Preview

Letos se jedná již o šestý ročník obnovených závodů, takže můžeme pomalu přestat mluvit o obnovených závodech a začít mluvit o tradičním podniku. Stejně jako loni se v Dymokurech roztočí motory první zářijový víkend, který letos připadá na 1. a 2. září. Na trať se vydají jak klasické motocykly vyrobené do roku 1979, tak i moderní závodní stroje včetně oblíbených nejsilnějších a nejrychlejších kubatur „do a nad“ 600 ccm.

Plán závodního okruhu

Dymokurská závodní trať se nachází na okraji obce a částečně vede po hlavní silnici vedoucí od Jičína na Poděbrady. Okruh je dlouhý 3,210 km a šířka trati je od 7 do 12 metrů. Oproti jiným přírodním tratím je tu nový pěkný povrch, který tu byl v posledních letech postupně kompletně vyměněn. Na trati je každoročně jeden retardér a celkem šest pravých a čtyři levé zatáčky.

Klasik 175, 250, 350, 500 a 750

Klasici jedou svoje závody jako Přebor České republiky a jednotlivé kubatury budou spojeny do dvou závodů, když spolu v jednom závodě pojedou kubatury 175 ccm a 250 ccm a ve druhém 350 ccm, 500 ccm a 750 ccm.

Ve třídě Klasik do 175 ccm je sice na prvním místě již rozhodnuto a vítězem Přeboru ČR se v této kubatuře stal Miloš Thér, schyluje se ale k bitvě o druhou pozici. Na druhém místě totiž do Dymokur přijede Ivo Koutný s 52 body. Průběžně třetí Patrik Zloch na něj ztrácí jenom čtyři body a sám má náskok na čtvrtého Petra Mikla ještě menší – pouze body dva.

Ve 250 ccm o vítězi stále ještě rozhodnuto není. Jozef Ježovica má sice náskok dvaceti bodů na druhého Lukáše Sula, který zatím v oficiální startovní listině nefiguruje, nicméně na průběžně třetím místě je Petr Šupík a ten ztrácí pouze o jeden bod navíc. Znamenalo by to sice, že by Jozef Ježovica nesměl bodovat, ale co si budeme nalhávat, v klasicích je obvykle motocyklů odstavených podél trati více než dost.

Asi nejtěsnější a nejnapínavější bitva se chystá ve 350 ccm. Libor Vrzáň na prvním místě má náskok pouhého jednoho bodu na druhého Romana Procházku. Boris Korčák na místě třetím ztrácí bodů sedm, čtvrtý Jindřich Štěpánek osm a pátý Josef Juřík dvanáct. Kdokoli se tak může v neděli v Dymokurech radovat z titulu Přeborník roku.

Kubatura Klasik do 500 ccm už svého letošního šampiona má, stal se jím Pavel Novák. Stejně tak se jako celkově druhý umístil Ronald Neff. V 750 ccm se stále ještě na první příčku může před průběžně prvního Karla Matuše probojovat Josef Prášek, pokud by se mu podařilo zvítězit a Karel Matuš by závod nedokončil.

125 SP

V mistrovských 125 SP se na prvním místě zatím vozí Marek Zima, ale jeho náskok je pouhých devět bodů. Druhý Eduard Werner tedy stále není bez nadějí na celkové prvenství. Na dalších místech je situace ještě vyrovnanější, protože Martin Prouza na třetím místě má náskok tří bodů na Radka Lamicha a ten je o jeden bod před Lukášem Fikkerem. Mezi touto pěticí tak v Dymokurech proběhne lítá bitva o celkové stupně vítězů umocněná tím, že je do závodu přihlášeno celých 32 jezdců a počet závodníků se tak limitně blíží propustnosti tratě.

125 GP a 250 CRR

Ve 125 GP je na prvním místě matador Oldřich Podlipný s náskokem osmi bodů na Patrika Koláře. Třetí Michal Savinkov ztrácí pouze o čtyři body víc a Chris Meyer další dva. 250 CRR je o něco rozhodnutější. Petra Kunze může ještě ohrozit Petr Křen, ale chybí mu třináct bodů, takže by potřeboval pořádnou porci štěstí. Zato o třetí místo bude bitva, protože Chris Meyer i Lukáš Walter mají na bod stejné celkové konto a Lukáš Walter se určitě pokusí o vylepšení svojí celkové pozice.

Supermono a 400 SSP

Petr Plichta se letos stal mistrem České republiky v kategorii 400 SSP. Na druhém místě ale František Volek bude muset uhájit svůj desetibodový náskok před Davidem Hanzalíkem a Petrem Kunzem, kteří mají prozatím stejný počet bodů. Bez šancí není ani pátý Tomáš Heimerle, který ztrácí bodů čtrnáct.

V Supermonech prozatím uloupil první pozici pro sebe Daniel Zörnweg, ale Ladislav Vojtko na něj na druhém místě ztrácí pouze osm bodů, a je tu tak velká šance, že se mu podaří titul vrátit zpět do našich luhů a hájů, kam po právu patří. Bitva bude ale i o třetí místo, kde se o něj popere nejméně šest závodníků v čele s Pavlem Macháčkem.

Twin

Nabitá kategorie Twinů je letos již poměrně výrazně rozhodnuta. Mistrem ČR se stal David Hanzalík a vicemistrem Marek Stibor. Marek Šátek má jedenáct bodů náskok na čtvrtého Zbyňka Soukupa a zde začíná byt situace trochu napínavější, protože pátý David Kužela na něj ztrácí pouhé dva body.

Do 600

Jednou z divácky nejatraktivnějších kategorií je bezpochyby Volná do 600 ccm. V té je prozatím ve vedení Michal Vecko, ale Richard Sedlák na druhém místě na něj ztrácí pouze devět bodů. Může se tak stále pokusit o celkové vítězství v letošním roce, situaci již ale nemá pevně v rukou a musí doufat ve štěstí a příhodně postavené soupeře. O třetí místo bude bitva mezi Tomášem Tóthem a Davidem Hanzalíkem, který by jistě rád doplnil po titulu v Twinech i další pohár alespoň za třetí místo.

Nad 600

Tím nejočekávanějším je vždy kubatura nad 600 ccm. Letos nebude v Dymokurech chybět domácí Marek Červený a přijedou i Aleš Nechvátal, Tomáš Borovka nebo Jiří Petrla. Na startu by se měl objevit Karel Pešek, který jinak úspěšně reprezentuje Českou republiku na dromech a bude jistě zajímavé sledovat, jak si poradí s přírodní tratí v Dymokurech. Situace v šampionátu je celkem jasná. Mistrem této kategorie se stal s předstihem Michal Prášek, který vyhrál všechny závody, ve kterých dojel. Na druhém místě je Petr Bičiště, který ale možná do Dymokur nedorazí, a v tom případě se otevírají dveře pro Marka Červeného, který by mohl získat celkové stříbro.

Průběžné hodnocení jednotlivých tříd.

Pokračujte ve čtení na dalších kapitolách:

následující kapitola »Vstupné a parkování