Velmi dlouhá letní přestávka v mistrovství světa Superbiků se pomalu blíží ke konci, další závodní víkend tohoto šampionátu se pojede ve dnech 14. až 16. září v portugalském Portimau.

Už nyní bylo oznámeno, že v kategorii WorldSSP300 pojede na divokou kartu domácí Pedro Fragoso, pro kterého to bude světový debut, a pojede v týmu, který vede Miguel Oliveira, závodník Moto2.

Pedro Fragoso

Pedro Fragoso

Pedro Fragoso začal chodit do motocyklové školy Miguela Oliveiry v roce 2016 a od té doby se nyní patnáctiletý mladík neustále zlepšoval. Aktuálně se drží na pátém místě místního šampionátu a rád by při závodním víkendu Superbike udělal dojem na portugalské fanoušky a trochu se zapsal do paměti lidí ve světovém závodění.

„Jsem velmi vděčný, že mi závodní tým Miguel Oliveira Fan Club dal tuto možnost, abych se zúčastnil závodu v šampionátu mistrovství světa Superbike,“ řekl Fragoso. „Cítím, že se zlepšuji a jsem dobře připraven čelit této výzvě. Rád bych této příležitosti využil co nejvíc a chtěl bych ukázat, čeho jsem schopný. Věřím svému týmu a jsem si jistý, že získáme dobrý výsledek. Chci poděkovat svojí rodině, která vždy stojí při mně, a také všem dalším, kteří mě podporují.“

Kromě Miguela Oliveiry vede závodní školu pro mladé jezdce, která nese jeho jméno, také jeho otec Paulo Oliveira. Paulo Oliveira je sportovním ředitelem poháru s názvem „Oliveira Cup“ a také vede závodní tým Miguel Oliveira Fan Club a již nyní začínají být vidět první výsledky jejich práce, zejména právě na kariéře Pedra Fragosa.

„Oliveira Cup byl původně projekt na trénink jezdců v Portugalsku,“ řekl Paulo Oliveira pro oficiální stránky Superbike. „Pedro sem přišel, aby se s námi a Miguelem učil stejně, jako to udělal předtím Tomas Alonso. Momentálně je z našich jezdců tím nejvýraznějším a jeho věk už mu dovoluje účastnit se závodu v Portimau.“

Paulo Oliveira a Pedro Fragoso

Paulo Oliveira a Pedro Fragoso

Jak již bylo řečeno, Fragoso se účastní portugalského šampionátu, takže okruh Algarve zná velmi dobře. Nicméně, bude to poprvé, co se on i celý tým objeví v závodě na světové scéně.

„Se znalostmi tratě, které Pedro má, naším motocyklem a tím, jak konkurenceschopný tento šampionát je, si myslíme, že Pedro může získat nějaké body. Ale ta šance být tady, v tomto šampionátu, je pro něj opravdu velkou možností, aby si ho týmy všimly a třeba získal nějaké možnosti pro další sezónu,“ pokračoval Oliveira.

S podporou, kterou dává Miguel Oliveira mladým jezdcům, by neměl být nedostatek možností pro portugalské závodníky. Když Miguel Oliveira není v paddocku MotoGP na svých závodech, tak přímo pomáhá mladým nadějím s učením.

„Miguel je vždy na jejich závodech a jezdí s nimi na trať, sdílí s nimi svoje zkušenosti a techniku. Snažíme se jezdit na krátké okruhy, klidně i na motokárové tratě, abychom byli blízko jezdcům. Tam jim může Miguel ukázat závodní stopu, jak brzdit, jak přidat plyn…,“ vysvětloval Paulo Oliveira. „Kromě toho, Miguel je pro tyhle kluky velkým idolem. Už jen to, že je s nimi, je pro ně čest. Velmi rychle se rozvíjejí a zlepšují.“

Miguel Oliveira

Miguel Oliveira

Stejně důležité, jako je učení o tom, jak se chovat na trati, je také důležité chování mimo trať a jezdec Moto2 i takovou zkušenost se všemi začínajícími závodníky sdílí.

„Pořádáme brífinky, kde mluvíme o Miguelovi jako o osobnosti, mluvíme o tom, co dělá každý den a jak by tihle kluci měli čelit různým výzvám.“

Příští rok Miguel Oliveira přestoupí do nejvyšší kategorie MotoGP, kde bude jezdcem týmu Tech 3 KTM a stane se tak úplně prvním portugalským jezdcem, který něco takového dokáže. Jeho úspěchy a také to, že provozuje závodní školu, by v budoucnu mohly pomoct k tomu, že se v motocyklovém světě začne pohybovat více portugalských jezdců.

„Miguelův úspěch a jeho přestup do MotoGP jsou, přinejmenším, velmi dobrým příkladem pro nás, abychom začali dělat věci lépe a abychom se dostali ještě dál než dřív,“ doplnil Paulo Oliveira.