Preview

O nadcházejícím víkendu od 16. do 17. června 2018 se v Těrlicku rozjede již 35. ročník závodů Havířovský Zlatý kahanec a je to také 11. ročník obnovených závodů s mezinárodní účastí. Letos  se jede v novém termínu a můžeme se tak těšit na další road racingové závody, které mají bohatou historii.

Těrlický okruh vede přes obec Těrlicko a okraj města Havířov a závody se jedou po směru hodinových ručiček. Délka trati je 6,1 km a šířka se pohybuje od 6 do 12 metrů. Jezdce také čeká převýšení 65 metrů. Na trati jezdce čekají čtyři retardéry a jeden kruhový objezd.

Letos došlo v organizaci závodu k velkým změnám. Závod se bude konat v mnohem časnějším červnovém termínu a letos vůbec nebudou součástí obvyklé „veteránské“ kategorie, ale pojedou se pouze třídy moderních motocyklů. Na programu tak budou třídy 125 SP, 125 GP spojené s 250 CRR, Supermono, které pojede společně s Twiny a dále Volná do 600 a Volná nad 600.

Startovní listina pro národní třídy 125 SP, 125 GP + 250 CRR, Supermono + Twin, Volná do a nad 600

Opět se ale do Těrlicka vrací šampionát IRRC, který se zde jel již v letech 2011 a 2012. Výpadek „klasických“ tříd tak bude bohatě nahrazen účastí zvučných jmen evropského road racingu, které se představí nejenom v třídách IRRC Supersport a IRRC Superbike, ale vzhledem k tomu, že někteří jezdci využili možnosti startovat i v národních třídách, uvidíme je i ve Volné do a nad 600. Stejně tak využili čeští jezdci možnosti startu na divokou kartu v šampionátu IRRC. Závodní pole tak bude téměř ve všech třídách hodně mezinárodní a nabité.

Celý program začína již v pátek 15.6. v 16:00 tradiční autogramiádou s jezdci před obchodním domem Elán v Havířově. V sobotu jsou od brzkého rána na programu zahřívací tréninky IRRC a poté již budou následovat obvyklé kvalifikační tréninky všech tříd.

Pro diváky budou připraveny tři tribuny. V prostoru startu a cíle bude V.I.P. tribuna s velkoplošnou obrazovkou. Naproti retardéru u pily bude velká tribuna pro 200 lidí a poslední tribuna bude v zatáčce po startu (pekárna Sliwka). V retardéru pod Bludovickým kopcem bude připraven velký divácký prostor a bude zde umístěna i další velkoplošná obrazovka.

Do Těrlic zavítá i TT Isle of Man simulátor, v kterém si budou moci fanoušci zkusit prožít, jak asi vypadá jízda po okruhu na ostrově Man. Jedná se v podstatě o 4D kino, ve kterém uvidíte na vlastní oči a ucítíte na vlastní kůži, co všechno zažívají závodníci při tomto legendárním závodě.

V nejslabší třídě 125 SP se představí kompletní česká špička v čele s rodinným klanem Sedlů. Loňský rok tu obsadili téměř celé pódium, když Martin Sedlo vyhrál a Miroslav byl druhý. Určitě si budou letos chtít pódiový double zopakovat. Do závodu bude chtít promluvit i loni třetí David Řezáč a těsně čtvrtý Marek Zima. Celkem je v této třídě přihlášených 29 českých a slovenských jezdců, takže budou probíhat líté malorážkové boje.

Ve spojené třídě 125 GP a 250 CRR bude letos startovat 20 jezdců. Ve třídě 125 GP jsou největšími favority bezpochyby loňský vítěz Michal Savinkov a Patrik Kolář. Oldřich Podlipný sice v loňském roce dojel až na čtvrtém místě, ale ani on určitě není v Těrlicku bez šancí. V 250 CRR jsou na startovní listině opět zastoupeni i všichni loňští pódioví závodníci Petr Kunz, Boris Korčák a Pavel Matuš.

V Supermonech, která jsou spojena s Twiny, letos startuje 38 jezdců. Méně početná Mona letos nepoctí svojí účastí loňský vítěz Shaun Anderson a Daniel Zörweg bude nově startovat ve třídě Twin, takže se dveře otevřely dokořán pro Libora Kamenického a Karla Kalinu. Zato ve Twinech je zastoupena celá aktuální česká špička, která je doplněna o zahraniční rychlíky, jako je například loni čtvrtý Stefan Holz. Závod se jede jako Mistrovství České republiky.

Volná do 600 je letos nejnabitější třídou. Je do ní přihlášených 44 jezdců, takže bude boj už o postupová místa místa do závodu, protože propustnost trati je pouze 40 závodníků. Hodně jezdců ze seriálu IRRC je přihlášených do tohoto závodu, takže pro ně půjde o takovou malou generálku. Budou zde startovat Matthieu Lagrive, který letos poprvé startoval v Hořicích a osmým místem si určitě neutrhl ostudu, i Laurent Hoffmann průběžně druhý muž šampionátu IRRC. Kamil Holán se bohužel po zranění při závodě na ostrově Man závodu nemůže účastnit a od nás mu putuje přání k rychlému uzdravení a brzkému návratu domů. A i když to čeští jezdci nebudou mít snadné, jména jako Michal Dokoupil, Richard Sedlák, David Hanzalík nebo třeba Miroslav Sloboda se o místa na pódiu rozhodně poperou ze všech sil.

Karel Brandtner

Ve Volné nad 600 je situace hodně podobná. Téměř maximální počet jezdců, celkem 43 z osmi zemí. Na startovce figuruje kromě šestinásobného držitele Zlatého kahance Horsta Saigera i Danny Web, Erno Kostamo a naše největší želízko v ohni, Marek Červený. Nesmíme ale zapomenout ani na Aleše Nechvátala, Tomáše Borovku nebo třeba Jiřího Petrlu.

V IRRC je v Supersportech aktuálně na první místě, s plným počtem bodů, Matthieu Lagrive. Druhý je Laurent Hoffmann se ztrátou deseti bodů a třetí je Thomas Walther. Zraněný Kamil Holán je letos jediným pravidelným účastníkem v této kubatuře, ale v Hořicích naštěstí hodně českých jezdců naskočí do závodu na divokou kartu. Budou mezi nimi třeba Richard Sedlák, Miroslav Sloboda a Karel Brandtner.

Startovní listina IRRC Supersport.

Mathieu Lagrive

IRRC Superbike zatím dvěma vítězstvími v Hengelu ovládl Danny Webb, který přijíždí do Těrlicka s plným počtem bodů. Erno Kostamo na něj prozatím ztrácí sedmnáct bodů a Marek Červený na místě třetím o jeden bod víc. Didier Grams, další velmi dobře známé jméno pro české fanoušky, je na čtvrtém místě a Top5 uzavírá Lukas Maurer ze Švýcarska. Kamil Holán je prozatím na sedmém místě, ale to se bohužel po Těrlicku změní, Tomáš Borovka je devátý, Aleš Nechvátal dvanáctý a Pavel Tomeček na třináctém místě na něj ztrácí pouze jeden bod. Na divokou kartu zde budou startovat Petr Bičiště a Martin Sucháček.

Startovní listina IRRC Superbike.

Danny Webb

Pokračujte ve čtení na dalších kapitolách:

následující kapitola »Harmonogram