Na sobotní událost pořadatelé zvali všechny příznivce motorsportu, protože závodní den se netýkal pouze jezdců na rychlých strojích, prohánějících se po oválu. Týkal se také jezdců a účastníků Dakarské rallye. Proto také událost, krom ME jednotlivců, nesla ještě jeden název, a to přesněji DAKAR SHOW 2018. Brány areálu se pro veřejnost otevřely v devět hodin ráno.

Už hodinu po otevření areálu mohli diváci zhlédnout trénink plochodrážních jezdců a účastníků mistrovství Evropy z deseti zemí. Po tréninku následovala několikahodinová přestávka, která patřila divákům a jejich zájmu o dakarskou a plochodrážní techniku ve fan zóně. Kromě několika stánků s občerstvením na sebe kolem poledne strhl velký zájem také stan s autogramiádou jezdců. Autogramiády se zúčastnili jezdci ME – Hans Andersen, Antonio Lindbäck, Hynek Štichauer a Patrik Mikel. K nim se přidal i vítěz loňské 69. Zlaté Přilby Václav Milík a závodník na ledové ploché dráze Lukáš Hutla. Skupinku plochodrážníků doplnilo duo dakarských závodníků ve složení Milan Engel a Jan Veselý.

Na slavnostní nástup navozili postupně všechny závodníky jezdci teamu Moto Racing Group na svých strojích, spolu s nimi je i na čtyřkolce Tomáše Kubieny přivezl sám šéf týmu Ervín Krajčovič. Po slavnostním nástupu a zahájení následoval samotný závod.

Závod se odjel na dvacet závodních sérií, kde byli jednotliví jezdci bodováni a vyřazováni. Po základní sérií následovala tzv. barážová jízda, z nichž první dva postoupili do finálové jízdy a další dva skončili na nepopulárním pátém a šestém místě.

Do finále se probojoval velice oblíbený jezdec Antonio Lindbäck, český nadějný závodník Eduard Krčmář a dva němečtí závodníci Kai Huckenbeck a Kevin Wölbert. Druhý zmiňovaný Němec měl však velké ambice a po dvou letmých startech byl vyloučen z finálové rozjížďky. Ihned bylo jasné, že se na stupně vítězů postaví zbývající tři jezdci a všichni tři rovnou postupují do dalšího závodu v Itálií.

Třetí stupínek bral český jezdec Eda Krčmář, na druhém místě se umístil Kai Huckenbeck a zlato si do Švédska odváží miláček publika Antonio Lindbäck.

I přes velké teplo a parno dorazila, odhadem, tisícovka diváků, která sledovala zajímavé, vyrovnané závody na evropské úrovni. Na závěr se po okruhu dvakrát dokola projely i dakarské speciály LIAZ a Tatra. Diváci a fanoušci zůstali ve fanzóně, kde si mohli užít koncerty skupin Whatrock a Crionic. Dalším závodem, který mohou fanoušci ploché dráhy v Pardubicích vidět, je Extraliga družstev 17. května od 18:00.