Preview

Ještě na začátku letošní sezony nebylo jasné, jestli se okruh San Juan Villicum stihne včas dokončit a zkolaudovat, nakonec se vše stihlo, takže se jezdci kategorií Superbike a Supersport mohou těšit na úplně novou trať. Bude se tam závodit ve dnech 12. až 14. října 2018 a tento závodní víkend nese oficiální název Motul Argentinian Round. Argentina bude hostit šampionát Superbike poprvé v historii, bude se tak jednat o 24. zemi, která uspořádá závod tohoto šampionátu.

Okruh nazvaný El Villicum leží v Argentině, v provincii San Juan, blízko města Albardón. Tento nový okruh je situován podél silnice “Route 40“, která je celkem 5000 km dlouhá a protíná celou Argentinu od severu až na jih, vede podél pohoří Andy. Tato silnice je velkou atrakcí nejen pro motoristické fanoušky, ale také pro cestovatele, kteří rádi obdivují a objevují krajinu.

Stavbě okruhu předcházelo několik jednání a mnoho různých návrhů, nakonec vyhrál ten od argentinského architekta Leonarda Stelly. Okruh se začal stavět v říjnu 2016, práce pokračovaly i v roce 2017 a v létě 2018 byl okruh dokončen. Okruh je dlouhý 4,266 km, nejdelší rovinka má 1,039 km. Na okruhu je celkem 19 zatáček, z toho 8 je pravých a 11 levých.

WorldSBK

Už během minulého závodního víkendu se Jonathan Rea stal mistrem světa, když získal svůj v pořadí už 4. titul. Takže v tomto ohledu už je rozhodnuto. Nicméně, stále je určitě o co hrát. Navíc okruh El Villicum bude pro všechny úplně nový, jelikož práce skončily až letos v létě, tak tam ještě nikdo ani neměl možnost testovat. Stát se tedy může cokoliv a můžeme být svědky zajímavých a třeba i napínavých závodů. Jonathan Rea je sice od poloviny června neporazitelný a určitě by rád tuto sérii prodloužil o další dva závody, ale vzhledem k okolnostem nikdo neví, jak se kdo dokáže s touto tratí vypořádat. Jonathan Rea má nyní v šampionátu 470 bodů.

Jonathan Rea

Jonathan Rea

Bojovat se ale ještě bude o druhé místo v šampionátu a asi všichni pochopili, že skončit druhý za Reou vlastně vůbec není špatné. Druhé místo zatím stále drží Chaz Davies, který v Magny-Cours bojoval o vítězství, ale nakonec na Reu přeci jen nestačil, ale s druhým místem ve druhém závodě byl spokojený. Od závodu ve Francii utekly skoro dva týdny, takže i jeho zranění už by snad mělo být zahojené. V šampionátu má nyní 335 bodů a v Argentině se určitě bude snažit o udržení svého náskoku nebo ještě lépe o navýšení.

Chaz Davies

Chaz Davies

Třetí v šampionátu je Michael van der Mark s 309 body, takže na druhé místo ztrácí 26 bodů. V Magny-Cours skončil v obou závodech za Chazem Daviesem, takže na něj nějaké body ztratil. Závodník z Nizozemska se ale určitě nevzdává, zisk celkového druhého místa je stále v jeho silách, i když to znamená, že se musí pokusit o umístění na stupních vítězů nebo dokonce o vítězství, aby si dokázal vybudovat slušný náskok.

Michael van der Mark, Marco Melandri

Michael van der Mark, Marco Melandri

Čtvrté místo v pořadí šampionátu patří Tomu Sykesovi. Týmový kolega Jonathana Rey má na svém kontě 273 bodů, takže i on drží matematickou šanci na zisk celkového druhého místa. V Magny-Cours se mu nevedlo zle, uvidíme, jak se vypořádá s novým okruhem. Na čtvrtém místě je Marco Melandri a také on má ještě matematickou šanci získat druhé místo v šampionátu, ale jeho šance už jsou docela malé, i když úplně nemožné to není. Jezdec Ducati má nyní v šampionátu 250 bodů.

Lepší výsledky bude v Argentině určitě chtít získat Alex Lowes. Britskému jezdci se vůbec nepovedly poslední dva závodní víkendy. V Portimãu bral v každém závodě jen pár bodů, v Magny-Cours to nebylo o moc lepší. Lowes se tedy bude chtít dostat zpátky do dobré formy a navázat na pódiové úspěchy z Brna a Laguna Secy. V šampionátu má nyní 213 bodů.

Alex Lowes

Alex Lowes

Na sedmém místě šampionátu se nachází Xavi Forés, který zároveň vede pořadí jezdců soukromých týmů. Na svém kontě má 194 bodů. Po horších závodech se mu víkend v Magny-Cours vyvedl, v prvním se závodě se dokázal probojovat na stupně vítězů. O titul mezi netovárními jezdci bojuje s tureckým závodníkem Toprakem Razgatlioglem, který je v celkovém pořadí šampionátu na desátém místě. Razgatlioglu ale na Forése ztrácí už docela dost, rozdíl mezi nimi je 74 bodů.

Xavi Forés, Lorenzo Savadori

Xavi Forés, Lorenzo Savadori

V nejlepší desítce celkového pořadí šampionátu jsou také oba dva jezdci Aprilie. Eugene Laverty134 bodů a nachází se na osmém místě. V Magny-Cours mu nevyšla kvalifikace a to se pak odrazilo i na výsledcích v závodech, kdy nebyl schopný atakovat nejlepší příčky. Naopak jeho týmový kolega Lorenzo Savadori zažil v Magny-Cours svůj nejlepší závodní víkend této sezony, když bojoval o své první umístění na stupních vítězů v kariéře, nakonec skončil čtvrtý a šestý. V pořadí šampionátu mu patří devátá příčka, když má 125 bodů.

Povzbuzen dvěma Top 10 výsledky jak z Portugalska, tak také z Francie určitě přijíždí do Argentiny Loris Baz. Jediný zástupce továrny BMW je v šampionátu na 11. místě a na 10. Razgatliogla ztrácí jen 5 bodů. Naopak problémy stále mají jezdci týmu Red Bull Honda, kteří se ne a ne dostat do soubojů proti nejlepším. Jak Leon Camier, tak Jake Gagne doufají, že nová trať by jim mohla pomoct k tomu, aby dokázali získat mnohem lepší výsledky, než jaké měli v nedávných závodech. Nový okruh to bude pro všechny a všichni tak budou mít onu pomyslnou startovní čáru na stejném místě.

Jake Gagne

Jake Gagne

Velmi důležitý závodní víkend čeká na Leandra Mercada, který pojede svůj domácí závodní víkend. Argentinský jezdec je v šampionátu na 15. místě, když má 62 bodů. Před svými fanoušky a na svém kontinentu se určitě bude chtít předvést v co nejlepším světle.

Leandro Mercado

Leandro Mercado

Ve startovní listině došlo k několika výrazným změnám. Tým TripleM Honda rozvázal smlouvu s Patrickem Jacobsenem a místo něj se v týmu objeví Francouz Florian Marino, kterého můžete znát ze šampionátu STK1000. Tým MV Agusta se rozešel s Jordi Torresem, který nyní v MotoGP nahrazuje u týmu Avintia zraněného Tita Rabata. Tým chtěl údajně dát Jordimu větší volnost, aby se soustředil na MotoGP a na svou roli náhradního jezdce. Místo Torrese pojede u týmu Maximilian Scheib, který je z Chile, takže to pro něj bude důležitý a skoro domácí závodní víkend. Scheiba také můžete znát ze STK1000, letos v tomto šampionátu bojoval o titul. No a do třetice, ke změně došlo také v týmu Pedercini Kawasaki. Už v Magny-Cours nezávodil Yonny Hernández a spekulovalo se o důvodu. Důvod to byl vskutku bizarní, údajně Hernández přijel do Francie pozdě a už ho v hotelu nemohli ubytovat, takže on se naštval a odjel a řekl, že závodit nebude. Do Argentiny už nejede, v týmu ho nahradí mladý osmnáctiletý italský jezdec Gabriele Ruiu.

Florian Marino

Florian Marino

Jakub Smrž v barvách týmu Guandalini zatím neoslnil, ani v Magny-Cours se mu příliš nedařilo. V sobotu měl technické problémy už v zahřívacím kole, takže do závodu ani neodstartoval. V neděli do závodu odstartoval, ale měl v závodě pád. V šampionátu tak má nula bodů.

WorldSSP

Na rozdíl od šampionátu Superbike, v kategorii Supersport o titulu mistra světa ještě rozhodnuto není a dva závody před koncem sezony má šanci na titul stále ještě 6 jezdců.

Lídrem šampionátu je Sandro Cortese, který má 169 bodů a může se stát, že v Argentině už bude slavit titul. Jeho náskok na druhého Cluzela je 11 bodů a Cortesemu by tedy k titulu stačilo, kdyby se mu povedlo vyhrát a jeho největší soupeř by skončil šestý. Šance na zisk titulu už v Argentině tady tedy je, ale určitě to nebude tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Ve Francii na svého soupeře nestačil, takže Cluzel pár bodů stáhnul. Druhý je tedy Jules Cluzel, který má 158 bodů a který se bude snažit stáhnout další body na vedoucího Corteseho tak, aby se o titulu rozhodovalo až v posledním závodě sezony v Kataru.

Na třetím místě je Randy Krummenacher, který má 140 bodů a také drží šanci na světový titul. Okruh San Juan je nový pro všechny, takže Krummenacher, kterému se v posledních závodech nedařilo zaútočit na stupně vítězů, může klidně překvapit.

Randy Krummenacher

Randy Krummenacher

Čtvrtý je Federico Caricasulo, který má 132 bodů. Caricasulovi vyšly závody v Misanu a Portimãu, kde získal dvě za sebou jdoucí vítězství. O stupně vítězů bojoval i v Magny-Cours, ale spadl v posledním kole. Svůj motocykl dokázal zvednout a ještě získal 3 body, což ho udrželo v souboji o titul.

Federico Caricasulo

Federico Caricasulo

Matematickou šanci na titul mají také Raffaele De Rosa se 128 body a Lucas Mahias se 119 body. Francouzský jezdec se nakonec ve svém domácím závodě v Magny-Cours dokázal dostat na stupně vítězů, bojoval ale se zraněným kotníkem.

Pokračujte ve čtení na dalších kapitolách:

následující kapitola »Harmonogram