Hvězda TT a milovník adrenalinu, Guy Martin, má za sebou další výzvu. Tentokrát vyrazil do náročného závodu horských kol, který se jede napříč Amerikou. Jde o Tour Divide, jehož délka je 4 364 km. Guy takovou porci kilometrů dokázal zajet za 18 dní, 6 hodin a 23 minut. Průměrně tak najel 240 km za den.

guy-martin-tour-divide-usa-2016-05

Guy se letos rozhodl pro tento závod a vynechal tak kvůli němu závody Tourist Trophy na ostrově Man, jak již uvedl na podzim a později to potvrdil i na začátku tohoto roku.

Závod vede přes americký kontinent ve Skalistých horách. Začíná v Kanadě v Banff a jede se do Antelope Wells v Novém Mexiku. Kromě velké porce kilometrů musí jezdci také překonat velké převýšení, které je celkem 60 960 m. Pro představu, Mount Everest by dokázal vystoupat sedmkrát. Tour není nijak podporována a jakákoliv pomoc zvenčí znamená diskvalifikaci.

Guy se snažil zamaskovat svou přítomnost, když závodil pod jménem „Terry Smith„, a aby se co nejvíce vyhnul světovým médiím, vyhnul se startu v přední skupině a jezdil v trialové třídě individuální časovka.

Novinář Neil Beltchenko Guye dohnal, když projížděl přes Sargents v Coloradu. Neil k tomu dodal: „Žiji velmi blízko u trati, tak jsem se rozhodl, zda Guye neuvidím. Samozřejmě, že stačilo, když jsem dorazil do Sargents, Guy zde stál s jiným jezdcem Michaelem Grossem a mluvili o nastavení kola. Řekl jsem: „Ahoj Guyi, jak se máš?“ on odpověděl: „Jak znáš mé jméno?“ Vysvětlil jsem mu, že jsem před pár dny přišel na to, že závodí jako Terry Smith. Na to podotkl, že si užíval čas, kdy jezdil sám a řekl „jsi prvním člověkem, se kterým jsem mluvil, kromě Mike Halla (vítěz Tour).“ To bylo po více než 2 896 km závodu.

Guy také zmínil, že využíval mapy z roku 2011 a řekl: „Hodněkrát jsem byl ztracen. Cítím, že jsem kvůli tomu najel navíc možná 100 mil (161 km).“ Dále se ho Neil zeptal, zda má nějakou kameru od týmu a on řekl, že ne, že je jeho jediným komunikačním nástrojem starý telefon Nokia.

Pokud by Guy Martin startoval ve skupině, umístil by se na neuvěřitelném 8. místě. Vítěz Tour Divide Mike Hall trať zajel v novém rekordním čase 13 dní, 22 hodin a 51 minut. Na druhém místě skončil Chris Piesko, který jel na kole jen s jednou rychlostí.