Závod

Cirkus jménem SuperEnduro zavítal do naší republiky poprvé a v žádném případě se nepředvedl špatně, spíš naopak. Už při pohledu na skvěle postavenou trať bylo jasné, že tady to bude takříkajíc „o hubu“ a že zde není místo pro amatéry. Ostatně, ten, kdo sleduje závody hardendura, se zde setkal se známými jmény, například s Jonny Walkerem či Cody Webbem. A z našich jezdců s motokrosařem Petrem Bartošem nebo „pánem trialu“, Romanem Körberem.

Už od sobotního dopoledne probíhaly tréninky, při kterých docházelo k pověstnému oddělování zrna od plev. I když to není docela přesné, i mistři téhle disciplíny (čili žádné plevy) absolvovali nepříjemné pády a například právě Jonny Walker si poranil sval na noze – další z favoritů, Polák Taddy Blazusiak, si zas narazil při pádu na kamenech záda, takže do poslední chvíle nebylo jasné, jestli vůbec do závodu nastoupí.

SMB_4858

Po otevření bran arény následovaly autogramiády a v 18 hodin napochodovali na trať jezdci v doprovodu krásných hostesek k slavnostnímu zahájení. No a pak už nic nebránilo tomu, aby mohlo vypuknout to pravé peklo. A peklo to opravdu je, překážky by člověk málem nepřelezl po svých, natož na motorce, a když vidíte ty pády, bolí vás celé tělo za jezdce samotné. Ti jako by ale byli z jiného světa, a pokud upadnou například na naštípaných špalcích, je to pro ně signál se o to rychleji vrhnout na překážku v podobě balvanů, kde sebou mnohokrát šlehnou znovu…fakt k nepochopení.

Závodilo se celkem ve čtyřech kategoriích: Nationals, Junior, Women a nejvyšší třída Prestige.

Ve třídě Nationals zvítězil Němec Mike Hartmann před slovenským reprezentantem Tomášem Hostinským, na třetím místě skončil opět Němec, Marcel Teucher.

Juniorech, kteří se toho opravdu nebáli a šli do závodů těžce po hlavě (někdy doslova), zvítězil zaslouženě Němec Manuel Lettenbichler, druhé místo obsadil jezdec z Portugalska Luis Oliveira a třetí příčku bral německý závodník Tim Apolle.

Závodnic se v rámci Světového poháru žen postavilo na start finálové jízdy pouze sedm. Tedy vlastně šest, protože slovenské účastnici Kataríně Juričkové se nepovedlo do závodu zprovoznit stroj, poškozený během předešlých jízd. Nejúspěšnější byla Španělka Sanda Gomez, za ní se umístily Britka Emma Bristow a Němka Maria Franke.

Ovšem nejvíc pozornosti samozřejmě přitahovala třída Prestige, tedy ti nejlepší z nejlepších.

V první rozjížďce vyrazil jako střela Taddy Blazusiak, který ovšem díky kolizi s jiným jezdcem (fakt smůla v poslední zatáčce) nakonec dojel pátý. Jízdu vyhrál Američan Taylor Robert, druhý byl Španěl Alfredo Gomez, třetí opět Američan Colton Haaker a čtvrtý Cody Webb. Vedoucí jezdec šampionátu Jonny Walker se kvůli zranění umístil až sedmý.

Druhá jízda byla ještě napínavější a rozhodně nebyla „jako přes kopírák“ s prvním závodem. Zamíchalo se tak i pořadí, tentokrát vyhrál Colton Haaker, druhý dojel Cody Webb, třetí Taylor Robert a čtvrtý Alfred Gomez. Určité zlepšení nastalo u Jonnyho Walkera (dojel šestý), ovšem znatelně si – po chybě v úvodním kole – pohoršil Taddy Blazusiak, který obsadil až sedmé místo.

SMB_5792

Při třetím závodě sobotního večera tak došlo na pověstné lámání chleba. Jonny Walker sebou praštil hned v prvním kole, a přestože jeho dřívějšímu zranění tento pád určitě neprospěl, nějak se vyškrábal zpět na motorku a pokračoval v boji. Smůlu měl i Cody Webb, kterému po pádu začal stávkovat stroj, takže několik dlouhých kol stál smutně vedle trati a vidina slušného výsledku tak vzala rychle za své.

Finálovou rozjížďku vyhrál nakonec Taddy Blazusiak před Coltonem Haakerem a Taylorem Robertem. Celkově, po sečtení výsledků všech tří rozjížděk, tedy v sobotu vyhrál právě Colton Haaker, druhý byl Taylor Robert, třetí Taddy Blazusiak. Tento Polák, který je šestinásobným mistrem světa (2010 – 2015), letos sice nijak nezáří, ale v Praze dokázal, že pořád patří mezi světovou špičku.

Vedoucí jezdec šampionátu, Brit Jonny Walker, se v Praze celkově umístil šestý a v této chvíli vede o pouhý bod před Coltonem Haakerem a o sedm bodů před Cody Webbem. Následující podnik šampionátu v Madridu tak slibuje velmi napínavou podívanou.

První česká návštěva seriálu Maxxis FIM MS SuperEnduro je tedy za námi a otázkou je, zda nebyla i návštěvou poslední. Organizátoři akce, bratři Tobias a Daniel Auerswaldovi (agentura Auerswald Manufaktur Event) neskrývali totiž své zklamání nad malou diváckou účastí – cca 5000 diváků. Musíme přiznat, že je plně chápeme, také jsme čekali, že tak velká a skvěle připravená akce přitáhne diváků mnohem více…a tak jen musíme doufat, že na nás organizátoři nezanevřou a příště to bude lepší. Byla by totiž velká škoda, kdyby se k nám SuperEnduro nevrátilo.

SMB_5522

Výsledky:

1. Final: 1. Taylor Robert (USA/KTM); 2. Alfredo Gomez (ESP/KTM); 3. Colton Haaker (USA/Husqvarna); 4. Cody Webb (USA/KTM); 5. Taddy Blazusiak (POL/KTM); 6. Ty Tremaine (USA/KTM); 7. Jonny Walker (GBR/KTM); 8. Andreas Linusson (SWE/KTM); 9. Kornel Nemeth (HUN/TM); 10. Mario Roman (ESP/Husqvarna)

2. Final: 1. Haaker; 2. Webb; 3. Robert; 4. Gomez; 5. Roman; 6. Walker; 7. Blazusiak; 8. Joan-Pau Segura (E/Sherco); 9. Linusson; 10. Tremaine

3. Final: 1. Blazusiak; 2. Haaker; 3. Robert; 4. Roman; 5. Gomez; 6. Walker; 7. Tremaine; 8. Segura; 9. Eloi Salsench (E/Beta); 10. Linusson

Event Classification: 1. Haaker 52 Points; 2. Robert 52; 3. Blazusiak 43; 4. Gomez 41; 5. Webb 31; 6. Roman30; 7. Walker 29; 8. Tremaine 25; 9. Linusson 21; 10. Segura 19

WC-Standing (after 5 of 6 Rounds): 1. Walker, 241 Points; 2. Haaker 240; 3. Webb 234; 4. Robert 193; 5. Gomez 183; 6. Tremaine 141; 7. Roman 139; 8. Blazusiak 122; 9. Kevin Rookstool (USA/Sherco) 71; 10. Linusson 66

Pokračujte ve čtení na dalších kapitolách:

následující kapitola »Fotogalerie