Letošní rallye Dakar je u konce. Právě dnes, v sobotu 20. ledna 2018, je na programu 14. etapa. Ta uzavře 40. ročník Dakaru a celkem již 10. ročník na území Jižní Ameriky. V argentinské Córdobě čeká závodníky všech tříd krátká okružní etapa, ve které budou všichni chtít hlavně dojet a užít si slávu cílové rampy. Slavnostní večer ve městě začne ve 21:00 místního času a všichni, co zvládli letošní těžký ročník, si odvezou medaile za dokončení, první tři nejlepší ceněné Beduíny.

Mapa 14. etapy rallye Dakar 2018.

Závěrečná etapa má měřený úsek dlouhý 120 km a k tomu všichni najedou 166 km přejezdu. Nadmořské výšky se pohybují v průměru kolem 800 m n. m, ale vystoupá se i do výšky 1 400 m n. m. Co se týče terénu, půjde o hliněný povrch. Závodníky budeme dnes sledovat jen na dvou průjezdních bodech (WP). Do poslední etapy nastoupí 85 motorek, 32 čtyřkolek, 43 aut, 6 bugin a 25 kamionů. Ti, kteří ztrácí v celkovém hodnocení jen pár minut, mají proto poslední šanci stáhnout své ztráty. Naopak ti, co už mají náskok lepší, budou jen kontrolovat svou pozici, aby si večer mohli užít slávu ve městě, která má obrovskou vášeň pro motorsport.

Výškový profil 14. etapy rallye Dakar 2018.

Do dnešní etapy se startuje stejně jako v první etapě v opačném pořadí na základě celkových výsledků, takže největší favorité pojedou jako poslední. Tentokrát proto nemělo vliv, jaké pořadí si jezdci vyjeli v minulé etapě. Z našich odjede jako první Jan Veselý, který pojede ze 14. místa. Z 39. pozice pojede Petr Vlček, z 44. místa David Pabiška a z 47. místa Jan Brabec. Průběžně první jezdec celkového hodnocení Matthias Walkner odstartuje jako poslední motorkář. Díky tomu to bude velice napínavé až do úplného konce, protože se bude pořadí hodně měnit. Ve čtyřkolkách pojede jako první z našich Olga Roučková, která pojede jako sedmá. Zdeněk Tůma pojede z 18. místa a Josef Macháček z 21. místa. Motorky a čtyřkolky startují společně namíchaně.

A je odstartováno, první motorky jsou na trati a netrvalo dlouho a na trať vyrazil i Jan Veselý, který je zástupcem jezdců třídy malle moto, takže si musí veškerý servis na motorce dělat sám.

Máme tu první průjezdní bod a jak se očekávalo, pořadí se hodně mění. Po projetí více než šedesáti závodníků je na čele Diego Martin Duplessis z Argentiny, který zajel čas 37:11. Za ním je v rozdílu jen 33 vteřin Marc Sola Terradellas a třetí je Maurizio Gerini, který ztrácí 50 vteřin. David Pabiška se zařadil zatím na 15. místo se ztrátou 3:52. Petr Vlček je na 33. místě s rozdílem 8:09 a Jan Veselý na 49. místě a ztrácí 10:17. U Honzy Brabce se zatím neukazuje žádný čas. Nyní čekáme na příjezd nejrychlejší dvacítky jezdců.

V kategorii čtyřkolek se do vedení zatím dostal Marcelo Medeiros z Brazílie. Jeho čas je 41:16 a jen sedm vteřin za ním je Jeremias Gonzalez Ferioli. Nelson Augusto Sanabria drží průběžné třetí místo s rozdílem 37 vteřin. Vedoucí jezdec průběžného pořadí Ignacio Casale se zařadil na 6. místo se ztrátou 1:06, ale v celkovém hodnocení má bohatý náskok přes hodinu a půl, takže může jet s naprostým klidem. Josef Macháček je z trojice našich čtyřkolkářů opět nejlepší, když je zatím na 12. místě s rozdílem 2:32, Zdeněk Tůma se zařadil na 16. místo se ztrátou 3:22 a Olga Roučková ztrácí 8:11 a je na 23. pozici. První čtyřkolkáři projeli už WP2.

Josef Macháček

Po pěkném čtvrtém místě z šesté etapy se na svůj výkon snaží navázat Diego Martin Duplessis, který je i dnes v dobré formě. Zatím se dostal do vedení na WP1, ale prvních deset jezdců sem zatím nedorazilo. Argentinec si nyní vytvořil 33 vteřin náskok na Marca Solu. Téměř třicet jezdců už dorazilo na druhý bod, takže už je čeká poslední část etapy při cestě k cíli. Zde je ve vedení Fausto Vignola s časem 1:26:10. Livio Metelli se zařadil na druhé místo s rozdílem 19 vteřin a 52 vteřin ztrácí třetí Ferran Jubany. Z našich jezdců tu projel už Jan Veselý, který je dvacátý se ztrátou 11:39.

Ve třídě čtyřkolek se na WP2 ujal vedení Axel Dutrie s časem 1:25:22. Na druhé místo se se ztrátou 1:03 zařadil domácí Giugliano Horacio Giordna a třetí průběžně je Alexandre Giroud. Zdeněk Tůma se dostal na 7. místo s rozdílem 4:45 a Josef Macháček je hned za ním se ztrátou 4:49. Olga Roučková zde projela s rozdílem 13:10 a zařadila se na 15. pozici. Na časomíře se na tomto bodě zatím neukázal Ignacio Casale.

A je tu cíl dnešní 120 km etapy a také cíl letošního Dakaru. Z dokončení opravdu těžkého ročníku, jednoho z nejtěžších v historii, se už mohou radovat Hernan Paredes, Marcos Lopez a Manuel Andujar z kategorie čtyřkolek.

Do cíle dorazili první motorkáři, kterými jsou Argentinec Sebastian Alberto Urquia a Alvaro Coppola. Sebastian zajel etapu za 1:48:18.

Laia Sanz

Získat dnes může Španělka Laia Sanz, která je v současné chvíli na 12. místě celkově a ztrácí jen 10 minut na devátého Daniela Oliverase. Její nejlepší výsledek na rallye Dakar je 9. místo z roku 2015.

Milan Engel bohužel letošní Dakar nedokončí, ale poslal video, ve kterém přiblížil svůj stav a také ukázal motorku po pádu.

David Pabiška se na WP2 zařadil na 26. místo se ztrátou 6:41, Petr Vlček ztrácí 10:31 a je na 40. místě a Jan Veselý klesl na 60. místo se ztrátou 18:37, nicméně všichni tři si zlepšili pozice oproti předchozím na WP1. Jan Brabec se stále na časomíře neukazuje, stejně tak první jezdci.

Všichni čeští motorkáři dorazili do cíle dnešní etapy. Nejlépe na tom je David Pabiška, který přijel se ztrátou 8:43 a je zatím na 27. místě. Jan Brabec se ukázal v cíli, takže se mu nic nestalo a jeho ztráta je 9:41, takže je průběžně třicátý. Se ztrátou 16:29 je na 48. místě Petr Vlček a Jan Veselý se zařadil s rozdílem 23:15 na prozatímní 63. místo. V cíli už je více než 70 závodníků.

Ve čtyřkolkách zvítězil Ignacio Casale, u kterého nakonec naskočily časy a etapu zvládl za 1:43:25. Na druhém místě se zatím drží Nelson Augusto Sanabria Galeano s rozdílem 1:21. Nicolas Cavigliasso obsadil třetí pozici se ztrátou 1:36. Josef Macháček dojel do cíle se ztrátou 7:31 a je na 16. místě. Zdeněk Tůma přijel se ztrátou 9:59, což stačí na 21. místo. Olga Roučková už také dorazila do cíle a její ztráta je 22:09 a je na 26. místě. Pořád jde ale o průběžné výsledky, protože v cíli nejsou všichni a hlavně u motorek čekáme na příjezd světové špičky.

Zdeněk Tůma

Kevin Benavides se na WP1 dostal do vedení s časem 35:15. Za něj se zařadil Antoine Meo a třetí příčku drží průběžně Toby Price. Mezi všemi jsou minimální rozdíly jen ve vteřinách.

Živé vysílání z cíle dnešní etapy od týmu MRG

Kevin Benavides se udržel ve vedení i na WP2 a také v cíli. Dnešní etapu dokončil s časem 1:26:41 a náskokem 54 vteřin na Tobyho Price. Na třetí místo se dostal Antoine Meo, který byl na WP2 pátý, ale nakonec se posunul vpřed. Jeho ztráta je 2:49. Dále jsou seřazeni Daniel Oliveras Carreras a Johnny Aubert. Dobře zajela Laia Sanz, která dojela desátá. David Pabiška je nejlepším českým motorkářem a je na průběžném 35. místě, Jan Brabec je na 38. místě, Petr Vlček na 56. místě a Jan Veselý na 71. místě. Kousek před cílem jsou již Matthias Walkner a Pablo Quintanilla, což jsou také poslední dva závodníci na motorkách, kteří ještě nedojeli do cíle. Rakušan Walkner se drží zatím na průběžném 7. místě se ztrátou 4,5 minuty. Díky tomu by si udržel celkové první místo, pokud nenabere v posledním úseku výrazně větší ztrátu. Pablo Quintanilla nabral naopak větší ztrátu a s rozdílem 21:51 byl na WP2 až na 55. místě.

Vítězem kategorie čtyřkolek je Ignacio Casale, který byl dominantní už od první etapy a postupně navyšoval svůj náskok. Dnes oslavil své druhé vítězství na rallye Dakar.

Ignacio Casale

V cíli dnešní etapy jsou všichni závodníci z kategorie motocyklů. Celkem tuto náročnou rallye dojelo 85 motorek. Matthias Walkner etapu dokončil na 8. místě se ztrátou 5:38, takže zároveň udržel své celkové vítězství s náskokem téměř 17 minut. Továrna KTM tak může slavit další triumf na dakarské rallye, kde nebyla poražena od roku 2001. Matthias tak výborně navázal na loňské druhé místo. Celkem to je pro něj čtvrtý Dakar. Na druhém místě skončil Kevin Benavides z továrního týmu Hondy a také domácí závodník a poslední místo na bedně získal Toby Price, jehož ztráta za celý Dakar je 47 minut. Výborné celkové sedmé místo má Oriol Mena, který je na Dakaru nováčkem a zároveň jede v maratónské třídě, takže nemá takové úpravy motorky. Ve třídě čtyřkolek je v cíli všech 32 startujících.

Z našich jezdců je nejlepším motocyklovým závodníkem nováček Jan Brabec, který skončil na 39. místě celkově se ztrátou 12:42, kde má také 3:03:00 penalizací. Na 42. místě skončil David Pabiška, který Dakar projel bez penalizací a jeho celková ztráta je 13:25:26. Pro Davida, který před tímto Dakarem dostal od organizátora nálepku Legenda, dokončil svůj 11. Dakar a 10. v sedle motorky. Petr Vlček ukončil letošní působení na Dakaru na 47. místě se ztrátou 17:19:21 a ani on nedostal penalizaci. Oproti loňsku je to výrazný posun vpřed, protože předtím skončil na 68. místě. Jan Veselý je zatím na 68. místě, ale ten spolu s týmem řeší nedávnou penalizaci, kdy dostal 7 h za neprojetý bod a on si je jistý, že tímto WP projel, a proto by ji neměl mít. Uvidíme, co se jim dokáže s organizátory vyřešit.

Matthias Walkner

Na výborném druhém místě skončil Nicolas Cavigliasso, který je domácím jezdcem, ale hlavně je nováčkem. Jeho ztráta je jen 1:38:52. Na třetím místě skončil jeho krajan Jeremias Gonzalez Ferioli, takže argentinští fanoušci mají opravdu velký důvod k oslavám. Josef Macháček, který je dakarskou legendou, svůj údajně poslední Dakar dokončil na 12. místě. Jeho výkon ovlivnila penalizace dvou hodin hned na úvod letošní soutěže. Pro pětinásobného vítěze rallye Dakar je to desátá úspěšná účast. Zdeněk Tůma, který byl loni na Dakaru nováčkem, loňský výsledek nezlepšil a letos skončil na 15. místě. Olga Roučková svůj debutový Dakar dojela na 26. místě.

David Pabiška a Josef Macháček po dojetí oznámili, že to byl jejich poslední Dakar.

Výsledky 14. etapy kategorie motocyklů: Top20 + naši závodníci

PČJménoMotorkaStartWP1WP2Cíl
147K. BENAVIDESHONDA10:33:00= (84)00:00:00▲ (1)00:00:00= (1)00:00:00=
28T. PRICEKTM10:30:00= (83)00:00:13▲ (3)00:00:48▲ (2)00:00:54=
319A. MEOKTM10:27:00= (82)00:00:09▲ (2)00:02:44▼ (5)00:02:49▲
429D. OLIVERAS CARRERASKTM10:15:00= (77)00:00:20▲ (4)00:02:03▲ (3)00:03:25▼
540J. AUBERTGAS GAS RALLY REPLICA10:21:00= (80)00:00:41▲ (5)00:02:36▲ (4)00:04:19▼
661O. MENAHERO10:17:00= (78)00:02:16▲ (10)00:04:13▲ (6)00:05:01=
73G. FARRES GUELLKTM10:24:00= (81)00:01:40▲ (6)00:04:32▼ (8)00:05:23▲
82M. WALKNERKTM10:36:00= (85)00:02:07▲ (8)00:04:28▲ (7)00:05:38▼
968JI. CORNEJO FLORIMOHONDA10:13:00= (76)00:02:07▲ (9)00:05:53= (9)00:07:57=
1012J. PEDRERO GARCIASHERCO TVS09:23:00= (75)00:02:36▲ (12)00:08:51▲ (11)00:10:53▲
1115L. SANZKTM09:22:30= (74)00:02:52▲ (15)00:08:59▲ (12)00:11:03▲
1234M. SOLA TERRADELLASKTM09:18:30= (66)00:02:29▲ (11)00:09:29▼ (14)00:11:32▲
13103S. ESPOSITOKTM09:16:00= (61)00:03:19▲ (17)00:09:03▲ (13)00:11:32=
1464M. SAMUELSHONDA09:18:00= (65)00:02:49▲ (14)00:09:43▼ (16)00:11:41▲
1533D. NOSIGLIA JAGERKTM09:22:00= (73)00:03:30▲ (19)00:10:04▲ (18)00:11:46▲
1642M. GERINIHUSQVARNA09:17:30= (64)00:02:46▲ (13)00:09:45▼ (17)00:11:48▲
1728E. GYENESKTM09:17:00= (63)00:03:08▲ (16)00:08:46▲ (10)00:12:05▼
1827DM. DUPLESSISHONDA09:19:30= (68)00:01:56▲ (7)00:10:17▼ (19)00:12:11▲
1944R. FAGGOTTERYAMAHA09:20:30= (70)00:04:12▲ (21)00:09:31▲ (15)00:12:18▼
2017A. MONLEONKTM09:21:30= (72)00:04:17▲ (23)00:10:28▲ (21)00:12:45▲
Naši
3643D. PABIŠKAKTM09:06:00= (44)00:05:48▲ (32)00:15:27▼ (35)00:19:36▼
3991J. BRABECHUSQVARNA09:08:00= (47)00:20:34▲
5782P. VLČEKHUSQVARNA09:02:30= (39)00:10:05▼ (52)00:19:17▲ (49)00:27:22▼
7188J. VESELÝKTM08:42:30= (14)00:12:13▼ (68)00:27:23▼ (70)00:34:08▼

Celkové hodnocení: kategorie motocyklů

PČJezdecTýmČasZtrátaPenalizace
12 MATTHIAS WALKNERRED BULL KTM FACTORY43:06:010:01:00
247 KEVIN BENAVIDESMONSTER ENERGY HONDA43:22:54+00:16:53
38 TOBY PRICERED BULL KTM FACTORY43:29:02+00:23:01
419 ANTOINE MEORED BULL KTM FACTORY43:53:29+00:47:280:01:00
53 GERARD FARRES GUELLHIMOINSA RACING44:07:05+01:01:04
640 JOHNNY AUBERTGAS GAS MOTORSPORT44:59:54+01:53:530:20:00
761 ORIOL MENAHERO MOTOSPORTS45:28:53+02:22:52
810 PABLO QUINTANILLAROCKSTAR ENERGY HUSQVARNA45:30:06+02:24:05
929 DANIEL OLIVERAS CARRERASHIMOINSA RACING45:43:21+02:37:20
1068 JOSE IGNACIO CORNEJO FLORIMOMONSTER ENERGY HONDA45:48:37+02:42:36
1112 JUAN PEDRERO GARCIASHERCO TVS RALLY45:51:59+02:45:580:16:00
1215 LAIA SANZKTM FACTORY RACING46:02:03+02:56:020:02:00
1333 DANIEL NOSIGLIA JAGERHT RALLY RAID HUSQVARNA46:04:30+02:58:290:01:00
1417 ARMAND MONLEONDAMING RACING46:12:42+03:06:41
1560 JONATHAN BARRAGAN NEVADOGAS GAS MOTORSPORT46:19:03+03:13:020:20:00
1644 RODNEY FAGGOTTERYAMALUBE YAMAHA47:04:17+03:58:16
1754 ANDREW SHORTROCKSTAR ENERGY HUSQVARNA47:19:43+04:13:42
1827 DIEGO MARTIN DUPLESSISMEC47:38:40+04:32:390:10:00
1934 MARC SOLA TERRADELLASHIMOINSA RACING48:44:00+05:37:59
2052 JACOPO CERUTTIMOTO RACING GROUP48:44:45+05:38:440:05:00
Naši
3991 JAN BRABECBIG SHOCK RACING55:48:01+12:42:003:03:00
4243 DAVID PABIŠKABARTH RACING56:31:27+13:25:26
4782 PETR VLČEKKLYMČIW RACING60:25:22+17:19:21
6888 JAN VESELÝMOTO RACING GROUP72:54:16+29:48:150:10:00

Výsledky 14. etapy kategorie čtyřkolek: Top20 + naši závodníci

PČJménoČtyřkolkaStartWP1WP2Cíl
1241I. CASALEYAMAHA09:12:30= (30)00:01:06▲ (6)00:00:00▲ (1)00:00:00=
2249N. CAVIGLIASSOYAMAHA09:09:00= (28)00:01:36▲
3245A. DUTRIEYAMAHA09:00:30= (22)00:00:51▲ (4)00:00:45▲ (3)00:01:43▼
4246J. GONZALEZ FERIOLIYAMAHA09:07:30= (27)00:00:07▲ (2)00:01:36▼ (5)00:03:02=
5280GH. GIORDANAYAMAHA08:57:30= (20)00:00:57▲ (5)00:01:48▼ (6)00:03:57=
6248A. HERNANDEZYAMAHA09:03:30= (25)00:01:18▲ (7)00:03:17▼ (9)00:04:16▲
7254K. KOOLENBARREN RACER08:59:30= (21)00:01:31▲ (8)00:01:29▲ (4)00:04:24▼
8282M. MEDEIROSYAMAHA09:04:30= (26)00:00:00▲ (1)00:02:04▼ (7)00:04:34▼
9292H. PAREDESHONDA08:33:00= (2)00:05:50▼ (22)00:04:07▲ (10)00:04:57=
10260A. GIROUDYAMAHA08:56:00= (19)00:02:00▲ (10)00:03:13▲ (8)00:06:12▼
11266D. SHILOVYAMAHA09:01:30= (24)00:02:51▲ (15)00:04:44▲ (11)00:07:08▼
12262B. DA COSTAYAMAHA08:47:00= (13)00:02:17▲ (11)00:06:51▼ (20)00:07:12▲
13271D. MAZZUCCOCAN-AM08:50:30= (16)00:02:41▲ (13)00:04:59= (13)00:07:16▼
14247J. MACHÁČEKYAMAHA08:53:30= (18)00:02:32▲ (12)00:05:34▼ (16)00:07:31=
15257K. WISNIEWSKICAN – AM08:53:00= (17)00:02:44▲ (14)00:05:56▼ (17)00:07:42=
16273M. ANDUJARYAMAHA08:34:30= (4)00:04:43▼ (19)00:05:57▲ (18)00:08:01=
17258D. DOMASZEWSKIHONDA08:47:30= (14)00:02:00▲ (9)00:06:44▼ (19)00:08:19=
18285C. JOFFREYAMAHA09:10:15= (29)00:04:24▲ (18)00:05:24▲ (14)00:08:36▼
19261Z. TŮMAYAMAHA08:49:30= (15)00:03:22▼ (16)00:05:30▲ (15)00:09:59▼
20288M. SARQUIZCAN-AM08:44:00= (11)00:05:06▼ (21)00:10:08= (21)00:13:44▼
24277O. ROUČKOVÁYAMAHA08:37:00= (7)00:08:11▼ (23)00:13:55= (23)00:22:09▼

Celkové hodnocení: kategorie čtyřkolek

PČJezdecTýmČasZtrátaPenalizace
1241 IGNACIO CASALECASALE53:47:04
2249 NICOLAS CAVIGLIASSOTEAM AL DESERT55:25:56+01:38:52
3246 JEREMIAS GONZALEZ FERIOLICONSULTORES DE EMPRESAS55:55:18+02:08:14
4282 MARCELO MEDEIROSTAGUATUR RACING58:17:04+04:30:002:01:00
5248 ALEXIS HERNANDEZALEXIS HERNANDEZ58:25:57+04:38:530:07:00
6266 DMITRIY SHILOVASTANA MOTORSPORTS60:32:01+06:44:572:21:00
7251 NELSON AUGUSTO SANABRIA GALEANOSANABRIA DAKAR61:00:00+07:12:562:00:00
8254 KEES KOOLENMAXXIS SUPER B62:12:02+08:24:580:01:00
9245 AXEL DUTRIEDRAG’ON RALLY62:17:26+08:30:221:10:00
10280 GIULIANO HORACIO GIORDANAGIORDANA DAKAR63:05:29+09:18:25
11260 ALEXANDRE GIROUDTEAM GIROUD64:11:42+10:24:38
12247 JOSEF MACHÁČEKBARTH RACING64:40:45+10:53:412:13:00
13257 KAMIL WISNIEWSKISONIK64:49:56+11:02:522:01:00
14271 DANIEL MAZZUCCOMAZZUCCO CAN-AM66:22:16+12:35:12
15261 ZDENĚK TŮMABARTH RACING67:39:46+13:52:422:04:00
16262 BRUNO DA COSTALA COMPAGNIE DU LIT70:11:25+16:24:214:36:00
17258 DANIEL DOMASZEWSKIMEC TEAM70:14:28+16:27:241:06:00
18263 CARLOS ALEJANDRO VERZAVERZA RALLY73:48:49+20:01:452:31:00
19294 MARTIN SARQUIZMAZZUCCO CAN-AM77:56:08+24:09:048:02:00
20291 PABLO LUIS NOVARAMAZZUCCO CAN-AM79:06:57+25:19:537:01:00
26277 OLGA ROUČKOVÁMOTO RACING GROUP101:18:16+47:31:1214:02:00