O tom, že by se evropský šampionát Superstock 1000 mohl zrušit, se už nějaký čas spekulovalo. A dnes, několik dní před posledním závodním víkendem sezony 2018, bylo oficiálně oznámeno, že tento víkend v Magny-Cours bude skutečně tím úplně posledním. Důvodem pro zrušení by mělo být to, že továrny nemají dostatečný zájem o účast v tomto šampionátu, a toto rozhodnutí bylo také provedeno na základě vývoje technických předpisů pro WSBK v posledních několika letech.

Evropský šampionát Superstock 1000 tak končí po 19 úspěšných sezonách závodění na různých tratích napříč celou Evropou. Titul šampiona za těchto 19 let získalo 17 různých jezdců a 6 různých výrobců motocyklů a velmi úspěšně se ho účastnilo i mnoho českých jezdců. Z těch posledních můžeme jmenovat například Ondřeje Ježka nebo Matěje Smrže.

Kategorie Superstock 1000 tak mizí jako evropský šampionát, nicméně to nyní znamená, že se tato kategorie může více soustředit na národní šampionáty v celé Evropě.

První místopředseda Mezinárodní motocyklové federace pro Evropu, pan Martin de Graaff, vysvětlil: „Chceme poděkovat organizaci Dorna za její dlouholetou spolupráci se šampionátem evropského poháru Superstock 1000. Mezinárodní motocyklová federace pro Evropu chápe pozici Dorny ve vývoji šampionátu Superbike. Jsme vděční všem účastníkům v této kategorii za všechny roky, a po tak dlouholeté spolupráci se společností Dorna víme, že vývoj v tomto sportu nezůstane stát. V mnoha zemích jsou kategorie Superstock důležité v jejich regionálních a národních šampionátech a to bude pokračovat. Jakmile budou k dispozici další informace, tak je oznámíme médiím, jezdcům a všem zainteresovaným subjektům.“

Vyjádřil se také Daniel Carrera, výkonný ředitel WSBK: „Chceme poděkovat všem týmům a jezdcům za jejich odhodlání a úsilí během minulých sezon. Kategorie Superstock 1000 během let ukázala skvělé závodění, ale nyní se díváme do budoucnosti šampionátu Superbike. Nyní se chceme soustředit na propagaci a rozvoj našich tří hlavních kategorií.“

Zatím to tedy vypadá, že součástí šampionátu Superbike tak od příští sezony zůstanou kategorie Superbike, Supersport a Supersport 300. S tím také souvisí možná změna časového harmonogramu. Již dříve se objevila informace, že by se opět všechny závody měly konat až v neděli. Na oficiální potvrzení si ale pravděpodobně budeme muset nějakou dobu počkat.