Pablo Antonio Quintanilla se narodil 10. prosince 1986 ve Valparase v Chile. Na to, že se crosscountry věnuje jen od roku 2012, dosáhl v letošním Dakaru pozoruhodného umístění. To, že mu tato soutěž svědčí, ukázal už v roce 2015, kdy skončil v cíli na 4. místě.

Ale vezměme to popořádku. K prvním jízdám na motocyklu se dostal se svými staršími bratry Rodrigem a Lucianem. Oba soutěžili na národní úrovni v motokrosu. U mladého Pabla viděli rodiče přirozený talent pro motokros, tak se rozhodli ho poslat spolu s mladšími bratry Andrésem a Leonardem do tréninkového zařízení v Georgii v USA. Tady všichni tři absolvovali velmi dobrou motokrosovou školu.

Pablo20161tvarcb

Následně se stal Pablo třináctkrát chilským mistrem v motokrosu. V roce 2008 byl dokonce pátý na mistrovství světa v MX3. V roce 2012 se však rozhodl přejít k závodům enduro. Brzy vyhrál závody Desert Challenge v Iquique a Rally Antofagasta, které se započítávaly do mistrovství Chile.

V roce 2013 se Pablo vydal zkusit štěstí do dakarské soutěže. Startoval na Hondě CRF 450 X. Jeho premiéra však nedopadla dobře. Pablo, startující s číslem 183, v peruánské poušti ve třetí etapě havaroval a poškodil si páteř. Ze soutěže musel odstoupit.

V tom roce však ještě stihl vyhrát závody Dakar Series Challenge Inca v Peru a jako osmý skončil na závodech Dakar Series Route 40 v Argentině.

Dakar se znovu rozhodl zkusit o rok později, tedy v roce 2014. Startoval na KTM Rallye Replica se startovním číslem 47. Ani v tomto ročníku prestižní dálkové soutěže mu nebylo souzeno vidět cíl. Už ve třetí etapě v Argentině havaroval, a protože si zlomil ruku, musel znovu předčasně skončit.

Stihl se však brzy zotavit, takže absolvoval Dakar Series Route 40 v Argentině, kde skončil na třetím místě, a vyhrál Rally La Serena. Kromě toho ještě získal i 2. místo v Dakar Challenge Series Guarani v Paraguayi a po vzoru svých oblíbenců Marca Comy a Joana Barredy Borta vyhrál FIM Atacama Rally.

Pablo201615

Cíl Dakaru 2015 však už na třetí pokus Pablo viděl. Už jako jezdec KTM dokázal zúročit všechny nasbírané zkušenosti a do cíle přijel na velmi pěkném 4. místě. V tom roce dokázal získat i třetí místo na Abu Dhabi Desert Challenge.

Rok 2016 byl ve znamení přestupu. Husqvarna se rozhodla postavit tovární tým a jeho hlavní hvězdou byl právě Pablo Quintanilla. Nadějí Husqvarny byl i zkušený Ruben Faria z Portugalska. Ten si však při jedné z etap při pádu zlomil zápěstí a cíl neviděl. Do továrního týmu patřil i Pierre-Alexandre Renet z Francie, úplný nováček na Dakaru. Při svém debutu se tento světový mistr v enduru do cíle ale také nedostal.

Pablo2016122

Pablo Quintanilla takto při první oficiální účasti továrního týmu Husqvarny vybojoval pro tento tým hned stupně vítězů. Ze závěrečného boje o třetí místo s Kevinem Benavidesem na Hondě a Helderem Rodriguesem na Yamaze vyšel vítězně právě on. Takže třetím na stupních vítězů byl tento mladý Chilan.

Pablo20161tvar