Třída Superbike

Silný vítr přivítal závodníky mistrovství světa Superbiků na okruhu Phillip Island, kde se dnes rozjel poslední předsezónní test, protože už v pátek tu vypukne první závodní víkend sezóny 2018. Pondělní testování nepřineslo nějaká překvapení, když byl nejrychlejším Marco Melandri z týmu Aruba.it Racing – Ducati. Za ním skončila dvojice týmu Kawasaki Racing Tom Sykes a Jonathan Rea. Šestici nejlepších od sebe dělí jen jedna vteřina.

Pondělní testování bylo hlavně ve znamení úprav nastavení před víkendem, kdy se snažili také přizpůsobit podmínkám na trati. I když hodně foukalo, zejména v první zatáčce, teploty byly docela příznivé. Teplota vzduchu se odpoledne pohybovala kolem 21°C a trať měla nad 30°C. Týmy začaly naplno připravovat motorky pro sezónu a už tu nebylo tolik výrazných technických vylepšení, nicméně každá minuta navíc strávená na trati je pro všechny užitečná.

Marco Melandri

Marco Melandri i přes náročné podmínky nakonec zajel čas 1:30,726, což se blíží nejlepším časům na této trati. Marco se svým týmem pokračoval v práci z minulého testu, kdy se soustředili hlavně na nastavení a elektroniku. Jeho týmový kolega Chaz Davies neměl den tak pozitivní, když skončil na 10. místě s časem 1:2,054. Chaz se soustředí hlavně na doladění závodního nastavení.

Se ztrátou 0,341 s skončil na druhém místě Tom Sykes. Jezdci měli k dispozici dva tréninky a vedoucí čtveřice si zajela svůj lepší čas hned v první části. Úřadující mistr světa Jonathan Rea prožil první pád tohoto roku, když spadl v 11. zatáčce. Po pádu byl ale v pořádku a mohl dál pokračovat v testování. Pád se nevyhnul ani Jordimu Torresovi, který spadl ve druhé zatáčce, ale také bez následků. Oba dva jezdce týmu KRT od sebe dělí jen 0,192 s a pracovali na doladění nastavení svých strojů.

Tom Sykes

Tým Red Bull Honda World Superbike si zvyká na kompletně nové jezdecké složení. Výborně si na svou CBR1000RR SP2 zvyká Brit Leon Camier, který zapůsobil svým čtvrtým místem. Dnes pracoval hlavně na doladění své pozice na motorce. Jeho týmovým kolegou je nováček Američan Jake Gagne, který pracoval na závodním tempu a den ukončil na 17. místě.

Pata Yamaha Official WorldSBK Team využil čas na trati přípravou svých YZF-R1 pro závod, ve kterém jsou obvykle hodně rychlí. Dnes šlo hlavně o seznámení se s tratí a práci na nastavení na základě nových pravidel. Nyní pracovali na motoru a zítra budou pracovat na dalších nových dílech. Michael van der Mark ukončil den na pátém místě, zatímco Alex Lowes byl osmý, když své nejlepší časy zajížděl až ke konci dne.

Xavi Forés z týmu Barni Racing se snažil maximálně využít motorky při porovnávání nastavení. S týmem pokračovali v adaptaci na nová pravidla, když doufají, že si zlepší výjezdy ze zatáček. Den ukončil na pěkném šestém místě. Další sezónu v sedle Aprilie RSV4 RF otevírá Eugene Laverty, který se dostal na sedmé místo se ztrátou 1,147 s.

Jonathan Rea

Poprvé na australskou trať se svým BMW vyrazil Loris Baz, který se do šampionátu vrací po pár letech strávených v MotoGP. Francouzský závodník chtěl hlavně víc poznat motorku a její chování na tomto okruhu. Během dneška používal stejnou geometrii jako při posledním testu v Portimãu. Dnes používal dvě motorky ve snaze co nejlépe přizpůsobit nastavení. Cílem bylo zajet co možná nejvíce kol a jeho nejlepší čas ho dostal na 11. místo. S přestupem do WSBK se také seznamuje bývalý závodník z MotoGP Yonny Hernandez, který skončil na 19. místě. Nováček ve třídě je také PJ Jacobsen, který sem přichází ze Supersportů. PJ je třetím jezdcem na Hondě ve startovním poli s podporou továrny, ale den ukončil na posledním místě.

Na trati byl také český závodník Ondřej Ježek, který si zvyká na Yamahu týmu Guandalini Racing. Ondra měl v předchozím testu technické problémy, takže si toho na motorce moc neužil. Dnes proto najezdil 45 kol pro co nejlepší přípravu na sezónu. Den ukončil s časem 1:33,298, což ho zařadilo na 18. místo. Testování krátce zhodnotil takto: „Dnes trápení se základním nastavením, ale alespoň jsem se konečně pořádně svezl. Nakonec i čas v tom větru nebyl špatný, ale zítra se snad zlepšíme.“