Start závodu třídy Moto3 byl naplánován na 14 hodin našeho času a závodníky přivítalo pěkné slunečné počasí. Teploty trati se blížily až 40°C. V závodě jsme kromě našich jezdců Karla Haniky a Filipa Salače mohli sledovat i jezdce, kteří jsou pravidelnými účastníky Red Bull MotoGP Rookies Cupu, jako jsou například Rory Skinner, Raúl Fernandez, Kaito Toba či Ayumu Sasaki. Z pole position startoval Lorenzo Dalla Porta, který v týmu SKY VR46 nahradil Romana Fenatiho. Karel Hanika startoval z 9. místa a Filip Salač z 29. místa.

fim-cev-repsol-algarve-moto3-2016-03

Do závodu vypsaného na 16 kol skvěle vystartoval Raúl Fernández s Husqvarnou, který jel z druhého místa a okamžitě se ujal vedení. Za něj se zařadil Rory Skinner. Tato dvojice jezdců si během prvního kola vytvořila náskok sedmi desetin vteřiny. Karel Hanika se držel kolem 10. místa. Filip Salač se dokázal propracovat o několik pozic vpřed a po prvním kole držel 23. pozici.

Během dalších kol se na čele sjela skupina, kde bylo prvních devět jezdců. Byli zde Stefano Manzi, Kaito Toba, Tony Arbolino, Raúl Fernandez, Marcos Ramirez, Ayumu Sasaki, Jaume Masia, Rory Skinner a Kazuki Masaki.

Karel Hanika jel ve druhé skupině, která bojovala na hranici desítky nejlepších. Spolu s ním zde byli Jeremy Alcoba a Lorenzo Dalla Porta. Ti se ale během dalších kol dotáhli na první skupinu, takže se i náš závodník dostal do boje o stupně vítězů. Filip Salač byl na 24. místě, ale také měl kolem sebe soupeře, kterými byli Filippo Fuligni a Rufino Florido.

Závod byl pěknou podívanou a není divu, že jde o juniorské mistrovství světa, protože jsme mohli na čele sledovat podobné souboje jako ve světovém šampionátu MotoGP ve stejné třídě Moto3.

V polovině závodu byl ve vedení Tony Arbolino, na druhém místě byl Stefano Manzi a třetí jel Lorenzo Dalla Porta. Výborně jel i Karel Hanika, který se propracoval postupně na 5. místo. Filip Salač šel také lehce vpřed, když byl na 22. místě. Stefano Manzi ale dlouho vpředu nevydržel, když mu poté jeho Mahindra přestala jet, vypadalo to na technický problém s motorem a musel ze závodu odstoupit.

fim-cev-repsol-algarve-moto3-2016-04-dalla-porta

Ve druhé polovině závodu se na čele utrhla trojice, kterou vodil Marcos Ramirez. Toho následovali Raúl Fernández a Lorenzo Dalla Porta. Na čtvrtého Tonyho Arbolina měli náskok už více než dvě vteřiny. Karel Hanika v jednom místě udělal chybu a byl delší, takže se propadl na 8. místo. Filip Salač se už propracoval na 20. místo.

Bohužel pět kol před koncem skončil Karel Hanika na zemi, když se snažil předjet Ayumu Sasakiho. V kačírku skončili nakonec oba dva, navíc do nich narazil i Kazuki Masaki. Karel na motorku naskočil a chtěl pokračovat, ale nakonec to nešlo a závod  pro něho skončil. I díky tomu se Filip Salač posunul na 16. místo.

Bitva o vítězství byla napínavá až do posledních metrů trati. Z prvního místa se nakonec raduje Marcos Ramirez z týmu Leopard Racing, který jen o tři tisíciny vteřiny porazil druhého Lorenza Dalla Portu. Stupně vítězů pak doplnil Raúl Fernández, který ztratil také opravdu málo – jen 0,043 s. Čtvrtý Jeremy Alcoba už projel cílem ve ztrátě téměř 2,5 vteřiny. Filip Salač si dojel pro jeden bod za 15. místo. Je to pro něj pěkný progres po startu z 29. místa.

Třídu produkčních Moto3 vyhrál Aleix Viu.