V šampionátu světových Superbiků už skončila dlouhá zimní přestávka. Máme za sebou první závodní víkend a jak jsme mohli vidět během závodů, bude to letos jeden z nejvyrovnanějších ročníků. Na startovním roštu je celkem sedm továren a jezdci na čele zatím předvedli pěknou bitvu. Podívejme se na šest nejzajímavějších věcí, které souvisí s brzdami Superbiků na světové úrovni.

1) Jezdci Superbiků si vybírají hlavně Brembo

Po sezóně 2015, kdy byly brzdy Brembo použity na všech vítězných motorkách ve všech 26 závodech sezony, se rozhodla značná část týmů obnovit svou důvěru ve světového lídra na poli brzdových systémů. Z celkem 24 jezdců, kteří reprezentují 14 týmů registrovaných ve světovém šampionátu SBK, celkem 18 jezdců (11 týmů) bude letos používat brzdy Brembo. To znamená, že téměř 80% jezdců si vybralo brzdy právě od tohoto výrobce.

Brembo_EVO_SBK

2) Ocelové brzdové kotouče (v souladu s předpisy)

Stejně jako v MotoGP i WSBK používá monoblokové závodní třmeny, které jsou vyrobeny z jednoho kusu hliníku. Největší rozdíl v porovnání s prototypy je v kotoučích. Superbike používá ocelové (MotoGP karbonové) a nabízí menší rozměry z hlediska tloušťky a průměru. Ten se pohybuje mezi 328 a 336 mm v závislosti na okruhu, podle toho, jak je na brzdy náročný, a také podle požadavků týmů a jezdců.

Výběr brzdové pumpy je vždy na jezdci, který si může vybrat z různých kombinací pístku a jeho dráhy, kde je každá kombinace charakteristická specifickým pocitem od jemného až po agresivní. Někteří používají jen brzdovou pumpu s palcem a jiní ho kombinují s nožní brzdou.

Brembo_packa-01

3) Superbikové brzdové destičky je možné si pořídit i na svou motorku

Na trhu je celkem vzácné najít závodní komponenty používané ve světových Superbicích, které by byly k dispozici i pro běžné motorky. Výjimka ale potvrzuje pravidlo, a tak není problém si na svoji motorku pořídit brzdové destičky Brembo Z04, které se používají v závodech Superbiků a Supersportů.

Tyto destičky jsou charakteristické vysokým třením a stálým výkonem, zejména při zvýšených teplotách kotouče, kdy poskytují vynikající a rovnoměrné brzdění po celou dobu závodu. Zájemci, kteří by si je chtěli pořídit, by si měli dát pozor na to, že mají menší účinnost při nízkých teplotách, proto se nedoporučují pro běžný provoz, ale pro jízdu na okruhu.

4) Sobotní závod ovlivní nastavení brzd

Změna časového harmonogramu víkendu WSBK přinesla přesun prvního závodu Superbiků na sobotu. Mezi závody mají letos týmy možnost na svých motorkách značně upravit nastavení, včetně brzd, které mohou poté v neděli ráno vyzkoušet v krátkém 15 minutovém warm upu. Loni byly změny na motorkách provedeny také na konci prvního závodu, ale bez možnosti jejich testu.

5) Každý okruh je pro brzdy jiný

Žádný jezdec není schopný jet podobně na všech tratích, což ovlivňuje i brzdy. Někdy musí brzdit tvrdě, jindy je jízda plynulejší. Po téměř 30 letech zkušeností ve světových Superbicích Brembo oslovilo své inženýry, aby spočítali náročnost jednotlivých tratí. To nebylo jednoduché vzhledem k množství parametrů, které přichází v úvahu, jako je rychlost, typ zatáček, vzdálenost mezi nimi, přilnavost asfaltu, průměrná venkovní teplota atd. Okruhy, které jsou pro brzdy nejnáročnější, jsou thajský Chang a italská Monza. Naopak nejméně náročný je australský Phillip Island. Zde je stupnice od jedničky do desítky, kde je znázorněna náročnost jednotlivých okruhů.

  • Náročnost 10: Chang a Monza
  • Náročnost 9: Sepang a Donington
  • Náročnost 8: Aragon, Imola a Magny-Cours
  • Náročnost 7: Misano, Laguna Seca, Jerez a Losail
  • Náročnost 6: Assen a Lausitzring
  • Náročnost 5: Phillip Island

brembo-sbk-okruhy

6) Kola také přispívají k perfektnímu brzdění

Kromě vývoje co nejlepších brzdových systémů Brembo také produkuje lehká kola pod značkou Marchesini, které je možné použít na závodní trati i v běžném provozu. Kovaná magnesiová kola Marchesini v Superbicích podporují lepší zrychlení motorky a zároveň zkracují dobu a prostor na brzdění. To je důvod, proč celkem šest výrobců, sedm týmů a třináct jezdců letos závodí s koly této značky.

magnesium_Marchesini_kola-sbk