Společnost Yamaha Motor Europe oznámila, že bylo dosaženo dohody s Marcem Melandrim a Sandrem Cortesem, díky níž uvidíme tyto dva jezdce bojovat na osvědčených a továrnou podporovaných strojích Yamaha YZF-R1 v týmu GRT Yamaha, který tímto v roce 2019 postupuje do šampionátu FIM World Superbike.

Přechod do prémiové kategorie přichází pro tým GRT Yamaha po dvou neuvěřitelně úspěšných sezónách v mistrovství světa FIM World Supersport. V roce 2017 si tým zajistil světový titul s Lucasem Mahiasem, který v následujícím roce skončil v šampionátu jako druhý za Cortesem. Tým GRT Yamaha také zakončil obě sezóny jako vítěz týmové soutěže, čímž významně přispěl k nadvládě Yamahy v této kategorii.

Přestože tým GRT Yamaha bude v sezóně 2019 v kategorii WorldSBK nováčkem, v Melandrim a Cortesem bude mít dva jezdce s obrovskými zkušenostmi, které získali jak v závodech prototypů (MotoGP), tak v závodech produkčních motocyklů. Tyto zkušenosti budou hrát pro tým zásadní roli při přivykání si na závodění v nejvyšší kategorii.

Marco Melandri

Marco Melandri

Bývalý světový šampion kategorie 250 ccm a vítěz závodů MotoGP Marco Melandri dosáhl od svého debutu ve WorldSBK v roce 2011 na motocyklu Yamaha YZF-R1 působivých 72 umístění na stupních vítězů, včetně 22 vítězství. šestatřicetiletý rodák z italské Ravenny byl toho roku v mistrovství celkově druhý, což je do teď zatím jeho nejlepší výsledek. V každé další sezóně však skončil vždy mezi nejlepšími pěti.

Ačkoli rok 2019 bude pro Corteseho první sezónou v šampionátu FIM World Superbike, přináší do týmu GRT Yamaha mnoho svých zkušeností. V roce 2012 získal osmadvacetiletý Němec na své cestě za korunou úplně prvního šampiona kategorie Moto3 5 vítězství a 10 pódiových umístění. Cortese je také úřadujícím mistrem kategorie World Supersport, který si za řidítky Yamahy YZF-R6 zajistil pódiovým umístěním až v posledním závodě sezóny 2018 v Kataru.

Melandri a Cortese dostanou svou první příležitost k testování Yamahy YZF-R1 týmu GRT Yamaha během dvoudenního testu na okruhu Jerez v jižním Španělsku, který proběhne 26. listopadu.

Sandro Cortese

Sandro Cortese

Sandro Cortese

Vyhrát šampionát WorldSSP a poté pokračovat do WorldSBK s týmem GRT Yamaha je pro mě jako splněný sen. Jsem velmi rád, že jsem součástí tohoto nového projektu, a přestože je to velký krok, na tuto výzvu se těším. Nemůžu se dočkat, až koncem tohoto měsíce v Jerezu poprvé usednu na Yamahu YZF-R1 a začnu se s ní seznamovat. Bude to pro mě jako Vánoce; nikdy předtím jsem tak velkou motorku neřídil a jsem jako malé dítě, které se nemůže dočkat, až dostane svůj dárek! Řídit tuto motorku bude oproti Yamaze YZF-R6 fyzicky náročnější a kvůli třem závodům za víkend místo jednoho jako letos budu přes zimu muset pracovat na své kondici, abych byl připraven.

Filippo Conti – manažer GRT Yamaha WorldSBK Team

Jsem opravdu potěšen, že s Yamahou postupujeme WorldSBK, je to jako splněný sen. Tento projekt jsme zahájili ve WorldSSP a nyní se přesouváme do WorldSBK, což je velmi důležité pro tým a také pro Yamahu a její program produkčního závodění. Je to pro nás velký krok a víme, že v naší debutové sezoně se budeme postupně učit, ale naši dva jezdci s sebou přinášejí bohaté zkušenosti. Není moc jezdců zkušenějších než Marco, který je od roku 2011, kdy vstoupil do šampionátu, jedním z favoritů kategorie WorldSBK. A přestože sezóna 2019 bude pro Sandra jeho první sezónou na stroji kategorie WorldSBK, je to úřadující šampion kategorie WorldSSP a bývalý mistr světa Moto3, takže očekávám, že se naší Yamaze YZF-R1 rychle přizpůsobí. Musíme se v této nové kategorii hodně naučit, ale náš cíl je jasný; chceme být ve WolrdSBK stejně konkurenceschopní, jako jsme byli ve WorldSSP. Možná to v naší debutové sezóně není možné, ale je to naším cílem do budoucnosti.