Preview

Motocyklové závody mají v Hořicích dlouholetou tradici a svědčí o tom již 55. ročník závodů 300 zatáček Gustava Havla, který se bude konat o nadcházejícím víkendu od 20. do 21. května 2017. Město proslulé i hořickými trubičkami nabízí jedny z nejlepších road racingových závodů na české silnici, kde každoročně můžeme sledovat špičkové závodníky, které podporují stovky fanoušků kolem celé trati.

Technicky náročná hořická trať je dlouhá 5 150 m a vede po veřejných komunikacích, takže je široká od 7 do 9 metrů. Celkem je tu 26 zatáček, z nichž je 11 levých a 15 pravých. Trať je také charakteristická výškovým převýšením, kdy se závodníci po startu nad městem dostávají dolů z kopce do Hořic a poté míří nahoru ke křížku, aby opět sjeli dolů za město na Dachova, kde projedou lesem. Traťový rekord tu v loňském roce při závodech IRRC pokořil Marek Červený, který se svým BMW S 1000 RR zajel čas 2:14,761.

Stejně jako každý rok, i letos se můžeme těšit na bohatý harmonogram se závody spousty tříd. Uvidíme tu od nejslabších strojů ve třídě 125 SP až po nejsilnější litry ve třídě nad 600.

Jedno z nejpočetnějších startovních polí má pro letošek třída SP 125, jejíž závod se pojede jako Memoriál Martina Turny. Můžeme se tak těšit na velké bitvy napříč celým startovním roštem o každé bodované místo. Jedním z hlavních favoritů je loňský vítěz Martin Sedlo, který vyhrál s bohatým náskokem pěti vteřin. Přední pozice bude hájit jistě i jeho táta Miroslav Sedlo, Petr Kolář, Marek Zima, Radek Lamich, Zbyněk Soukup, Pierre Coppa a spousta dalších. Zajímavé bude také sledovat výkony jezdců, které známe spíš ze silnějších tříd, jako jsou slovenský závodník Miroslav Sloboda, Jiří Šubrt, Tomáš Mysliveček nebo městecký Michal Vecko, který v nedávné Jarní ceně Brna bojoval o vítězství ve třídě do 600.

Třída GP 125 už není tak početná jako ta předchozí, ale i tak se do závodu přihlásilo téměř dvacet jezdců, takže bude rozhodně na co koukat, hlavně na stroje, které ještě před pár lety brázdily závody mistrovství světa. Závod se pojede „O Pohár města Hořice“ a o domácí vítězství tu bude usilovat silná trojice místních jezdců, kterými jsou Michal Savinkov, Patrik Kolář a veterán Olda Podlipný. O hořické vítězství každý rok usiluje rakouský závodník Christopher Eder, který má jako jediný ve startovním poli stroj KTM. Dalším z favoritů je i Němec Steffen Grämer, takže si v této třídě užijeme bohaté mezinárodní zastoupení, protože tu budou i Švédové a Francouz. Na startovní rošt se postaví také Petr Adamec s českým strojem FGR. Společně s jezdci této třídy na trať vyrazí i závodníci na strojích kategorie CRR 250, kam se přihlásilo přes 20 závodníků. Zde patří mezi hlavní favority Alexandr Vysloužil a Radek Josefík, kteří jeli loni o vítězství.

Michal Dokoupil

Další z velmi početných startovních listin má třída Twin, kde se pojede „O pohár firmy Havex-auto s. r. o.“. V každém závodu twinů je to napínavé až do konce a letos se můžeme těšit na silnou konkurenci, kde nebudou chybět ani Veronika Hankocyová a Michal INDI Dokoupil, kteří většinou závodí v Irsku. Indi by tu určitě rád navázal na loňské vítězství. Nový motor se před Hořicemi snaží zkompletovat David Kužela, který vždy bojuje o stupně vítězů. Dalšími favority na dobré umístění jsou Zbyněk Soukup, David Hanzalík, Marek Stibor, Jakub Gottwald a další.

Třída Supermono je rok od roku početněji zastoupená a letos tu bude třicet jezdců, kteří pojedou závod jako Memoriál Filipa Strnada. Loňský závod této třídy tu ovládl holandský závodník Shaun Anderson, který vyhrál s náskokem téměř 30 vteřin a určitě bude patřit mezi hlavní kandidáty na vítězství i letos. Loňské pódium spolu s ním doplnili Libor Kamenický a Karel Kalina, které uvidíme i letos. Z dalších známých tváří jmenujme Pavla Jančíka, Jana Šamaje, Daniela Zörnwega, Františka Loučku či Christophera Edera, který jako jediný závodí na mototrojkové Hondě 250, zatímco ostatní mají stroje s objemnějším motorem.

Druhá nejsilnější třída – třída do 600 – bude mít také velmi bohaté jezdecké zastoupení a jezdci pojedou „O pohár firmy Ford Auto In, s. r. o.“ Loňský vítěz této třídy Marek Červený od letošku přestoupil do vyšší kategorie, ale Hořice si nemůže nechat ujít ani v této třídě, takže ho uvidíme v sedle jeho Kawasaki, takže ostatním závodníkům neodpadl jeden z hlavních favoritů. Můžeme počítat s tím, že největším konkurentem mu bude stejně jako loni Kamil Holán, který v loňském závodě skončil druhý a bude to mít pěknou přípravu před nadcházejícími závody na Tourist Trophy na ostrově Man. I do tohoto závodu nastoupí Veronika Hankocyová a Michal Dokoupil, i když ten nedávno oznámil, že ještě neví, zda bude mít motorku. Mezi další jezdce, kteří se budou chtít zapojit do boje o stupně vítězů, jsou Richard Sedlák, Michal Vecko, Wolfgang Schuster, Miro Laki Sloboda a další. Problém s rozbitým motorem pár dní před závody řeší Karel Brandtner, který se snaží dát motorku co nejrychleji do pořádku, aby mohl v Hořicích závodit.

nad 600

O oblíbenosti a světové věhlasnosti hořických zatáček svědčí fakt, že se do závodů nejsilnější třídy nad 600 přihlásil tým Penz13.com, za který do Hořic zavítají jezdci soutěžící na IOMTT. Na BMW tohoto týmu pojedou Dan Kneen, Dany Webb a Alessandro Polita, kteří mají bohaté zkušenosti z různých závodů, a bude zajímavé sledovat, jak si poradí s českou tratí. Hlavním kandidátem na vítězství je i v této třídě Marek Červený, který má za sebou nyní dva intenzivní týdny, když byl na závodech IRRC v Hengelu a poté strávil týden na North West 200 v Severním Irsku, kde předvedl pěkné výkony. Spolu s Márou byl na těchto závodech i Petr Bičiště, který je tak dobře rozježděný pro to, aby i v Hořicích bojoval o top výsledky. Kamil Holán jako vždy nastoupí také i do třídy nad 600, kde loni zažil krušné chvíle se svým BMW. Kamil se tak pěkně otestuje před následujícími týdny strávenými na ostrově Man. O další vítězství se bude snažit i Didier Grams, který tu loni vyhrál. A ve startovní listině najdeme další zvučná jména, jako jsou Aleš Nechvátal, Josef Lukšík, Pavel Tomeček, Jiří Petrla a další.

Rozhodně se tak máme na co těšit, protože ve všech třídách vidíme spoustu silných jezdců, kteří pokaždé předvedou parádní závodní podívanou. Kompletní startovní listiny najdete zde

Ceník vstupného pro diváky:

 • sobota
  • dospělí: 100 Kč
  • děti: 40 Kč
 • neděle
  • dospělí: 200 Kč
  • děti: 50 Kč
 • všechny dny: 250 Kč
 • paddock: 200 Kč*
 • Zlatá vstupenka (trať + paddock): 450 Kč

*Jednotné vstupné do Paddocku platné pro všechny dny. Vstupenky do Paddocku platí pouze se vstupenkou na trať.

Pokračujte ve čtení na dalších kapitolách:

následující kapitola »Harmonogram