Původně to měla být riziková etapa kvůli stoupající únavě soutěžících. Včera se však opět nesoutěžilo a byl na plánu jen dlouhý přesun do místa startu dnešní, a to desáté etapy letošního Dakaru ve městě Chilecito. Všichni se dostali na toto místo v pořádku, mezi prvními byli motocyklisté. Záplavy, tak jak je zažili v předchozích etapách, snad už nehrozí, a tak se večer mohli všichni společně setkat a trochu i pobavit.

Dnešní etapa má celkovou délku 751 kilometrů. Ostrých, soutěžních z této dávky bude 449 kilometrů. Po delší spojovačce, kterou mimochodem budou mít první závodníci už za chvíli za sebou, následuje první část dnešní speciálky (263 km). Pak přijde neutralizační zóna a zase druhá část speciálky (185 km). V závěru dne je kratší spojovačka do bivaku v San Juan.

Dnešek se dá charakterizovat i tím, že je to sestup z hor. Ze začátku se sice jezdci budou ještě pohybovat ve výškách kolem 3 000 m n.m., ale ke konci etapy to bude už jen o něco více než 800 m n.m.

I organizátoři na svém Twitteru potvrdili, že by dnešek měl být bez změn:

První část speciálu bude spíše pomalá s úseky podobnými trialu, ale druhá část zrychlí a bude zejména o navigaci. Jak se dnes bude dařit jezdcům Hondy? Budou jako španělští toreadoři honit červenou vlajku v podobě aktuální prvního v celkovém pořadí, jezdce KTM, Sama Sunderlanda?

V týmu Hondy přes volné dny dělali všechno pro to, aby byli dobře připravení.

Těsně před 11:00 SEČ by měl vystartovat na trať vítěz poslední etapy Joan Barreda Bort.

Došlo nakonec k mírnému posunu startu, start bude v 11:10 SEČ (středoevropský čas, tedy náš).

Joan Barreda Bort vystartoval! Dnes se na start postaví zbývajících 109 motocyklistů.

Naši závodníci startují takto: Števo Svitko jako třináctý v 11:43 SEČ, ze 17. místa Ondřej Klymčiw v 11:51 hod, pak Milan Engel (34. místo, 12:09 hod), 41. David Pabiška (12:10 hod), 69 . Petr Vlček ve 12:18 hod a Ruda Lhotský v 12:26:30 hod.

Ještě několik fotografií ke včerejší nešťastné události, kvůli které byla zrušena 9. etapa. Po velkých deštích se sesunul svah a voda na vesnici, kdo alespoň trochu mohl, pomáhal!

Šest jezdců v etapě v pořadí: Bort, Walkner, Sunderland, Metge, Garcia a Goncalves. Jen připomínáme, že vedoucí jezdec pořadí, Angličan Sam Sunderland má ve svém vedení náskok téměř 21 minut před druhým Quintanillou z Chile.

S návratem dakarského pelotonu do nižších nadmořských výšek nastává opět problém s vysokými teplotami, tak jako tomu bylo na začátku soutěže. Své by o tom mohl mluvit nováček na Dakaru, Lukáš Kvapil, který zůstal při pomoci zraněnému jezdci bez vody. I kluci z týmu BARTH Racing se již připravují na jízdu v 45 stupňových teplotách, které mají být ke konci etapy.

V etapě máme první desítku jezdců.

Števo Svitko právě odstartoval!

Do etapy vyrazil i Ondřej Klymčiw se svou Husqvarnou. Na prvním CP1 je zároveň i první dnešní tankování.

Máme tu první bloudění a chyby v navigaci. Na 39. kilometru dnešní speciálky zabloudil vedoucí muž průběžného pořadí Sam Sunderland. Na svou chybu přišel, obrátil se a jede zpět, což ho bude stát dost času. O něco blíže k cíli, a to na 53. kilometru, bloudí i Joan Barreda Bort.

Joan Barreda Bort

Už se nám formuje pořadí na prvním průjezdném bodu WP1. Na výsledných časech se odrazilo i výše zmíněné bloudění. Pořadí je zatím takové: Pablo Quintanilla, Bort (ztráta 1 min 02 sec), Metge, Renée, De Soultrait, Walkner, Goncalves, Garcia, a až na 9. místě Sam Sunderland se ztrátou propastných 16 min 45 sekund.

Prakticky hned na začátku etapy přišel Sam Sunderland o téměř celý náskok, který má v celkovém pořadí nad Quintanillou!

Svitko projel WP1 se ztrátou 2 min 7 sekund, což ho řadí aktuálně na 6.místo.

Ondřej Klymčiw je na WP1 na 12. místě se ztrátou 5 min a 37 vteřin.

Po prvním WP tak vede Pablo Quintanilla z Chile, kterému se díky skvělým atakům a samozřejmě přehmatům Sama Sunderlanda podařilo stáhnout ztrátu v celkovém pořadí na cca. 4 minuty.

Pablo Quintanilla, 10. etapa

První závodník, Barreda Bort je na WP2 v čase 1:39:54. Přes bod WP1 projel český závodník Milan Engel se ztrátou 7 min 37 sek, aktuálně je na 28. místě.

POZOR, velké bloudění vedoucích jezdců. Mezi body WP1 a WP2 bloudí zejména Goncalves, Sunderland a Renet. Ale zejména Quintanilla je momentálně na tom totálně špatně. Jak dopadne dnešní etapa?

Pablo Quintanilla mohl dnes hodně získat. Místo toho však stále bloudí a je více než 4 kilometry mimo trasu.

Z toho důvodu je na WP2 zatím pořadí Metge a za ním Barreda Bort (ztráta 4 minuty).

WP1 projel i další český závodník David Pabiška. Projel se ztrátou 11 min a 10 sec a je na 41. místě.

Sam Sunderland přece jen našel cestu k WP2. Je na tomto bodě jako čtvrtý zatím se ztrátou 11 minut na Metgeho, který se dostal na první místo. Quintanilla, který stále není v tomto bodě a bloudí, tak přišel o náskok, co získal, a navíc dále ztrácí. Za Sunderlandem přijel i Rakušan Matthias Walkner a ten má ztrátu 15 minut.

Pořadí na WP2 se kvůli bloudění vedoucích mužů v etapě bude asi neustále měnit, momentálně je na prvním místě Pierre Alexandre Renet z Francie na Husqvarně, který na třetího Borta získává rovných 5 minut!

Na WP2 dojel i Pablo Goncalves na Hondě, ale s velkou ztrátou, více než 15 minut.

Ondřej Klymčiw

Pablo Quintanilla se musel vrátit až na 40. kilometr, aby znovu našel správný směr. Teď už jede dobře, ale s obrovskou ztrátou.

Štefan Svitko nebloudil a je na WP2 se ztrátou 7 min a 46 sec, aktuálně je na 6. místě.

WP1 dosáhli i poslední dva čeští závodníci. Ruda Lhotský na 63. místě a ztrátou 25 min 21 sek a Petr Vlček na 73. místě, ztráta 27 min 16 sec.

Ondřej Klymčiw dorazil do WP2. Neuvěřitelná zpráva! Jde na 1.místo! Druhý Renet má na něj 40 vteřin ztrátu.

WP3 je zároveň CP1 a tedy místo tankování motocyklů. Na tento bod už dorazili Barreda Bort a Metge.

Pablo Quintanilla stále není na WP2. To znamená, že bude mít velmi velkou ztrátu. O to je to horší, že byl Pablo před touto etapou druhým mužem průběžného pořadí.

Adrien Metge

Na WP2 se před skvělého Ondřeje Klymčiwa dostal Francouz Metge. Ondra je i tak stále na druhém místě.

Štefan Svitko je na WP3 na 4. místě se ztrátou 4 min 52 sek. Ondra Klymčiw již také na WP3 a zatím je to 1.místo!

Prvních 5 jezdců na WP4 v pořadí: Renet, Metge (+4:19), Bort (+8:38), Walkner (+14:21) a Sunderland (+14:31). Ale po příjezdu dalších jezdců se to určitě změní. Nás zajímá časné pořadí na WP3, které reálněji ukazuje aktuální stav v etapě. Tam je pořadí následující: Klymčiw, Smith (+0:59), Montero (+2:14), Renet (+2:15), Caim (+2:58) a Svitko (+4:52).

NA WP2 dorazil Adrien Metge na Sherco, který odsunul Klymčiwa na druhé místo o necelou minutu. Na WP2 konečně dorazil i Pablo Quintanilla, kterému po skvělém startu zbývají už jen oči pro pláč. Je na 27. místě a má ztrátu více než hodinu!

Štefan Svitko

Števo Svitko přejel přes WP5 se ztrátou 2 min 22 sek. Na to, jak si stojí v pořadí, budeme muset počkat na příjezd dalších závodníků.

Podobně jako Quintanillovi se před bodem WP2 nedařilo ani rychlému Francouzi De Soultraitovi. I on nabral téměř hodinovou ztrátu, kterou má i na WP3.

Jak si stojí čeští závodníci? Ondra Klymčiw je dnes často zmiňovaný, protože se stále drží na prvním místě. Dalším v pořadí je David Pabiška, který se na WP3 vyšvihl už na 22. místo se ztrátou +35:07, hned za ním je Milan Engel se ztrátou +35:14. Rudolf Lhotský je na WP1 na 79. místě se ztrátou přes 30 minut. Mnohem hůř je na tom nováček Petr Vlček, který je aktuálně pouze na WP1. Tam je na  104. místě se ztrátou +1:22:06.

Podle všeho je buď problém s časomírou, nebo někteří závodníci nenašli některé body. Například Ricky Brabec nemá časy na WP2, 3, a 4 ale na WP5 už má čas. Podobně i Milan Engel a David Pabiška nemají časy na WP2. Doufejme, že je to jen technický problém.

Už se formuje pořadí i na WP5 – do čela se opět vyšvihl Ondřej Klymčiw, před Reneta a právě zmíněného Brabce. Svitko si drží 5. místo.

Potvrzení 2. místa na CP1 Ondřeje Klymčiwa je i na dakarském twitteru.

Portugalskému matadorovi jedoucímu v továrním týmu Hondy Paulu Goncalveosovi se dnes také moc nedaří. Aktuálně je až na 16. pozici se ztrátou 15 minut. Dosud se v průběhu soutěže téměř vždy umisťoval v první trojce.

Paulo Goncalves, Honda

Čtyřicet čtyři jezdců je evidováno na CP1, kde je i tankování.

Na konci první části dnešní speciálky je nyní Ricky Brabec. Ten o více než minutu předběhl zatím druhého Michaela Metgeho na Hondě. Třetí je momentálně Slovák Štefan Svitko! Ztráta na Brabce je 1 min 40 sekund.

WP4 dosáhla naše dvojice Milan Engel (25. místo, +38,28) a David Pabiška (27. místo, +38,44). I Petr Vlček se posunul, je na WP2 na 74. místě s velkou ztrátou +1:45,33. Stále však neprojel WP2 Rudolf Lhotský, který byl o kus před Vlčkem.

Náš závodník Ondřej Klymčiw dosáhl cíle první speciálky. Momentálně je na 2. místě! Dostal se před Francouze Michaela Metgeho a za prvním Rickym Brabcem zaostal o 21 sekund!

Ondřej Klymčiw

Do cíle první části dorazil i Adrien Metge se svým Shercem TVS. Zůstal však za Ondřejem Klymčiwem a zařadil se na 3. místo. Odsunul tak Slováka Svitka na 5.místo.

První desítka v cíli 1. části dnešní etapy je následující:

 1. Brabec, čas 3:50,40
 2. Ondřej Klymčiw +0,21
 3. Adrien Metge, +0,55
 4. Michael Metge +1,16
 5. Štefan Svitko +1,40
 6. Caimi +2,04
 7. Rodrigues +2,06
 8. Renet +2,28
 9. Montero +3,08
 10. Smith +3,51

Barreda Bort je až na 11. pozici se ztrátou +4,34. Na 12. místě je Laia Sanz se ztrátou +12,34.

Bude tento muž, Ricky Brabec z USA, jezdec tovární Hondy, první i v konečném cíli dnešní etapy? Nechme se překvapit.

Joan Barreda Bort už svítí na live timingu, že startuje do druhé části dnešní speciálky. Tato druhá část je prakticky o 80 kilometrů kratší než první část (druhá má 185 km).

Druhá část dnešní speciálky v plném proudu. V této druhé části již závodí 20 jezdců. Ze 109 motorkářů na startu dosáhlo CP1 zatím 99 jezdců. Z našich již jsou v druhé části i Svitko i Klymčiw. V cíli první části je i Engel (30. místo, +48:00) a Pabiška (36. místo, +52:13). Petr Vlček je na WP4 s více než dvouhodinovou ztrátou a Ruda Lhotský se objevil na WP3 také s více než dvouhodinovou ztrátou.

Svitko je aktuálně na WP8 na 2. místě se ztrátou +1:03 na prvního Michaela Metgeho. Vše se bude ale ještě měnit dojezdem dalších závodníků, jako například Ricky Brabcem a naším Ondřejem Klymčiwem.

Na tomto bodě už je i Ondra Klymčiw. Ztratil však nějaký čas a Svitko tak zůstal na druhém místě. Ondra se zařadil na třetí místo o více než minutu za Štefanem.

Joan Barreda Bort je jako první jezdec již v cíli dnešní etapy. Jeho celková doba je 5:49:45.

Na WP10, na kterém je většina favoritů, je aktuální pořadí následující: Michael Metge, Štefan Svitko, Barreda Bort, Caim, Renet, Ondřej Klymčiw.

Petr Vlček a Rudolf Lhotský ještě nedojeli do cíle první části etapy. Na předposledním bodě této části mají oba ztrátu přes dvě hodiny.

Na bodě CP2, což je zároveň WP10, je nyní evidovaných 11 jezdců. V cíli dva.

Do cíle dorazilo zatím šest závodníků a to v takovém pořadí: Michael Metge, Barreda Bort (ten dokázal pěkně stáhnout ztrátu na prvního nyní na necelou minutu), Renet, Goncalves, Walkner, Sunderland. Sam Sunderland má již ztrátu přes 18 minut.

Števo Svitko je i na WP11 (předposledním WP před cílem etapy) stále druhý a Ondřej Klymčiw je šestý. Uvidíme, jak pořadím zamíchá Ricky Brabec, protože jeho časy se zase nezobrazují na WP9 a WP10.

Důležitá zpráva! Jeden z favoritů, aktuálně druhý v pořadí, Chilan Pablo Quintanilla odstupuje ze soutěže! Po 400 kilometrech dnešní etapy se mu udělalo špatně, trpí závratěmi. Už je v péči lékařů.

Svitko je v cíli zatím na třetím místě! Dostal se před něj Bort, takže pořadí zatím je Metge, Bort, Svitko. Števova ztráta je 1 min 19 sec.

Ondřej Klymčiw je v cíli. Škoda že neudržel své tempo a mírně klesl. Jeho ztráta se zvýšila na něco více než 10 minut a nyní mu patří 8. místo. Pokud se nic vážného nestane, měl by zůstat v TOP10.

Skvělé je, že Štefan Svitko je stále na třetím místě. Uvidíme jak dokončí etapu Ricky Brabec, jehož časy se nezobrazují v live timingu.

Aktuální stav v etapě, ze 109 startujících je 100 za CP1, za CP2 jen 23 a v cíli 15.

Vypadá to tak, že Svitko je dnes na pódiu. Červená Honda Rickyho Brabce se zastavila jen 12 kilometrů před cílem a odmítá poslušnost. Už by nikdo neměl ohrozit Števovo třetí místo.

Vítězem etapy se tak stává Michael Metge před Joanem Barreda Bortem a Slovákem Štefanem Svitkem.

Výborné je, že se i Ondřej Klymčiw udržel v Top10, když klesl na 10. místo. Další čeští borci, Milan Engel a David Pabiška, se blíží k cíli. Milan je na WP10 a David na WP9.

V cíli etapy je konečně i Milan Engel na 33. místě se ztrátou 1:17:40 a také David Pabiška na 35. místě se ztrátou 1:24:03. Petr Vlček a Rudolf Lhotský jsou stále velmi daleko.

Podle posledních zpráv od jezdců, kteří dorazili do cíle, panuje v etapě hotové peklo! Je tam neskutečně horko a vícero z nich po dojezdu odpadává.

POZOR, změna pořadí! První v pořadí v cíli dnešní etapy Michael Metge dostal hodinovou penalizaci! Mění se pořadí, Barreda Bort se stává vítězem, Števo Svitko se posouvá na druhé místo a Ondra Klymčiw na místo deváté!

Pořadí v dnešní 10. etapě:

 1. Barreda Bort, SPA, Honda, 5:49:45
 2. Štefan Svitko, SVK, KTM, +0:24
 3. Cami, ARG, Honda, +3:48
 4. Renet, FRA, Husqvarna, +4:21
 5. Rodrigues, POR, Yamaha, +5:46
 6. Montero, SPA, KTM, +7:15
 7. Adrian Metge, FRA, Sherco TVS, +8:18
 8. Goncalves, POR, Honda, +8:43
 9. Ondrej Klymčiw, CZE, Husqvarna +9:22
 10. Walkner, AUT, KTM, +12:53

a dále naši závodníci:

42. Milan Engel, CZE, KTM, +2:17:40 (penalizace 1:00:00)

46. David Pabiška, CZE, KTM, +2:24:03 (penalizace 1:00:00)

74. Petr Vlček, CZE, Husqvarna, +3:30:22

92. Rudolf Lhotský, CZE, KTM, +4:07:29

Zde je vyjádření vítěze etapy:

Celkové pořadí po deseti etapách:

 1. Sunderland, ENG, KTM, čas 28:07:59
 2. Walkner, AUT, KTM, +30:01 (penalizace +0:05:00)
 3. Farres Guell, SPA, KTM, +38:43
 4. Van Beveren, FRA, Yamaha, +41:57
 5. Barreda Bort, SPA, Honda, +53:47 (penalizace 1:01:00)
 6. Renet, FRA, Husqvarna, +55:24
 7. Gonsalves, POR, Honda, +1:01:11 (penalizace 0:48:20)
 8. De Soultrait, FRA, Yamaha, +1:32:55 (penalizace 00:09:00)
 9. Caimi, ARG, Honda, +1:37,57 (penalizace 1:05:00)
 10. Štefan Svitko, SVK, KTM, +1:48,45 (penalizace +1:00:00)

a dále naši závodních:

13. Ondřej Klymčiw, CZE, Husqvarna, +2:08:55

36. Milan Engel, CZE, KTM, +5:50:57 (penalizace 1:00:00)

43. David Pabiška, CZE, KTM, +7:56:25 (penalizace 1:00:00)

68. Petr Vlček, CZE, Husqvarna, +13:13:20

83. Rudolf Lhotský, CZE, KTM, +15:43:32 (penalizace 00:02:00)

Štefan Svitko byl po skončení etapy natolik vyčerpaný, že mu nedovolili odjet na motorce spojovačkou do bivaku, ale skončil u lékařů, kteří mu dali infuze. Měl by týt OK a zítra pokračovat.

Petr Vlček sice s obrovskou ztrátou (+3: 30:22), ale přece jen je v cíli. Je to 74. místo. Rudolf Lhotský na předposledním WP10 jako 89. v pořadí se ztrátou 3: 47:45.

Po dojezdu do cíle dostali i čeští závodníci Engel a Pabiška po jedné hodině penalizace, podobně jako Metge, který skončil na prvním místě.