Preview

Motocyklové závody mají v Hořicích dlouholetou tradici a svědčí o tom již 56. ročník závodů 300 zatáček Gustava Havla, který se bude konat o nadcházejícím víkendu od 19. do 20. května 2018. Město proslulé i hořickými trubičkami nabízí jedny z nejlepších road racingových závodů na české silnici, kde každoročně můžeme sledovat špičkové závodníky, které podporují tisíce fanoušků kolem celé trati.

Technicky náročná hořická trať je dlouhá 5 150 m a vede po veřejných komunikacích, takže je široká od 7 do 9 metrů. Celkem je tu 26 zatáček, z nichž je 11 levých a 15 pravých. Trať je také charakteristická výškovým převýšením, kdy se závodníci po startu nad městem dostávají dolů z kopce do Hořic a poté míří nahoru ke křížku, aby opět sjeli dolů za město na Dachova, kde projedou lesem. Traťový rekord tu od roku 2016 drží Marek Červený, který se svým BMW S 1000 RR zajel čas 2:14,761 při závodech IRRC.

Stejně jako každý rok, i letos se můžeme těšit na bohatý harmonogram se závody spousty tříd. Uvidíme tu od nejslabších strojů ve třídě 125 SP až po nejsilnější litry ve třídě nad 600. Oproti minulému roku jsou lehce posunuté starty jednotlivých tříd v nedělním programu a je přehozena třída Supermono s třídou Twin, která letos bude nově celý nedělní závodní den uzavírat.

Nejslabší třída 125 SP bude celý závodní víkend již tradičně otevírat a diváci se mohou těšit na nabité startovní pole, které letos čítá celých 47 jezdců. Rodina Sedlových opět vyslala svoje dva zástupce, Martina i jeho otce Miroslava, kteří již Zatáčky oba vyhráli a budou si to chtít zopakovat. To se jim určitě pokusí překazit loňský vítěz Radek Lamich, který je již sedminásobným vítězem na tomto okruhu. Bez ambicí jistě nejsou ani hořický Lukáš Fikker, Michal Vecko nebo Radek Lamich. Jako již tradičně se závod pojede jako Memoriál Martina Turny.

V rychlejší třídě 125 GP sice nestartuje tolik závodníků, ale ostré „dvácy“ dokáží nabídnout vyšší rychlosti a divočejší souboje, vždyť se jedná o stroje, které ještě před pár lety byly součástí mistrovství světa. Divákům se představí čeští i zahraniční jezdci, mezi kterými vyčnívají zejména místní Michal Savinkov, Patrik Kolář a veterán Olda Podlipný. O hořické vítězství každý rok usiluje rakouský závodník Christopher Eder, který má jako jediný ve startovním poli stroj KTM. Dalším z favoritů je i Němec Steffen Grämer na Aprilii. Společně s jezdci této třídy na trať vyrazí i závodníci na strojích kategorie CRR 250, kam se přihlásilo téměř 20 závodníků a mezi přihlášenými jsou hned tři bývalí vítězové na této trati z posledních let – Jaroslav Křen, dánský závodník Anders Blacha a Australan Eric Lenser.

Téměř třicet jezdců nastoupí i v jednoválcové třídě Supermono. Dva minulé závody této třídy ovládl severoirský závodník Shaun Anderson, který vyhrál s obrovským náskokem a určitě bude patřit mezi hlavní kandidáty na vítězství i letos. Loňské pódium spolu s ním doplnili František Loučka a Karel Kalina, které uvidíme i letos. Z dalších známých tváří jmenujme Pavla Jančíka, Daniela Zörnwega či Libora Kamenického. Ve startovní listině letos chybí Christopher Eder, který jako jediný závodil na mototrojkové Hondě 250.

Ve třídě Twin je jednoznačně největším favoritem Michal „Indi“ Dokoupil, startující s Kawasaki 650 ER6. Tomu se budou snažit ztížit situaci David Kužela, Marek Stibor, David Hanzalík, Miro Sloboda, který startuje v několika třídách, nebo zahraniční jezdci, jako je třeba všem fanouškům známý Stefan Holz a také Eric Lenser a Peter Bonnarens.

Ve druhé nejsilnější třídě do 600 bude letos v závodě startovat i světová okruhová hvězda v podobě Matthieua Lagriva, kterého čeští fanoušci určitě velmi dobře znají z jeho působení v supersportovém týmu pod patronátem Josky Kubíčka. Matthieu je také vícenásobným mistrem světa vytrvalostních závodů a bude velmi zajímavé sledovat, jakým způsobem si poradí s hořickou tratí a soupeři, kteří ji velmi dobře znají. Největším soupeřem mu bude Kamil Holán, ale nesmíme zapomenout ani na ostatní rychlíky na této trati, jako jsou Michal Dokoupil, Richard Sedlák nebo Michal Vecko. Na šestku letos sedne i Aleš Nechvátal, který jinak sedlá pouze litrovou motorku. Ze zahraničních jezdců nesmíme zapomenout zmínit Christiana Schmitze, který loni skončil druhý, a nebo Miroslava Slobodu, který samozřejmě startuje i v této třídě.

V nejsilnější superbikové kubatuře Open 1000 bude horkým favoritem na vítězství oblíbený domácí jezdec Marek Červený. Nemá ale rozhodně nic jisté, i když je stále držitelem traťového rekordu na této trati. Na odpor se mu postaví Kamil Holán a nebo taková hvězda jako Didier Grams. Oba už několikrát ukázali, že v Hořicích dokáží zajet neskutečně rychle a budou se chtít postavit na nejvyšší stupínek. Dorazí i Danny Webb, který ještě nedávno brázdil asfalt mistrovství světa a letos září v šampionátu IRRC. Loni byl v Hořicích při své premiéře pátý a letos už se dá od něj očekávat útok na stupně vítězů. Z dalších jezdců bychom neměli zapomínat na Aleše Nechvátala, Leoše Hlaváčka nebo Pavla Tomečka, kteří se budou snažit promluvit minimálně do první desítky nejrychlejších.

Pokračujte ve čtení na dalších kapitolách:

následující kapitola »Harmonogram