Preview

Okruh v Assenu je známý jako katedrála motocyklového závodění. Kromě šampionátu superbiků hostí také závody seriálu MotoGP, a to už od roku 1949. Jezdce zde čeká trať o délce 4,5 kilometru se startovní, respektive cílovou, rovinkou dlouhou 300 m. Na okruhu se nachází celkem 18 zatáček, z toho 12 pravotočivých a 6 levotočivých.

Okruh v Assenu

WorldSBK

Mezi hlavní favority obou závodů bude jednoznačně patřit Jonathan Rea. Úřadující mistr a současný lídr tabulky zde zvítězil už jedenáctkrát, za poslední čtyři roky si z Assenu odvezl sedm trofejí za první a jednu za třetí místo. Zdejší okruh mu tedy bezpochyby sedí. Jeho týmový kolega Tom Sykes odjížděl z Aragónu zklamaný. Ani jeden ze závodů na španělském okruhu se mu totiž nevyvedl podle jeho představ. Celý víkend se potýkal s technickými problémy, kvůli kterým skončil v závodech na devátém, respektive šestém místě. V Nizozemsku si tak pokusí zlepšit náladu. V loňském roce zde získal dvě stříbrná místa, a tak se stejně jako Jonathan Rea řadí mezi favority víkendu.

Jonathan Rea

Ve skvělé formě přijíždí do Assenu také druhý muž světového šampionátu Chaz Davies. V sobotním závodě v Aragónu bojoval s Xavi Foresem o druhé místo, které se mu podařilo ukořistit až v úplném závěru. O bednu bojoval také v neděli. Pět kol před cílem se však ujal vedení, které už nepustil, a dojel si tak pro své sedmé vítězství na aragónské trati. Loňský víkend v Assenu pro něj nedopadl úplně podle jeho představ. V prvním závodě jej zradila technika a musel z něj odstoupit. Marco Melandri přijíždí do Assenu ve skvělé formě. V letošní sezóně zaznamenal už dvě vítězství a jedno třetí místo a na vedoucího muže šampionátu ztrácí pouhých osmnáct bodů.

O co nejlepší umístění bude v Nizozemsku bojovat také trojice Xavi Forés, Alex Lowes a Michael van der Mark, která fanouškům minulý víkend předvedla velmi těsné souboje. V žebříčku se tito tři pánové nachází na čtvrtém až šestém místě a dělí je od sebe minimum bodů. Především pak Xavi Forés si bude chtít napravit reputaci z posledního závodu, v němž upadl z vedoucí pozice.

Xavi Forés

Čtvrtého kola šampionátu se nezúčastní Leon Camier, který se minulý víkend v prvním závodě zranil. Následná vyšetření v nemocnici zjistila, že si při pádu pohmoždil plíce a zlomil tři žebra, je tak otázkou, kdy se do šampionátu vrátí. V neděli jej lékaři propustili z nemocnice v Alcaniz do domácího léčení.

WorldSSP

Bodové rozestupy mezi prvními čtyřmi jezdci se po závodu ve Španělsku ještě zmenšily. Zatímco před Aragónem piloty dělilo šestnáct bodů, teď už jen pouhých devět.

S nepatrným náskokem čtyř bodů vede tabulku Lucas Mahias, který letos stál na bedně ve dvou případech, z toho jednou dokonce zvítězil. Na paty mu však šlape nováček Sandro Cortese, který do Supersportů přestoupil z mistrovství světa třídy Moto2. Své kvality v soutěži ukazuje hned od začátku. V Austrálii skončil na třetím místě, minulý týden si dokonce dojel pro své premiérové vítězství.

Federico Caricasulo, Sandro Cortese, Jules Cluzel

Třetí muž celkového hodnocení Randy Krummenacher hned v úvodu posledního závodu spadl, a v hodnocení šampionátu se tak propadl na třetí pozici. V Assenu si tedy bezpochyby bude chtít zlepšit náladu co nejlepším umístěním. Federico Caricasulo naopak ze svého pohledu náskok prvního Lucase Mahiase stáhl, po aragónském druhém místě na něj ztrácí pouhých 9 bodů.

WorldSSP 300

Závodníci nejslabší třídy Supersport 300 začali svůj šampionát velmi napínavým soubojem. Z prvního boje o body vyšel vítězně Koen Meuffels, který to však ve skupině vedoucí skupiny pilotů neměl vůbec jednoduché. Ještě v polovině závodu jezdil na páté příčce, díky chybě Miky Peréze se však dostal do vedení.

Nedělní závod Supersport300 v Aragónu

O první místo se ale rozhodla poprat také jedna ze dvou žen v závodním poli, Ana Carrasco, která se před svého soupeře dokonce na několik chvil dostala. Stejně jako její mužští soupeři však v čele závodu nezůstala dlouho a nakonec projela cílem až na šestém místě.

Až do poslední chvíle bojoval s Koen Meuffelsem o první místo Scott Deroue, nakonec však se svým protivníkem prohrál těsně o 0,031 sekundy a z Aragónu si odvezl dvacetibodový příděl za druhé místo. Ve Španělsku předvedl výborný výkon také Mika Peréz, který jeho velkou část vedl. Po chybě však ztratil a skončil na třetí příčce.

Superstock 1000

Novou sezónu rozjeli také závodníci evropského poháru Superstock 1000. V prvním závodě se nejvíce dařilo Markusi Reiterbergovi, který se do STK1000 vrátil ze seriálu IDM. O vítězství s ním bojoval Maximilian Scheib, kterému však dvě kola před cílem zhasl motor. Motocykl se mu sice podařilo následně nastartovat, se ztrátou čtrnácti sekund se však umístil až na čtvrtém místě.

Markus Reiterberger

Markus Reiterberger

O druhé, respektive třetí místo bojovala v závodě dvojice Italů Roberto Tamburini a Federico Sandi. Nakonec si pro více bodů dojel první jmenovaný, který v závěru svému rivalovi poodjel a do cíle dorazil s více než sekundovým náskokem.

Favorit STK1000, Florian Marino, skončil na pátém místě a své postavení v tabulce tak bude chtít v Assenu vylepšit. Do svého debutového závodu v této třídě nastoupil v Aragónu sedmnáctiletý Gabriel Ruiu. Cílem projel jako dvanáctý v pořadí a bude zajímavé sledovat, zda se tento víkend dokáže posunout nahoru.

Pokračujte ve čtení na dalších kapitolách:

následující kapitola »Harmonogram