Reportáž

V sobotu 4. listopadu 2017 se v Praze sjela světová esa freestyle motokrosu a čeští fanoušci tohoto extrémního sportu a adrenalinu si mohli užít nezapomenutelnou show. FMX Gladiator Games je nejstarší evropská freestyle motokrosová akce a je vidět, že organizátoři mají zmáknutý každý detail, i když na první pohled není možná vidět veškerá práce a úsilí.

Ještě předtím, než se v O2 aréně rozjel hlavní večerní program, měli diváci jedinečnou šanci se osobně setkat se závodníky. Pit party se rozjela ve 14:30 přímo na hlavní ploše, takže kromě možnosti vidět jezdce a motorky, jsme si všichni mohli zblízka prohlédnout rampy a doskoky. O to víc si pak člověk uvědomil, jak nebezpečný tento sport je. Setkání s jezdci bylo skvělým doplňkem, všichni byli na pohodu, rozdali spoustu podpisů, úsměvů i fotek. Setkat se s mistry i legendami tohoto sportu zahřálo u srdce a mě osobně to skvěle navnadilo na večer. V tu chvíli by člověk do těch pár kluků v teplácích a mikinách neřekl, co s motorkami dokážou ve vzduchu udělat. Samozřejmě, že největší zájem byl o české jezdce, takže jste mohli osobně potkat Martina Koreně, Petra Piláta, Matěje Česáka a nechyběli ani bratři Filip a Libor Podmolovi, u kterých bylo okamžitě narváno. Kromě jezdců FMX jsme tu mohli vidět i armádní jednotku a jezdce na strojích Harley-Davidson, takže to bylo hodně pestré.

Pit party utekla mrknutím oka a už se blížilo půl šesté večer, kdy se měl rozjet hlavní program. Aréna se začala pomalu plnit, a když všichni našli své místo, mohlo vše vypuknout! Akci zahájilo pěkně sestříhané video s prvky z filmu Gladiátor v kombinaci s videi freestyle motokrosu. Poté už na scénu přišel komentátor Leoš Mareš, kterého později doplňoval i Martin Koreň, který po své úvodní jízdě vystřídal řidítka motorky za mikrofon a oba dva skvěle doplňovali show na ploše spolu s DJem.

V první části proběhly kvalifikační jízdy, kdy měl každý jezdec předvést takovou jízdu, aby se probojoval do prvního semifinále. Z dvanácti borců postupovala jen půlka, takže bylo síto docela přísné. O tom rozhodla odborná porota. Ta byla ve složení legendy české FMX scény Petra Kuchaře, Gabriely Novotné, první Češky, která se v lednu postaví na start Dakaru, a olympijského vítěze Aleše Valenty, který také moc dobře ví, jaké je to dělat salta ve vzduchu, i když na lyžích. Každý z porotců měl k dispozici nula až sto bodů, které udělili každému jezdci po dokončení své jízdy. U diváků měli samozřejmě největší ohlas čeští závodníci, ale velice se líbil i showman ze Španělska Edgar Torronteras. Z postupu se nakonec radovali: Petr Pilát (234 bodů), Libor Podmol (222 bodů), Luc Ackermann (210 bodů), Filip Podmol (207 bodů), Edgar Torronteras (203 bodů) a David Rinaldo (202 bodů). To už se program blížil přibližně do své poloviny, ale ještě před přestávkou se arénou prohnali jezdci na skútrech a čtyřkolce, které doplnil vláček všech FMX jezdců, kteří nám předvedli parádní synchronní jízdy.

Po krátké pauze došlo na další vyřazovací jízdy. Tentokrát šlo o systém head-to-head, takže se proti sobě postavili první/šestý, druhý/pátý a třetí/čtvrtý. Každý z jezdců opět předvedl to nejlepší, co umí a porota rozhodla, který z dvojice byl lepší. Bohužel při tomto vyřazování došlo k nešťastnému pádu Filipa Podmola, který nedobrzdil svou motorku a narazil do stěny. Po pádu byl při vědomí, ale bohužel si zranil nohu a skončil v péči lékařů. Filipovi proto přejeme brzké uzdravení.

Do finále postoupili Petr Pilát, Edgar Torronteras a Luc Ackermann. Z této trojice jako první vypadl Edgar Torronteras, což se divákům nelíbilo, protože předváděl skvělou show a hodně se líbil. O post letošního gladiátora se tak utkali domácí Petr Pilát a mladík z Německa Luc Ackermann. Pilník nakonec zajel lépe i díky oblíbenému skoku „Travis Pastrana“ a stal se tak vítězem letošního ročníku FMX Gladiator Games. Bylo trochu překvapením, že nedostal žádnou cenu, ani symbolickou.

Tím ale akce v aréně vůbec neskončila, čekal nás bonus v podobě několika premiérových skoků. Petr Pilát oslavil vítězství skokem zvaným Flair, když skočil 540° otočku v backflipu z jedné rampy na druhou, které stojí vedle sebe. První pokus se mu nepodařil, když se motorka sklouzla na dopadu, kde byl koberec. Na podruhé ale vše vyšlo a Petr tak své vítězství podpořil dalším originálním kouskem. Filip Podmol bohužel kvůli zranění nemohl předvést svůj double backflip, show ale rozjel jeho bratr Libor. Libor nám jako první český jezdec předvedl salto vpřed, které se mu podařilo na jedničku, i když pro jistotu skákal na airbagový dopad. Zajímavým zpestřením večera bylo beatboxové vystoupení Edgarda Torronterase, který tak zvýšil přízeň publika.

Výbornou tečkou za celým večerem, který utekl jako voda, byly závěrečné „vláčky“. Všichni závodníci byli během pár vteřin ve vzduchu, když střídali jednu rampu za druhou. Tím skončil parádní a adrenalinový večer, ve kterém člověk nejednou zažil husí kůži z toho, co viděl před sebou. Nyní už se můžeme těšit na příští ročník, pro který byl zahájen už předprodej vstupenek. Ten bude 3. 11. 2018.

Při této příležitosti jsme s Petrem Pilátem a Liborem a Filipem Podmolovými natočili velice zajímavé rozhovory, které vám přineseme v nejbližších dnech, tak se máte na co těšit.

Naše živé vysílání ze semifinálových jízd

Pokračujte ve čtení na dalších kapitolách:

následující kapitola »Fotogalerie