Den volna utekl závodníkům a doprovodným týmům jako voda a je tu další soutěžní den. Dnes čeká soutěžící etapa o délce 766 km, z čehož je 393 km speciálky, které jsou společné pro všechny soutěžní kategorie. Jede se ze Salty do města Belén a speciálka bude podobně jako v sedmé etapě rozdělená na dva úseky.

8.etapa-mapa-dakar-2016

Otázkou je, jak tuto etapu zase ovlivní počasí, které se už ve více dnech postaralo o změnu plánů. V posledních dvou soutěžních dnech přibylo i pádů a zranění, takže doufejme, že se už tento trend zastaví a zbylé závodníky uvidíme úspěšně v cíli závodů. Vypadli i velcí favorité na vítězství, jako jsou např. Matthias Walkner, Rubens Faria anebo Joan Barreda Bort.

Pády se nevyhnuly ani našim závodníkům. Slovák Ivan Jakeš kvůli těžkému pádu a poškozenému kolenu musel na začátku 6. etapy odstoupit, Štefan Svitko měl také pád a poté mu ještě kámen od protijedoucího kamionu rozbil nos a Honza Veselý měl v poslední sedmé etapě tak těžký pád, že byl na chvíli v bezvědomí.

Dnešní etapa začala 8:30 SEČ, kdy motorkáři vyrazili do prvního úseku spojovačky. Do speciálky odstartují v 6:45 argentinského času (10:45 SEČ). Závodníky čeká přejezd osmi way pointy.

V polovině soutěže začínají i tovární týmy rozehrávat své šachové partie a určitě dojde i na týmovou režii. V týmu KTM po odchodu Marca Comy se dlouho nevědělo, kdo převezme úlohu favorita. Nyní to vypadá na australskou hvězdu Tobyho Price, kterému bude pomáhat nováček v soutěži, pětinásobný mistr světa v enduru Antoane Meo a jako žolíka, i když netovárního jezdce, mají slovenského závodníka Štefana Svitka.

V týmu Husqvarny je to podobné. Nejlepší karty má rozdané Čilan Quintanilla, druhým je Španěl Arena a třetím, netovárním jezdcem, ale s tovární podporou, je náš závodník Ondřej Klymčiw.

Tým Hondy po vypadnutí Joana Barredy Borata sází na pohodáře a v současné době vedoucího muže celkového přadí Goncalvese. Druhým od Hondy je domácí závodník Benavides a třetím je Američan Ricky Brabec, přičemž do pořadí může promluvit i Francouz Metge.

Yamaha má v Top10 rychlého Rodriguese z Portugalska a blízko je i Ital Botturi a Francouz Van Beveren. Francouzký tým Sherco má v Top10 dva muže, Ducose z Francie a Pedrrera Garciu ze Španělska.

Celkové pořadí po sedmi odjetých etapách:

 1. Goncalves, POR, Honda, 22:52:30
 2. Price, AUS, KTM, +3:12
 3. Štefan Svitko, SLO, KTM, +9:24, (penalizace +1 min)
 4. Quintanilla, CHL, Husqvarna,+18:06
 5. Benavides, ARG, Honda, +21:01
 6. Meo, FRA, KTM, +21:06
 7. Rodrigues, POR, Yamaha, +24:44 (penalizace +2 min)
 8. Farres Guel, SPA, KTM, +29:57
 9. Duclos, FRA, Sherco, +30:32
 10. Pedrero Garcia, SPA, Sherco, +31:45 (penalizace +2 min)

a naši:

24. Ondřej Klymčiw, CZE, Husqvarna, +1:08:47 (penalizace +1 min)
38. David Pabiška, CZE, KTM, +2:11:51 (penalizace +1 min)
40. Milan Engel, CZE, KTM, +2:21:37 (penalizace +5 min)
76. Jan Veselý, CZE, KTM, +6:21:04 (penalizace +2 min)
85. Rudolf Lhotský, CZE, KTM, +7:33:37 (penalizace +3 min 30 sek)

Dnešní osmá etapa zavede závodníky dá se říci až ke „kořenům“ dakarské rallye. Konečně pojedou přes písek a duny. Ondra Klymčiw se ještě v krátkosti vyjádřil k tomu, co nás dnes čeká:

„Čeká nás další maratónská etapa. Terén znám už z minulého roku, bude tam hodně hlubokých písků a také horko. Minulý rok naměřili dokonce okolo 47 stupňů. Bude to víc technické než doteď, čeká nás víc navigace, což mi snad bude vyhovovat. Také doufám, že bude dráha bezpečnější než v první polovině, kdy to byl někdy skutečně masakr, na co už doplatilo dost jezdců.“

8.etapa-WP-dakar-2016

Svitko startuje jako devátý v 11:24 SEČ, Klymčiw v 11:57, Engel v 11:59, Pabiška ve 12:00, Lhotský ve 12:13 a Veselý ve 12:26.

Nakonec závodníci odstartovali s 40 minutovým zdržením, protože dakarská kolona zatarasila vjezd do národního parku na 97. kilometru.

Jezdci postupně startují do dnešní etapy, která bude pro všechny náročná na navigaci, a začne se oddělovat „zrno od plev“. Budeme věřit, že se našim jezdcům bude dařit!

Honzovi Veselému se podařilo po těžkém pádě v předcházející etapě díky dni volna opravit motorku a vyrazil do dnešní etapy. I on informuje o zdržení při vjezdu do národního parku:

Prvních 11 závodníků projelo přes WP1. Ve vedení je Goncalves před Benavidesem a Meem. Svitko je na 5. místě se ztrátou 28 vteřin. Problémy Hondy pokračují. Hned v prvním měřeném úseku se už třikrát zastavil Francouz Michael Metge, který má nějaké problémy se svým strojem.

Všechny stroje už jsou v etapě. V čele se dlouho držel Paulo Goncalves na Hondě, ale poté ho po průjezdu CP1 překonal domácí závodník Kevin Benavides. Benavides je 10 vteřin před Goncalvesem a ten má náskok 26 vteřin na Mea. Toby Price má ztrátu jedné minuty a pěti vteřin.

David Pabiška vyráží na start dnešní etapy.

David Pabiška vyráží na start dnešní etapy.

Závodníci zatím projíždí bez větších zdržení a už prvních 33 je na WP4. Pořadí je zatím takové: Benavides, Goncalves, Meo, Price, Quintanilla, 6. Svitko a dále je na WP4 i Klymčiw na 25. místě.

David Pabiška a Milan Engel jsou už na WP3, zatím na 37. a 38. místě. Rudolf Lhotský je na WP1 jako sedmdesátý osmý a Jan Veselý na 95. místě.

Porucha Michaela Metgeho na Hondě byla vážná, protože přes WP1 projel jako poslední se ztrátou 31 minut na předposledního závodníka.

První závodníci mají za sebou první část speciálu a nyní se přesouvají do druhé části. Mezi tím si stihnou také natankovat. Zatím je ve vedení argentinský závodník na Hondě Kevin Benavides.

Konečné pořadí na WP1: Goncalves, Benavides, Meo, Quintanilla, 5. Svitko a dále naši: 23. Klymčiw, 36. Pabiška, 38. Engel, 78. Lhotský a 95. Veselý.

Konečné pořadí na WP2: Goncalves, Benavides, Meo, 4. Svitko, Price a dále naši: 25. Klymčiw, 37. Pabiška, 38. Engel, 72. Lhotský a 93. Veselý

Připravený roadbook Davida Pabišky před 8. etapou.

Připravený roadbook Davida Pabišky před 8. etapou.

David Pabiška projel WP4 na 38. místě a Milan Engel na 39. místě, takže už mají za sebou první část dnešního speciálu. Celkem už 50 motorkářů dokončilo první část dnešní etapy.

Trošku jsme měli obavy, jak na tom bude Honza Veselý, který po krkolomném pádu dlouho do noci opravoval motorku, ale vypadá to, že je při chuti, a dokonce předjíždí…

Konečné pořadí na WP3: Goncalves, Benavides, Meo, 4.Svitko, Price a dále naši: 26. Klymčiw, 37. Pabiška, 38. Engel, 72. Lhotský a 94. Veselý.

Konečné pořadí na WP4: Goncalves, Benavides, Meo, Price, Quintanilla, 6. Svitko a dále naši: 26. Klymčiw, 38. Pabiška, 39. Engel, 70. Lhotský a Veselý ješte WP4 neprojel.

První závodníci vyrazili do druhé části dnešní etapy. WP5 zatím projeli první tři jezdci dnešního průběžného pořadí Benavides, Goncalves a Meo. Antoine Meo na KTM už je na WP6. Na WP5 je zatím 15 jezdců, Svitko se pohybuje na 6. místě, ve vedení je Benavides.

Závodníci už dorazili do dun a nyní tak přišla rozhodující fáze závodu.

Štefan Svitko je na WP6 spolu s dalšími osmi závodníky a je na skvělém 4. místě. Ondřej Klymčiw projel přes WP5 a je na průběžném 26. místě. Do čela etapy se dostal Toby Price.

Paulo Goncalves spolu s Kevinem Benavidesem a Antoine Meem už jsou na WP7. Mezi tím přes WP5 projeli už i Pabiška s Engelem, když jsou zatím na 38. a 39. místě. Toby Price i po průjezdu WP7 drží průběžné první místo, když má na čele náskok více než dvě minuty. WP7 projel už i Štefan Svitko, který se drží na pěkném 3. místě se ztrátou 4 minut a 19 vteřin.

První jezdci se už dostali i na předposlední WP9. Ve vedení je stále Toby Price o 3:45, na druhém místě je Goncalves a o téměř tři minuty za ním je Benavides. Nyní čekáme na průjezd Štefana Svitka, který dnes jede opravdu skvěle.

Na WP5 prakticky projeli všichni závodníci kromě šesti. Mezi nimi je i český závodník Honza Veselý, který už v předcházející etapě těžce havaroval a byl v bezvědomí. Toto je poslední zpráva od něj po odjetí první části z dnešní speciálky:

„Jsem po první části speciálu. Hrozná bolest ramene. Cítím každý kámen, každou díru. Bolí to navíc ještě nahoře nad lopatkou, něco je tam taky špatně. Snad to nějak dám. Pokračuju. H.“

Přes WP9 projelo už 11 závodníků, Svitko je na 5. místě. Na WP7 byl už i Klymčiw, zatím na 26. místě, a také Pabiška a Engel na 35. a 36. místě. Rudolf Lhotský přes WP6 projel na 71. místě.

Prvních pět závodníků je v cíli, vyhrál Toby Price, zatím má náskok na druhého Goncalvese víc než 5 minut. V cíli etapy je úspěšně i Slovák Štefan Svitko na své žluté KTM, zatím je z toho 5. místo se ztrátou 8,02 min. na Tobyho Price. Musíme počkat ještě na Rodriguese a Pedrera Garciu, ti by mohli jeho pozici ještě ohrozit.

Skvělá zpráva o Honzovi Veselém, před chvílí jsme psali, že se stále nenachází v pořadí, po dlouhém čase však naskočil, asi byl nějaký problém s načítáním jeho času, WP5 projel na skvělém 94. místě a teď na WP6 už je na 91. místě!

Konečné pořadí naWP5: Benavides, Goncalves, Meo, Price, Quintanilla 6. Svitko a dále naši: 26. Klymčiw, 38. Pabiška, 39. Engel, 70. Lhotský, 94.Veselý

Konečné pořadí na WP6: Price, Goncalves, Benavides, 4. Svitko, Rodrigues a dále naši: 23. Klymčiw, 36. Pabiška, 37. Engel, 71. Lhotský, 91.Veselý

Perfektní zpráva pro slovenské fanoušky – v cíli je prvních 21 závodníků. Štefan Svitko skončil v této těžké etapě na 5. místě! Navíc není ani předpoklad, že by ho ještě někdo předběhl.

Klymčiw projel předposledním WP9 na pěkném 25. místě. Na tomto bodě už byli i David Pabiška jako zatím třicátý čtvrtý a Milan Engel na 36. místě.

Dnešním vítězstvím se Toby Price dostává i do vedení průběžného pořadí celého Dakaru. Druhý je Paulo Goncalves, který doteď soutěž vedl, a na třetím místě se drží s 12 minutovou ztrátou na druhého Goncalvese Štefan Svitko. Ten má náskok sedm minut na Quintanillu.

Konečné pořadí na WP7: Price, Goncalves, 3. Svitko, Benavides, Rodrigues, a dále naši: 26. Klymčiw, 35. Pabiška, 36. Engel, 72. Lhotský a 86.Veselý.

Konečné pořadí na WP8: Price, Goncalves,  Benavides, Quintanilla, 5. Svitko, Rodrigues, a dále naši: 25. Klymčiw, 34. Pabiška, 36. Engel, 77. Lhotský,  85.Veselý

V cíli jsou už i David Pabiška na 35. místě a Milan Engel na 38. místě. Lhotský a Veselý ještě do cíle nedorazili.

Konečné pořadí na WP9: Price, Goncalves, Benavides, Quintanilla, 5. Svitko, Rodrigues, a dále naši: 25. Klymčiw, 34. Pabiška, 36. Engel, 77. Lhotský a 85.Veselý

Konečné pořadí 8.etapy:

 1. Price, AUS, KTM, 4:33:14
 2. Goncalves, POR, Honda, +5:17
 3. Quintanilla, CHL, Husqvarna, +6:32
 4. Štefan Svitko, SLO, KTM, +8:02
 5. Benavides, ARG, Honda, +8:06
 6. Rodrigues, POR, Yamaha, +9:19
 7. Fares Guel, SPA, KTM, +10:47
 8. Meo, FRA, KTM, +10:50
 9. Pedrero Garcia, SPA, Sherco, +11:08
 10. Van Beveren, FRA, Yamaha, +15:07

a pořadí našich závodníků:

28. Ondrej Klymčiw, CZE, Husqvarna, +39:03
35. David Pabiška, CZE, KTM, +58:28
37. Milan Engel, CZE, KTM, +1:02:12
80. Rudolf Lhotský, CZE, KTM, +02:34:15
88. Jan Veselý, CZE, KTM, +02:55:53

Celkové pořadí po osmi odjetých etapách:

 1. Price, AUS, KTM, +27:28:56
 2. Goncalves, POR, Honda, +2:05
 3. Štefan Svitko, SLO, KTM, +14:14 (penalizace +1 min)
 4. Quintanilla, CHL, Husqvarna,+21:26
 5. Benavides, ARG, Honda, +25:55
 6. Meo, FRA, KTM, +28:44
 7. Rodrigues, POR, Yamaha, +30:51 (penalizace +2 min)
 8. Farres Guel, SPA, KTM, +37:32
 9. Pedrero Garcia, SPA, Sherco, +39:41 (penalizace +2 min)
 10. Duclos, FRA, Sherco, +49:41

a pořadí našich závodníků:

25. Ondrej Klymčiw, CZE, Husqvarna, +1:44:38 (penalizace +1 min)
34. David Pabiška, CZE, KTM, +3:07:07 (penalizace +1 min)
37. Milan Engel, CZE, KTM, +3:30:37 (penalizace +5 min)
75. Jan Veselý, CZE, KTM, +09:13:45 (penalizace +2 min)
79. Rudolf Lhotský, CZE, KTM, +10:04:40 (penalizace +3 min 30 sek)