Na čtvrtek 18. ledna 2018 je při rallye Dakar v plánu již 12. etapa. Letošní 40. ročník této slavné dálkové soutěže se pomalu ubírá ke svému konci, protože nás celkově čeká čtrnáct etap. Při včerejší etapě dojeli závodníci na motorkách a čtyřkolkách do města Fiambalá a auta a kamiony do Chilecita. To kvůli tomu, že motorky a čtyřkolky měly druhou maratónskou etapu, takže musely mít oddělený bivak. Dnešní etapa měla být proto jiná pro tyto třídy, protože vyjíždí z jiného bodu. Cíl je ale stejný a tím je město San Juan.

Původní mapa 12. etapy rallye Dakar 2018 pro motorky a čtyřkolky.

Mapa 12. etapy rallye Dakar 2018 pro auta a kamiony.

Správné rozložení fyzických sil mělo být klíčové pro druhou část maratónské etapy pro jezdce na motorkách a čtyřkolkách. Navíc díky tomu, že už je soutěž v samotném závěru, celkově síly ubývají. Bude to dlouhý den, ve kterém celkově všichni najedou přes 700 km, auta a kamiony téměř 800 km. Rychlostní zkouška pro motorky byla původně naplánovaná na 375 km, ale nakonec se pořadatel rozhodl pro změnu. Motorky a čtyřkolky měly nakonec startovat až po autech a ze stejného místa. Díky tomu nepojedou podle své původní mapy. Tyto změny zkrátily etapu o 91 km. Nicméně bude to další slušná porce kilometrů zajetých na jedněch pneumatikách. Náročnost trasy také značí spousta tankovacích míst po cestě.

Původní výškový profil 12. etapy rallye Dakar 2018 pro motorky a čtyřkolky.

Původní výškový profil 12. etapy rallye Dakar 2018 pro auta a kamiony.

Dnešní etapa měla začít ve výšce kolem 3 500 m n. m., ale díky startu s auty se pojede přibližně od 1 700 m n. m. Po vystoupání na kopec o výšce přes 3 600 m n. m. budou poté sjíždět dolů do výšek kolem 1 000 m n. m. Etapa povede z větší části na hliněném povrchu, oproti předchozím písčitým etapám.

Bohužel už v závodě nemůžeme sledovat Gabrielu Novotnou, Milana Engela a Štefana Svitka, kteří včera ze závodu odstoupili. Průběžné vedení stále drží Matthias Walkner s půlhodinovým náskokem, ale dobré výkony mají Kevin Benavides a Toby Price, kteří budou dál bojovat o vítězství. Dobře jezdí také Antoine Meo, který je průběžně pátý, ale rád by zabojoval o Beduína. Gerard Farres Guell, který je dakarskou legendou, je zatím čtvrtý, takže i s ním se musí počítat. Po spoustě odstoupení ze závodů je na tom z českých jezdců nejlépe nováček Jan Brabec, který je na 40. místě, a o tři pozice dál je David Pabiška.

Vyjádření pořadatele:

Speciálka č. 12 pro motorky a čtyřkolky je ZRUŠENA (Fiambala – San Juan).

Na základě studie bezpečnostních podmínek pro motorky a čtyřkolky v závodě, i přes první modifikace, které byly oznámeny během včerejšího odpoledne místního času a které byly konzultovány se závodníky v maratónském bivaku ve Fiambale, se ředitelství závodu rozhodlo zrušit 12. rychlostní zkoušku pro motorky a čtyřkolky. První motorky odstartují z bivaku ve Fiambale v 6:00 místního času a pojedou do bivaku v San Juanu. Trasa pro auta a kamiony zůstává neměnná.

To potvrdil i tým Big Shock Racing, který uvedl, že je to kvůli špatnému počasí.