10. Giacomo Agostini – 10 vítězství

Slavný italský závodník Giacomo Agostini má na svém kontě spoustu rekordů a není divu, že je zapsán i do historie IOMTT. Tam závodil ještě v době, kdy se mistrovství světa silničních motocyklů jezdilo na přírodních tratích. Na jednu stranu je překvapivé, že je Giacomo vlastně až na konci tohoto listu, protože v jiných statistikách drží spíš prvenství.

S počtem deseti vítězství v historii najdeme i další jezdce, jako jsou Stanley Woods, Ian Lougher a Rob Fisher. Agostini je však něčím výjimečný. Pokaždé, kdy závod dokončil, vždy skončil na stupních vítězů. Kromě deseti vítězství má také dvě druhá místa a jedno třetí. Z celkových 16 závodů, do kterých nastoupil, jen třikrát závod nedokončil a třináctkrát skončil na stupních vítězů.

Giacomo-Agostini-MV-Agusta

= 7. Phillip McCallen – 11 vítězství

Phillip McCallen dokázal na TT také skončit vícekrát na pódiu než mimo něj. Z celkových 35 startů dokázal devatenáctkrát obsadit stupně vítězů a celkem 11 z nich byly výhry. Sezóna 1996 byla opravdu vydařená, když byl díky ní dlouhou dobu zapsán do rekordních knih. Zde totiž vyhrál čtyři z pěti závodů. Až v roce 2010 dokázal Ian Hutchinson vyhrát pět závodů z pěti, takže ho dokázal překonat.

Philipp-McCallen-TT-1992

= 7. Steve Hislop – 11 vítězství

Stejný počet 11 vítězství má i Steve Hislop. Steve byl ale prvním jezdcem, který překonal průměrnou rychlost 120 mph (193,08 km/h). Kromě toho se na něj vzpomíná i díky tomu, že při závodě Senior TT v roce 1992 závodil na Nortonu, který byl poháněn wankelovým rotačním motorem.  Závod nakonec vyhrál s náskokem jen čtyř vteřin na Carla Fogatyho, který jel na Yamaze 0W01.

Steve-Hislop-TT-1992

= 7. Bruce Anstey – 11 vítězství

Bruce Anstey už za svou kariéru získal 11 vítězství a tím, že je stále aktivním závodníkem, může své trofeje ještě rozšířit. Poslední vítězství získal právě letos, když vyhrál v závodě TT Zero. „Flying Kiwi“ je také jedním z nejúspěšnějších jezdců, co se týče získaných pódií. Po svém debutu v roce 1996 dokázal nasbírat 36 umístění na stupních vítězů z celkových 60 startů.

iomtt-2016-tt-zero

6. Michael Dunlop – 13 vítězství

Michael Dunlop už dokázal na ostrově Man při závodech TT vyhrát celkem třináctkrát. V posledním závodě TT Senior dokázal navíc pokořit traťový rekord, když zajel kolo v průměrné rychlosti 133,962 mph (215,5 km/h). Michael už v prvním závodě Superbiků pokořil rekord s rychlostí 133,393 mph, ale poslední den letošní IOMTT čas ještě zlepšil. Michael začal s těmito závody v roce 2007 ve svých 18 letech a o dva roky později poprvé vyhrál. Největší úspěch ale zažil v roce 2013, kdy se mu podařilo vyhrát čtyři ze čtyř závodů. O rok později dokázal to samé, ale loňský ročník nevyšel podle představ, když v průběhu ještě měnil motorky a celkem čtyři závody nedokončil. Letos už byly jeho výkony opět tam kde předtím.

michael-dunlop-iomtt-zavod-rst-superbike-2016-02

TTman.cz

TTman.cz
Reklama

Předchozí Další

= 4. Mike Hailwood – 14 vítězství

Když mluvíme o TT, tak samozřejmě nemůžeme vynechat Mika Hailwooda. Jeho comeback v roce 1978 a okamžité vítězství s Ducati 900SS po 11 letech mimo tyto závody byl jeden z nejslavnějších návratů v motocyklové historii. O rok později také vyhrál, ale svých 12 vítězství z celkových 14 získal v 60. letech, kde opravdu dominoval. To dokazuje i to, že v té době kromě zmíněných výher získal jedno druhé místo a čtyři třetí místa.

mike-hailwood-iomtt-01

= 4. Ian Hutchinson – 14 vítězství

Ian Hutchinson mířil na letošní IOMTT jako jedenáctinásobný vítěz TT. Svou sbírku trofejí z těchto závodů nakonec letos rozšířil o tři další, když vyhrál oba dva závody třídy Supersport a také závod Superstocků. Nyní můžeme jen spekulovat o tom, kolik vítězství by Hutchy na svém kontě měl nebýt pauzy po vážném poranění nohy v roce 2010.  Ian na TT debutoval v roce 2004, když mu bylo 25 let, a první vítězství přišlo o tři roky později. Za celou svou kariéru až doposud na IOMTT nasbíral už 19 umístění na stupních vítězů.

iomtt-2016-supersport-streda-05

3. Dave Molyneux – 17 vítězství

I když běžní motocykloví fanoušci většinou sidecary přehlíží, na TT je tomu jinak. Do historie těchto závodů této třídy se tučným písmem zapsal Dave Molyneux, který už dokázal sedmnáctkrát zvítězit, navíc zde závodí už více než 30 let. Za tu dobu dokázal na stupně vítězů vystoupat celkem 29 krát. Letos bohužel ani jeden závod nedokončil.

Monster Energy Isle of Man TT

2. John McGuinness – 23 vítězství

John McGuinness (44) na letošní TT přijížděl jako nejúspěšnější aktivní závodník, protože měl na svém kontě již 23 vítězství a 44 umístění na stupních vítězů. Není divu, že opět startoval s číslem jedna. Letos si další vítězství nepřipsal, ale přidal další pódium, když v posledním závodě Senior TT dojel třetí. Na ostrově Man začal závodit v roce 1996 a své první vítězství získal v roce 1999 ve třídě Lightweight 250. Kromě ohromujícího počtu vítězství byl John také prvním jezdcem, který pokořil hranici 130 mph v průměrné rychlosti na jedno kolo (209 km/h). To se mu podařilo v roce 2007, a loni dokonce zajel traťový rekord, který byl ale letos překonán.

john-mcguinness-iomtt-zavod-rst-superbike-2016-2

1. Joey Dunlop – 26 vítězství

U tohoto jména není ani nutné se moc rozepisovat. Joey Dunlop je nejúspěšnějším závodníkem všech dob na TT, když celkem 26 krát vyhrál a 40 krát stál na stupních vítězů. I když jeho rekord v počtu vítězství někdo překoná, Joey bude nadále patřit mezi nejpopulárnější závodníky těchto závodů. Svůj první závod na TT zažil v roce 1979 a o dva roky později už vyhrál. Poslední vítězství získal v roce 2000, kde vyhrál ve třídách Lightweight a Ultra Lightweight a překvapil i vítězstvím v závodě Formula One. Bylo to pět let od doby, co nevyhrál na velké motorce, na kterých dominoval hlavně v 80. letech. Joey se ale nechystal do závodnického důchodu a těšil se na další závody. Bohužel závod v Estonsku jen několik týdnů později se mu stal osudným.

Joey-Dunlop-Senior-TT-1992