Preview

Světový šampionát Superbiků se tento týden přesouvá do Evropy, konkrétně do španělského Aragónu. Na okruhu Motorland Aragón se ve dnech 5. až 7. dubna představí kategorie Superbike, Supersport a Supersport 300.

Motorland Aragón byl otevřen v roce 2009 a navázal tak na roky 1963 až 2003, kdy se závodilo v ulicích nedaleko města Alcañiz. V roce 2011 se Motorland Aragón stal pátou španělskou tratí, která hostila závody Superbiků. Okruh měří 5077 metrů, celkem má 17 zatáček, z toho 7 je pravotočivých a 10 levotočivých. Trať je také známá svou velkou kamennou zdí, která je také oblíbeným místem pro fotografy. Pro předjíždění je vhodným místem hned první zatáčka, která následuje po cílové rovince, kde se předjíždí na brzdách. Další oblíbené místo je dvojice zatáček číslo čtyři a pět. Často se také předjíždí ve dvojici zatáček číslo osm a devět a tohle místo je velmi atraktivní, neboť se mu přezdívá „vývrtka“, po vzoru slavné „vývrtky“ na okruhu Laguna Seca.

Loni v kategorii WSBK v Aragónu slavili vítězství Jonathan Rea v prvním závodě a Chaz Davies ve druhém závodě. Závod WSSP vyhrál Sandro Cortese a z vítězství v kategorii WSSP300 se radoval Koen Meuffels.

WorldSBK

Do šampionátu Superbike suverénně vstoupil Álvaro Bautista, který na motocyklu Ducati zatím vyhrál všechno, co se dalo. Celkově se odjelo šest závodů (tři v Austrálii a tři v Thajsku) a španělský jezdec dokázal všechny tyto závody ovládnout, takže šampionát vede s maximálním možným počtem 124 bodů. Nyní nastává hlavní evropská část sezóny 2019, tak uvidíme, jak se Bautistovi bude dařit. Přijíždí nyní na svůj domácí okruh. Naposledy na okruhu Motorland Aragón závodil loni v září v MotoGP a závod se mu tenkrát nepovedl, když do cíle nedojel. Jinak v MotoGP většinou na této trati získal dobrá umístění, v roce 2013 tu byl dokonce na motocyklu Honda na čtvrtém místě.

Álvaro Bautista

Álvaro Bautista

Náskok Álvara Bautisty se pokusí stáhnout další jezdci, zejména pak Jonathan Rea. Jezdec Kawasaki skončil ve všech předchozích závodech na druhém místě právě za španělským jezdcem. I přesto na něj ale ztrácí 26 bodů, v celkovém hodnocení šampionátu má totiž 98 bodů. Jonathan Rea loni v Aragónu získal první a druhé místo a také v předchozích letech se tu umisťoval na stupních vítězů. Trať by tedy pro něj měla být dobrá, jsme zvědaví, jestli dokáže najít nějaký způsob, jak přetrhnout Bautistovi jeho vítěznou šňůru.

Jonathan Rea

Jonathan Rea

Na umístění na stupních vítězů a možná také na vítězství si brousí zuby také dvojice jezdců z týmu Pata Yamaha. Alex Lowes je v šampionátu třetí, Michael van der Mark je hned o místo za ním. Lowes69 bodů, zatímco VD Mark jich má 61. Oba předvádějí podobné tempo v závodech a oba ukazují, že se s nimi letos v šampionátu musí počítat. Ani jeden z nich se loni na této trati na pódium neprosadil, ale Lowes k tomu měl blízko, když se ve druhém závodě umístil na čtvrtém místě.

V top 5 pořadí šampionátu se nachází také Marco Melandri, který je s 54 body na pátém místě. Italský jezdec zároveň vede pořadí jezdců soukromých týmů. Na loňský rok má dobré vzpomínky, neboť tady dojel jako čtvrtý a třetí. Letos si také zatím nevede vůbec špatně, což už ukazuje jeho pozice v šampionátu, nicméně během minulého závodního víkendu se necítil velmi dobře na svém motocyklu, takže pro víkend v Aragónu se jeho tým GRT Yamaha určitě pokusí na tomto zapracovat.

Na pódium se pokusí vrátit Leon Haslam, týmový kolega Jonathana Rey, který je v šampionátu zatím šestý. Haslam stál na stupních vítězů letos zatím jednou, a to ve druhém závodě na okruhu Phillip Island v Austrálii. Na okruhu Motorland Aragón v minulosti závodil, naposledy to bylo v roce 2015 a na motocyklu Aprilia si tenkrát vedl velmi dobře, když byl čtvrtý a třetí. Ale sezóna 2015 byla pro něj velmi dobrá, takže těžko z těchto výsledků usuzovat, jak si povede letos.

Na dalších místech pořadí šampionátu se pak nachází Sandro Cortese, Michael Ruben Rinaldi a Toprak Razgatlioglu, tedy jezdci soukromých týmů. Pro každého z nich je každé umístění v Top 8 a výše velmi dobrým výsledkem. Pro Sandra Corteseho to je první sezóna v kategorii Superbike, loni na okruhu Motorland Aragón v kategorii Supersport vyhrál. Na stupních vítězů stál v Aragónu také v roce 2012, to ještě závodil v kategorii Moto3 mistrovství světa silničních motocyklů. Michael Ruben Rinaldi se loni účastnil pouze evropských závodů, takže konečně přijíždí na okruh, který zná. Z loňska tu obhajuje osmé a sedmé místo, tedy velmi sympatická umístění. V roce 2017 na tomto okruhu vyhrál závod kategorie Superstock 1000. Také Toprak Razgatlioglu se loni vešel do Top 10, když byl dvakrát devátý.

Toprak Razgatlioglu

Toprak Razgatlioglu

Desáté místo v pořadí šampionátu drží Tom Sykes, který se v minulých závodech na motocyklu BMW dokázal dvakrát dostat do Top 10. Přitom tým svůj motocykl BMW stále vyvíjí, takže Sykes předvádí opravdu dobrý výkon a dělá v týmu dobrou práci. Na okruhu Motorland Aragón byl loni na továrním motocyklu Kawasaki dvakrát šestý.

Kdo bude chtít zlepšit svou pozici v šampionátu, to bude zajisté Chaz Davies. Britský jezdec je aktuálně až jedenáctý a má na svém kontě jen 18 bodů. Na lídra šampionátu a svého týmového kolegu Álvara Bautistu ztrácí po dvou závodních víkendech ohromný počet 106 bodů. Daviesovi se na okruhu Motorland Aragón tradičně daří, takže tady by to pro něj mohlo být jakýmsi povzbuzením do dalších závodů. V loňském roce vyhrál jeden závod, v roce 2016 tady slavil dokonce vítězný double, takže určitě má na co navazovat.

Chaz Davies

Chaz Davies

Kromě Álvara Bautisty pojede svůj domácí závod také Jordi Torres. Tento Španěl, který letos závodí na motocyklu Kawasaki týmu Pedercini, je aktuálně na 12. místě šampionátu, když má 18 bodů, tedy stejný počet jako Chaz Davies na tovární Ducati.

WorldSSP

Dalo by se říct, že do Aragónu přijíždí dva vedoucí muži kategorie Supersport. Jules Cluzel a Randy Krummenacher totiž mají úplně stejný počet bodů – 45. Jules Cluzel byl druhý v Austrálii a vyhrál v Thajsku, kdežto Randy Krummenacher to měl přesně naopak, tedy vyhrál v Austrálii a v Thajsku skončil druhý. Oba tak mají sezónu rozjetou stejně dobrým způsobem. Když se podíváme na loňské výsledky těchto dvou jezdců, tak uvidíme, že Jules Cluzel skončil v Aragónu na třetím místě a Randy Krummenacher byl až jedenáctý, nicméně jeho loňský závod poznamenal pád a on z konce pole předvedl stíhací jízdu aspoň na ono jedenácté místo.

Třetí místo v šampionátu drží Federico Caricasulo, což je týmový kolega Randyho Krummenachera. Caricasulo byl jak v Austrálii, tak v Thajsku třetí. Italský jezdec by ale rád také zaútočil na vítězství. Loni  mu v závodě v Aragónu patřilo druhé místo. Letos během závodního víkendu oslaví 23. narozeniny, takže další pódiové umístění by pro něj bylo jistě příjemným dárkem.

Na velmi dobrém čtvrtém místě se v šampionátu po úvodních závodech sezóny drží Héctor Barberá. Španělského jezdce nyní čeká domácí závodní víkend. Okruh v Aragónu zná ze svého působení v šampionátu MotoGP. V královské kubatuře tohoto šampionátu se mu ale příliš nedařilo, nyní se bude chtít před svými domácími fanoušky předvést, jeho současné umístění v pořadí šampionátu k tomu alespoň vybízí, že by mohl mít šanci na Top 5 v závodě.

V nejlepší pětce pořadí šampionátu je také japonský jezdec Hikari Okubo, který v předchozích dvou závodech skončil shodně na šestém místě. V Aragónu mu to loni vůbec nevyšlo, byl až na 25. místě.

Pomalejší vstup do sezóny má zatím Lucas Mahias, kterému v šampionátu patří deváté místo. I s ním se ale musí počítat jako s možným kandidátem na umístění na stupních vítězů. Svou šanci se pokusí chytit za pačesy i další jezdci, určitě ti domácí. Kromě již zmíněného Héctora Barbery se na svůj domácí závod chystají také Isaac Viñales, Nacho Calero a jediná žena ve startovním poli María Herrera.

Isaac Viñales

Isaac Viñales

Startovní pole by mělo být početnější než během úvodních dvou závodních víkendů sezóny. Do šampionátu by se totiž měli zapojit také jezdci, kteří jsou přihlášení do Evropského poháru Supersport (ESS).

WorldSSP300

První závodní víkend sezóny 2019 čeká na jezdce a týmy kategorie Supersport 300. Jelikož je do letošního ročního přihlášeno více než 50 závodníků a závodnic, tak po většinu času budou na trati rozděleni do skupin A a B. Nás může těšit, že to je konečně kategorie, ve které má i Česká republika svoje zastoupení. A to hned trojnásobné. Do šampionátu jsou přihlášení Oliver König a Vojtěch Schwarz, kteří budou týmovými kolegy v českém týmu ACCR Czech Talent Team – Willi Race. Tým je podporovaný Autoklubem ČR, Jakubem Smržem a také týmem Willi Race, za kterým stojí Josef Kubíček. Kromě dvou našich mladíků bude v šampionátu závodit také Alexandra Pelikánová. Mladá česká závodnice bude hájit barvy týmu Kawasaki GP Project. Všichni tři čeští závodníci budou závodit na motocyklech Kawasaki.

Alexandra Pelikánová

Alexandra Pelikánová

Kromě Alexandry budou v poli ještě další tři ženy, Steffie Naud z Francie a dvě Španělky Beatriz Neila a obhájkyně titulu Ana Carrasco, která letos bude na své kapotě vozit startovní číslo jedna.

Kdo je favoritem šampionátu, se takto před začátkem sezóny těžko odhaduje, zvlášť v kategorii, jakou je WSSP300. Na nejlepší pozice se může vlastně dostat kdokoliv z toho obrovského startovního pole, může se objevit nějaký nový velký závodní talent, ale na to si budeme muset opravdu počkat, až budou jezdci na trati. Nicméně, v šampionátu se objevuje několik známých jmen z minulých sezón a jezdci těchto jmen se určitě pokusí získat co nejlepší umístění.

Ana Carrasco, mistryně světa WSSP300 2018

Ana Carrasco, mistryně světa WSSP300 2018

Především se vrací mistr světa z roku 2017 Marc García. Letošní sezóna tedy nabídne mimo jiné střet obou dvou mistrů světa Garcíi a Carrasco a oba budou patřit k favoritům letošního ročníku. Oba navíc začínají sezónu svým domácím závodem. Domácí závod pojede také Mika Pérez, další favorit této sezóny. O přední pozice by podle odhadů mohli bojovat také další Španěl Borja Sánchez, Holanďané Robert Schotman, Scott Deroue a Koen Meuffels, který loni závod v Aragónu vyhrál. Překvapit mohou i další jezdci z Nizozemska, v celém startovním poli jich je celkem sedm. Zajímavé bude určitě sledovat Galanga Hendra Pratamu z Indonésie, který již ve WSSP300 získal několik dobrých výsledků. Překvapit určitě mohou jezdci z Itálie, Francie nebo Jihoafrické republiky.

Marc Garcia, mistr světa WSSP300 2017

Marc Garcia, mistr světa WSSP300 2017

Pokračujte ve čtení na dalších kapitolách:

následující kapitola »Harmonogram