Sure Sidecar – 2. závod

Dnešní poslední den slavné série závodů Isle of Man TT na horském okruhu Mountain Course odstartuje už druhým závodem třídy Sidecar. Závod měl začít v 11:15 našeho času, ale z důvodu mlhy a vlhkosti na západní části ostrova byl start posunut na 14:30 našeho času. Tím pádem se posouvá i celý harmonogram, tedy i druhé závody a vrchol akce, závody Senior TT jsou posunuty a bude se závodit až v 16:30.

Ve tři čtvrtě na dvě se ozval zvukový signál nad horským okruhem, a pak i každých následujících 15 minut, který oznamoval blížící se start závodu Sidecar. Už necelé půl hodiny před startem se rozléhal zvuk motorů a jezdci se už těšili na start závodu.

Jako první na Mountain Course vystartovali Dave Molyneux a Daniel Sayle, které následovali Ben a Tom Birchallovi a John Holden s Andrewem Winkleim. Závod, i přes odložený start o několik hodin byl stále vypsán na 3 kola.

Na Glen Helen jsme již mohli vidět, jak se komu podařil start a kdo jak rychle do závodu vystartoval. Nejrychlejší čas tam měli Dave Molyneux-Daniel Sayle, a to 5:00,280 těsně následováni dvojicí Holden-Winkle, kteří měli ztrátu jen 0,084 sec., a na třetím místě byla dvojice Ben a Tom Birchallovi, ti však už měli ztrátu více než sekundu. Bude jistě velmi zajímavé, jak se jim bude dařit, protože v prvních závodech se jim až do třetího kola, kdy museli odstoupit, dařilo a ve středeční kvalifikaci už ne, když skončili na 19. místě.

V části Ballaugh už došlo na změnu, když se na špici vystřídali vedoucí dvojice a závod nyní vedla dvojice Holden – Winkle se čtyřdesetinovým náskokem před dvojicí Molyneux-Sayle. Třetí byli Birchallovi, kteří měli ztrátu už přes dvě sekundy.

Na Ramsey se na špici nic neměnilo, první pětku ještě doplnili Reeves-Farrance a Ian a Carl Bellovi. Na Bungallow se na špici udála změna, když se dvojice Holden-Winkle propadla na 3. místo, závod vedla dvojice Molyneux-Sayle, následovaná bratry Birchallovými.

Na konci prvního kola jsme viděli dvojici Molyneux-Sayle, kteří první kolo projeli s časem 19:43,457 s průměrnou rychlostí 114,772 mph (184,708 km/h). Necelou sekundu za nimi byli bratři Birchallovi a na třetím místě dvojice Holden-Winkle, kteří však již ztráceli téměř 5 sekund na vedoucí dvojici. Za nimi následovali Reeves-Farrance, Ian a Carl Bellovi, Founds-Walmsley, Bennet-Cain, Bryan-Winn, Dix-Parker a první desítku uzavírali Steve a Matty Ramsdenovi.

TTman.cz

TTman.cz

Předchozí Další

Pořadí v druhém kole v části Glen Helen vypadalo téměř stejně jako na konci prvního kola, jen se rozdíly mezi jednotlivými sidecary o něco zmenšily a zejména na první místo se již dostali Ben a Tom Birchallovi, kteří tak dokazovali, že i přes problémy, které měli, je třeba s nimi počítat a jsou horkými kandidáty na dnešní vítězství.

V části Sulby se již tradičně měří maximální rychlost a zatím nejrychlejší dvojicí dnešních závodů sidecar byla právě vedoucí dvojice Birchallových, kterým naměřili rychlost 146,8 mph (236,2 km/h).

Poté, co se bratři Birchallovi dostali na čelo, nastavili takové tempo, které nikdo nestíhal a nenechávali nic náhodě. V Ramsey už měli náskok 4,5 sekundy před dvojicí Molyneux-Sayle a za další necelé 3 sekundy následovali Holden-Winkle. První pětku stále doplňovali Reeves-Farrance a Ian a Carl Bellovi.

Birchallovi v nastaveném tempu pokračovali i po zbytek kola, když na Bungallow měli náskok již více než 5,5 sekund, na Crok-ny-Mona také a v cíli druhého kola už 6,2 sekundy, když zajeli kolo s časem 19:24,756 s průměrnou rychlostí 116,615 mph (187,6 km/h), což už nebylo daleko od nového rekordu trati, který nastavili minulou sobotu během prvních závodů.

Na druhém místě je následovala stále dvojice Molyneux-Sayle, pak následovali Holden-Winkle (vítězové prvních závodů Sidecar), ale už se ztrátou téměř 12 sekund na druhé v pořadí. První desítku v cíli druhého kola následovali Reeves-Farrance, Bellovi, Founds-Walmsley, kteří však na pit lane skončili kvůli technické závadě. Následovali tedy Bennett-Cain, Bryan-Winn, Dix-Parker, Ramsdenovi a Alan Founds-Aki Aalto.

Na posledním průjezdu Glen Helen bratři Birchallovi ukázali, že dnešní vítězství si nechtějí nechat ujít, když před druhou dvojicí v pořadí Holden-Winkle vedli o více než 21 sekund. Bohužel na Glen Helen už nedorazila dvojice Molyneux-Sayle. Na třetí místo se dostala dvojice Reeves-Farrance a tak tomu bylo i na Ballaugh.

V posledním kole se stala havárie v části Ballaugh Spur, zatím však nebyly k dispozici žádné další informace. Na Ramsey v posledním kole vypadalo pořadí na špici stejně, když stále vedli Birchallovi s náskokem již pohodlných 28,898 sekund před dvojicí Holden-Winkle a Reeves-Farrance.

Ben a Tom Birchallovi si už na Bungalow vytvořili obrovský náskok, když vedli před Johnem Holden a Andrew Winkleim o více než 34 sekund. I přes velký časový rozdíl mezi sidecary se na trati odehrávalo několik velkých soubojů kolo na kolo.

Do cíle druhého závodu třídy Sidecar jako první tedy dojeli bratři Birchallovi, když třetí kolo zajeli s časem 19:34,021 a průměrnou rychlostí 115,695 mph (186,1 km/h). Na druhém místě se ztrátou 38,784 sekund dojeli vítězové prvních závodů Holden-Winkle a na třetím místě se ztrátou na druhé 18,400 sekund dvojice Tim Reeves-Patrick Farrance.

Na čtvrtém místě skončili Karl Bennett-Lee Cain, na pátém Matt Dix-Shaun Parker. První desítku doplnili ještě Steve a Matty Ramsdenovi, kteří se tak posunuli o několik míst dopředu, následovali Alan Founds-Aki Aalto, Gary Brayn-Jamie Winn, manželé Tony Baker a Fiona Baker-Milligan a první desítku uzavřeli Gordon Shand a Philip Hyde.

winners

Během závodu odstoupilo několik posádek, většinou však kvůli technickým problémům.

Během večera byla oznámena smutná zpráva. Během dnešních závodů sidecarů v části Ballaspur, havarovala posádka Ian a Carl Bellovi, přičemž Ianovi, otci Carla Bella se tato havárie stala osudnou a na následky zranění zemřel. Jeho syn Carl podle zpráv zraněn nebyl.

Ian Bell měl 58 let, žil v Bedlingtone v Northumberland a byl prodejcem motocyklů. Byl ženatý a měl dvě děti. Svůj debut na TT měl v roce 1995, kdy vyhrál nováčkovskou trofej. Během své kariéry získal 5 pódiových umístění, přičemž jednou i vyhrál a to v roce 2003.

Naše redakce celé jeho rodině a blízkým vyjadřuje upřímnou soustrast.