mezi fanoušky.

WorldSBK

Jako vedoucí muž šampionátu přijíždí do Assenu Álvaro Bautista. Jezdec továrního týmu Aruba.it Racing na motocyklu Ducati letos doposud předváděl suverénní výkony, když vyhrál všech devět předchozích závodů a všechna vítězství byla s poměrně vysokým náskokem na jezdce za sebou. V současné době se zdá nemožné, že by se ke španělskému jezdci dokázal někdo přiblížit nebo, že by ho snad dokonce dokázal někdo porazit. Bautista se v Assenu pokusí zaútočit na další rekord a prodloužit svůj počet vítězství v řadě na 12. Aktuálně má tak ve vedení šampionátu maximální možný počet bodů, tedy 186.

Álvaro Bautista

Álvaro Bautista

Jezdec týmu Kawasaki Jonathan Rea přijíždí na okruh, kde se mu vždy dařilo a který mu vždy seděl. Tady by britský jezdec mohl vidět šanci, jak se k lídrovi Bautistovi alespoň pokusit přiblížit a snížit tak svou ztrátu. Z posledních deseti závodů jich na okruhu v Assenu Rea vyhrál osm. Loni tu byl jednou první a jednou druhý. Assen je také trať, kde se tradičně daří Kawasaki. Jonathan Rea je v šampionátu na druhém místě, když ve všech předchozích devíti závodech byl vždy druhý za Bautistou. V šampionátu mu 147 bodů.

Jonathan Rea, Chaz Davies

Jonathan Rea, Chaz Davies

Jestliže Álvaro Bautista prozatím dominuje letošní sezóně a Jonathan Rea je králem okruhu v Assenu, tak hrdina domácích hájí modré barvy Yamahy. Michael van der Mark má před sebou důležitý domácí závodní víkend, ve kterém se pokusí zaútočit na umístění na stupních vítězů. Zisk umístění na pódiu je totiž to, co mu letos zatím stále uniká. V šampionátu mu patří celkové čtvrté místo, když má 79 bodů. O jedno místo lépe je na tom jeho týmový kolega Alex Lowes, který má rovných 100 bodů a který už letos na stupních vítězů stál. Lowes zatím zažívá povedený úvod do sezóny 2019. Okruh v Assenu by měl sedět také Lowesovi, svou první pole position slavil právě tady a to loni, své první pódiové umístění získal také v Assenu, když byl v roce 2012 druhý.

Na páté místo v pořadí šampionátu se po minulém víkendu posunul týmový kolega Jonathana Rey Leon Haslam. Brit má na svém kontě 74 bodů, a i když v minulých letech nebyl jezdcem tohoto šampionátu, tak na závodění na okruhu v Assenu je zvyklý ze svého působení v Britském šampionátu Superbiků, jehož součástí Assen pravidelně je. Loni v rámci BSB slavil v Assenu dvě vítězství.

Michael van der Mark

Michael van der Mark

Na šesté místo se v šampionátu propadl Marco Melandri, který se během posledních závodů trápil s nastavením svého motocyklu a který má nyní 63 bodů. Stále ale vede pořadí jezdců soukromých týmů. Za ním už je Chaz Davies, který si v Aragónu spravil náladu. Po ne úplně vydařeném vstupu do sezóny totiž konečně získal umístění na stupních vítězů. Týmový kolega Álvara Bautisty má nyní 56 bodů. Za Daviesem se drží Sandro Cortese, který má stejný počet bodů jako britský jezdec. Cortese, který je týmovým kolegou Marca Melandriho, zatím zažívá povedenou první sezónu v kategorii Superbike. V Aragónu se dokonce dokázal kvalifikovat do první řady.

Sandro Cortese

Sandro Cortese

Na devátém místě pořadí šampionátu je Tom Sykes, který na motocyklu BMW předvádí solidní výkony. Jejich motocykl je stále ve fázi vývoje a jezdci ztrácí především v rychlosti na rovinkách. Pokud na tomto aspektu ale tým zapracuje, tak brzy se může také tým BMW zapojit do bojů o umístění na stupních vítězů. V Aragónu se koneckonců dokázal Sykes kvalifikovat do první řady a v prvním závodě skončil pátý, takže posun tady je. Do Top 10 patří ještě také Jordi Torres, který na své domácí trati v Aragónu zatím zažil nejlepší závodní víkend této sezóny. Ve všech třech závodech se dokázal dostat do nejlepší desítky.

Tom Sykes

Tom Sykes

V Aragónu dobré tempo s nejlepšími držel Eugene Laverty, který během prvního závodu bojoval o zisk pódiového umístění, ale v závěru závodu havaroval. Ve druhém závodě si opět nevedl špatně a nakonec získal šesté místo. Takže jezdec závodící pod irskou vlajkou může v Assenu patřit mezi favority na boj o stupně vítězů.

Do závodního víkendu v Assenu určitě nezasáhne argentinský jezdec Leandro Mercado, který se zranil při pádu v prvním závodě v Aragónu. Mercado si zlomil levé zápěstí a tuto středu ho čeká operace na klinice v Barceloně. Podle lékařů si léčba takového typu zranění vyžádá zhruba měsíc. Závody v Assenu tak Mercado bude sledovat pouze jako divák, vrátit by se chtěl v Imole, kde se bude závodit v polovině května. V Assenu Mercada nahradí španělský jezdec Héctor Barberá, který  letos začal sezónu v kategorii Supersport, ale jeho tým Toth se dostal do finančních potíží a v Aragónu už nezávodil. Španěl tak zažije svůj debut v kategorii Superbike.

Eugene Laverty

Eugene Laverty

Závodní víkend v Assenu může zkomplikovat počasí. Předpověď na tento víkend hlásí odpoledne maximálně 10°C, takže to vypadá, že bude velmi chladno. Během celého závodního víkendu má být zataženo a očekávají se také přeháňky.

WorldSSP

Na vedoucí pozici v kategorii Supersport přijíždí do Assenu švýcarský jezdec Randy Krummenacher, který minulý týden vyhrál v Aragónu a tím potvrdil první příčku také v celkovém pořadí šampionátu. Kromě Aragónu vyhrál také úvodní závod v Austrálii a následně v Thajsku skončil druhý. Celkem má tedy 70 bodů. Jeho nejbližším pronásledovatelem je Jules Cluzel, kterému ale závod v Aragónu příliš nevyšel, když nakonec nestíhal tempo vedoucí skupiny a do cíle dojel na pátém místě. V pořadí šampionátu má 56 bodů.

Na třetí pozici se s 48 body nachází Federico Caricasulo, což je týmový kolega Randyho Krummenachera. Italský jezdec má zatím velmi vyrovnanou sérii výsledků, neboť ve všech třech odjetých závodech skončil na třetím místě.

Na čtvrtém místě je Raffaele De Rosa, který má 31 bodů a který zažil povedený závod v Aragónu, kde nakonec dokonce bojoval o své první vítězství. V závěru ho předjel Krummenacher, takže to De Rosa do vítězného konce nakonec nedotáhl, ale získal druhé místo. Páté místo pak patří Hikarimu Okubovi, který má 28 bodů a který se sice zatím nijak výrazně do bojů na čele nezapojil, ale zajíždí stálé výsledky v Top 10.

Svou první pole position v kariéře v Aragónu vybojoval Thomas Gradinger, který závodí pro tým Kallio Racing. Gradinger bojoval v závodě o své první umístění na stupních vítězů, nakonec se mu tento cíl splnit nepovedlo, když byl čtvrtý. Ukázal ale, že se neustále zlepšuje a že na souboj o umístění na pódiu má. V šampionátu je aktuálně na šestém místě.

Thomas Gradinger

Thomas Gradinger

Chybět bude Héctor Barberá, který je nyní na osmém místě v pořadí šampionátu. Španěl už nemohl závodit ani ve svém domácím závodě na okruhu Aragón. Jeho tým Toth se totiž dostal do finančních problémů a zůstal bez prostředků. Jak ale bylo zmíněno výše, tak minimálně v Assenu Barberovi fanoušci o svého oblíbeného jezdce nepřijdou, uvidí ho závodit o kategorii výš.

Před svými domácími fanoušky se pokusí v co nejlepším světle předvést Jaimie van Sikkelerus a Glenn van Straalen.

WorldSSP 300

První závod této sezóny mají za sebou jezdci kategorie Supersport a hned je čeká další. Závod v Aragónu nakonec vyhrál Manuel González, který se tedy dostal do vedení šampionátu. Druhé místo drží Hugo De Cancellis a třetí je Scott Deroue.

Manuel González

Manuel González

Závod v Aragónu byl divoký a můžeme očekávat, že bláznivý závod uvidíme také v Assenu. Na čele tradičně bojuje celá řada jezdců a nedá se předem jasně určit nějaký favorit. Na každém okruhu může být na předních pozicích někdo úplně jiný. Kromě třech již zmíněných jezdců, kteří skončili v Aragónu na stupních vítězů, se také dařilo Jan-Olemu Jahnigovi, Andy Verdoïa, Victorovi Steemanovi a dalším.

Poněkud za očekáváním zatím zůstali Mika Pérez, Ana Carrasco a Marc García, kteří jsou obecně považováni za favority šampionátu. Pérez byl až 15., García vůbec nebodoval, když skončil na 25. místě, a Ana Carrasco ani nedojela do cíle. Další ze spolufavoritů Borja Sánchez dokonce do závodu ani nestartoval, protože se v kvalifikaci umístil hůř než na 30. místě, musel jet sobotní kvalifikační závod a vůbec se nedokázal kvalifikovat.

Do šampionátu je přihlášeno docela dost nizozemských jezdců, které nyní bude čekat domácí závod a kteří určitě budou chtít získat co nejlepší možný výsledek. To se týká rozhodně Scotta Deroue, který byl letos rád konečně zaútočil na titul a třetím místem v Aragónu tuto cestu začal velmi slibně. Dalšími nizozemskými jezdci v poli jsou Victor Steeman, Koen Meuffels, Robert Schotman, Jeffrey Buis, Finn de Bruin a Dion Otten.

V této kategorii jedou také tři čeští závodníci. Vojtěch Schwarz, Oliver König, ani Alexandra Pelikánová se ale v Aragónu nedokázali do hlavního závodu kvalifikovat. Držme jim tedy palce, ať se to povede o tomto víkendu v Assenu.

Pokračujte ve čtení na dalších kapitolách:

následující kapitola »Harmonogram