V pondělí 6. 6. 2016 se na ostrově Man odjel první závod třídy Supersport letošní Tourist Trophy. Početné pole této velmi oblíbené třídy přinesl pěkný závod, který ovládl Ian Hutchinson. Na místě druhém se celou dobu držel Michael Dunlop, který sedlá Yamahu YZF-R6 vlastního týmu MD Racing. Tuto pozici si udržel až do cíle a vystoupal tak na stupně vítězů. Nicméně po závodě přišel trest od ředitelství závodu, které uvedlo, že budou dva závodníci diskvalifikováni.

Prvním z nich byl právě Michael Dunlop kvůli „technickému porušení předpisů,“ které bylo po závodě zjištěno. Organizátoři i tak věří, že nešlo o úmyslné získání výhody nebo úmyslné zvýšení výkonu. Přesto Michael ztratil druhé místo, které získal Dean Harrison, a na třetí pozici se posunul James Hillier. Problém s technikou, konkrétně s větším objemem motoru, měl i čtrnáctý Rob Hodson, který byl rovněž diskvalifikován. Na základě těchto penalizací si vlastně polepšil i Michal Indi Dokoupil, který se posunul o dvě pozice vpřed a získal tak 14. místo.

iomtt-2016-1-zavod-supersport-2016-04

Tým Mar-Train Racing poté vydal prohlášení, kde se snaží celou situaci vysvětlit:

Mar-Train Racing může potvrdit, že dodal Michaelu Dunlopovi a týmu MD Racing s Yamahou R6 motor pro závod Monster Energy Supersport TT. Bohužel tento motor byl shledán jako nelegální a Michael byl následně z výsledků diskvalifikován.

Nepovoleným prvkem tohoto motoru byla sada potažených zdvihátek ventilů, které byly povoleny před dvěma lety, kdy byl motor původně postaven. Toto byl náhradní motor a jako plně zgenerálkovaný byl opět naším náhradním motorem pro TT 2016.

V důsledku částečných personálních změn ve složení týmu a stejně tak změny u stavitele motoru znamená, že byla tato zjevná nesrovnalost přehlédnuta a unikla nám. Náš šéf týmu mylně předpokládal, že když tento motor viděl používat v roce 2015, tak bude v souladu s pravidly. Náš stavitel motoru následně a v dobré víře udělal generálku motoru a připravil ho tak, jak jej obdržel.

Shane Wogan z Wogan Performance:

„Nahradili jsme všechny známé komponenty spojené s opotřebením, známém jako znovuobnovení motoru, ale bohužel jsme přehlédli specifikace pro nadzvedátka ventilů, protože nebyly součástí věcí, které by trpěly opotřebením. Jsme zdrceni z toho, že Michael Dunlop a tým MD Racing byl diskvalifikován kvůli tomuto problému, který jsme jako firma zcela přehlíželi. Rádi bychom se omluvili Mar-Train Racing, Michaelovi, MD Racing a technickým inspektorům za nepříjemnosti, které jsme způsobili.“

Věříme, že všichni, kteří znají tým, včetně technických inspektorů TT, pochopí, že tento nepříjemný omyl neodráží specifikaci stroje, kterou obvykle stavíme na startovní rošt. Nejde říct jinak, než že byl jezdec vyloučen z výsledků, což jde v tomto případně na nás.

Jsme deprimovaní kvůli Michaelovi, jeho týmu a sponzorům. Můžeme se za to pouze omluvit. Plně chápeme, jaké úsilí je nutné vynaložit na získání pódia na TT, a proto si dokážeme představit, jak se musí právě teď cítit.

TTman.cz

TTman.cz
Reklama

Předchozí Další