Patrik Carda / Filip Řeháček / Alexandra Pelikánová

Juniorský závodní tým brněnského okruhu zažil na víkendové Jarní ceně Brna nečekaně podařenou premiéru. První ostré závody na velké trati absolvovali tři odchovanci Malminibike akademie Masarykova okruhu a svými výsledky jednoznačně prokázali svoje kvality a v krutých povětrnostních podmínkách dokázali získat první pódiová umístění. Po prvním společně stráveném víkendu v jednom závodním boxu se nyní jezdci rozjedou reprezentovat Masarykův okruh do prestižních juniorských šampionátů napříč celou Evropou.

Patrik Carda (Šuli #58)

Teprve třináctiletý Patrik absolvoval na své KTM oba závody v kategorii Stock300. Po slušném sobotním výkonu na mokré trati přijel se ztrátou pouhých tří vteřin na pódiové umístění pro celkové páté místo. Tento skvělý vstup do sezóny však teprve předznamenal nedělní obrovský úspěch. Po výborném startu a vyrovnané koncentrované jízdě se Šuli dokázal dostat na třetí pozici, kterou udržel až do cílové rovinky i před mnohem zkušenějšími jezdci. Na pódiu pak zaslouženě přebral bronzový pohár.

„Když jsme před víkendem sledovali počasí, museli jsme se smát. Vypadalo to spíš, že budeme jezdit na saních. Snažil jsem se na tu zimu spíš nemyslet. Když jsem po sobotním závodě viděl, že mi na pódium moc nechybí, řekl jsem si, že bych to mohl v neděli zkusit dotáhnout až tam. A povedlo se to!“ řekl s klidným úsměvem Patrik. Zároveň však už vážněji dodal: „Jsem fakt moc rád, hlavně kvůli taťkovi, který pro mě dělá první poslední a kvůli všem, kteří mi dneska fandili. Byla tu za mnou mamka, brácha, babička a vlastně skoro všichni členové naší rodiny.“

Filip Řeháček #33

Z pohledu pódiových umístění byl z trojice jezdců JRT nejúspěšnější čtrnáctiletý Filip, který naskočil do obou závodů v kategorii Moto3. Vzhledem k účasti Filipa Salače (jediný český zástupce v Red Bull Rookies Cupu – pozn. red.) se příliš nedalo pomýšlet na první příčku, avšak na těch ostatních zůstaly šance otevřené a Filip se jich chytil velmi dobře. V sobotu ve své premiéře vybojoval třetí místo a v neděli dokonce přebral pohár za druhou příčku.

„Jsem nadšený. V sobotu jsme jeli na vodě a mohlo to dopadnout jakkoliv. V neděli zase byla hrozná zima. Startoval jsem z první řady a hodně jsem si to užil. V závěru se mi podařilo předjet i Švédku Johannu Innerfors a to jsme asi nikdo nečekali. Poháry si vystavím doma k těm ostatním a už se budu soustředit na další závody,“ vysvětlil brněnský jezdec.

Alexandra Pelikánová (Saša #2)

Sedmnáctiletá okruhová princezna Alexandra se svého úkolu zhostila výborně. Nepříznivé povětrnostní podmínky jí nedovolily odstartovat do sobotního závodu. V tom nedělním však už nechyběla. Blonďatá kráska se po celou dobu závodu přetahovala o pozice s jezdci na silnějších strojích a sbírala tak první cenné závodní zkušenosti. Svůj motocykl Yamaha R3 přivezla do cíle na pátém místě.

„Byla to pro mne skvělá zkušenost. Na startu jsem byla mírně nervózní, ale to je asi normální. Pak už jsem se snažila soustředit hlavně na svoji jízdu a na souboje s jezdci, kteří měli silnější motocykly, ale zase na tom třeba byli hůř technicky. S výsledkem jsem spokojená i s ohledem na to, že jsme se rozhodli nenastoupit do sobotního mokrého závodu,“ poznamenala bezprostředně po závodě Alexandra.

Sezóna se teprve rozbíhá

Patrika i Filipa čeká další závod již o tomto víkendu. Oba dva odjedou do holandského Assenu, kde se zúčastní prvních závodů ve svých šampionátech. V případě Patrika jde o ADAC KTM Junior Cup. Filip se bude o první body prát v seriálu ADAC Northern European Cup. Oba dva seriály jsou ve svém prvním kole doplňkovými závody Mistrovství světa superbiků.

 „Jsme na kluky hrdí a těšíme se, že se jim podaří zajet další dobré výsledky. Na sezónu jsou dobře připraveni fyzicky i psychicky. Jsme rádi, že se naši jezdci prezentují takto dobrými výkony. Jasně to ukazuje, že cesta, kterou jsme s dětmi v akademii nastoupili, je ta správná,“ dodává šéftrenér brněnské Malminibike akademie Petr Klug.

Pokračujte ve čtení na dalších kapitolách:

následující kapitola »Richard Sedlák