Kawasaki vévodí světovému šampionátu Superbiků od roku 2015, kdy začala nepřerušená série titulů Jonathana Rey a Kawasaki ZX-10R. Letos vyhrál tento jezdec ze Severního Irska sedmnáct závodů a naprosto ovládl šampionát s náskokem 200 bodů na druhého v pořadí, kterým byl Chaz Davies na Ducati. A to vše navzdory tomu, že speciálně kvůli Reovi byla zavedena nová technická pravidla, která měla panování Kawasaki ukončit.

Zatímco Yamaha udělala ve WorldSBK letos konečně posun na přední pozice a Michael van der Mark se v šampionátu dokázal umístit na bronzové pozici, podle Lina Jarvise je skutečným důvodem výsledků Kawasaki v Superbicích jejich soustředění pouze na tuto sérii.

Lin Jarvis

Lin Jarvis

„Myslím, že Yamaha udělala pokrok, a viděli jsme Michaela dosáhnout na celkové třetí místo,“ řekl Jarvis. „Řekl bych ale, že právě angažovanost Kawasaki je tím skutečným důvodem jejich dominance v Superbicích, a i když je musím ocenit za jejich vítězství a získané mistrovské tituly, zároveň si myslím, že jejich dominance celému seriálu zrovna neprospívá.“

„Yamaha je každopádně spjatá se Superbiky a příští rok budeme mít v této sérii dva týmy. Jeden oficiální (Crescent Racing) a jeden satelitní, který bude podporovaný továrnou (GRT). Superbiky pořád mají svoji váhu a jsou důležité, ale řekl bych, že hřiště by mělo být stejné pro všechny výrobce,“ dodal Jarvis.

Kromě Kawasaki se v minulých letech naplno účastnila seriálu WorldSBK jediná továrna, a to italská Ducati. Ta příští rok nasadí zbrusu novou motorku Panigale V4 R, se kterou má v plánu, spolu se svými továrními jezdci Chazem Daviesem a Álvarem Bautistou, sesadit Kawasaki konečně z trůnu.

Paolo Ciabatti

Paolo Ciabatti

Sportovní ředitel Ducati Paolo Ciabatti řekl, že po neúspěchu s dvouválcovým motorem u předchozí Panigale budou pro Kawasaki představovat příští rok mnohem větší soupeře: „Panigale V2 bohužel nedokázala vyhrát šampionát, ale vkládáme velké naděje do nové Panigale V4 R. Jdeme do toho naplno. Jak už řekl Lin (Jarvis), Kawasaki se účastní pouze šampionátu WSBK, pracují s velkým nasazením a mají skvělého jezdce v podobě Jonathana Rey. Ale očekáváme, že příští rok s nimi budeme schopni držet krok až do posledního závodu.“