Něco podobného dokázal v roce 2010 na dakarské rallye Nor Pal Anders Ullevalseter, který na své soukromé KTM skončil také druhý.

Štefanko Svitko se narodil 26. června 1982 v obci Žaškov na Dolní Oravě. Odmalička ho lákalo jezdit po krajině, v přírodě. Jeho výjimečný talent pro enduro se potvrdil už v mladí. Už jako šestnáctiletý se stal mistrem Slovenska v cross country na 85 ccm motorce. V roce 1999 vybojoval 4. místo v juniorské třídě a 4. místo v třídě do 125 ccm.

V roce 2000 už z toho byla 2. místa v obou kategoriích a byl i juniorským reprezentantem za Slovensko na Mezinárodní šestnáctidenní soutěži ve španělské Granadě. Rok nato přestoupil do vyšší kategorie 250 ccm a skončil na Slovensku na čtvrtém místě. Juniorským mistrem Slovenska se stal v roce 2002 a v tom samém roce znovu závodil na šestnáctidenním závodě v Jablonci nad Nisou za Slovensko.

Další přestup o třídu výš zvládl v roce 2003, v tom roce vybojoval titul mistra Slovenska v juniorech v cross coutry a celkově skončil jako druhý. Rok nato už byl slovenským mistrem ve třídě 500 ccm, na mistrovství Evropy získal 4. místo a na šestnáctidenním závodě v polském Kielci mezi juniory získal celkové 5. místo.

Juniorským mistrem Evropy se stal v roce 2005, zároveň i mistrem Slovenska a stal se členem našeho Trophy Teamu na mezinárodním šestnáctidenním závodě, který se ten rok uskutečnil v Považské Bystrici.

Kromě mistra Slovenska v 500 ccm a 4. místa v mistrovství Evropy v E2 kategorii byl v roce 2006 členem vítězného družstva na evropském šampionátu a tento rok byl znovu členem Trophy Teamu na šestnáctidenním závodě na Novém Zélandu.

Rok 2007 mimo úspěchů v cross country (mistr Slovenska E3, 2. místo na mistrovství Evropy E3 a 3. místa v mistrovství Evropy družstev), zabojoval i v motokrosu, ve třídě MX1 získal 2. místo na Slovensku.

Mistr Slovenska v E3 a 2. místo v Mistrovství Evropy bylo i v roce 2008, k tomu ještě přidal na mistrovství světa 12. místo a 1. místo na šestnáctidenním závodě v klubové soutěži. Rok nato se zase Štefan posunul o stupínek výš, mistr Slovenska už byla v podstatě povinnost, ale stal se i mistrem Evropy ve třídě E3 a na mistrovství světa vybojoval 3. místo v E3.

A následoval už Dakar! Po těchto výkonech čekala na Štefana už jen jediná meta, nejtěžší dálková terénní soutěž na světě! Od roku 2010 je stálým účastníkem této akce, která se za jeho éry organizuje v Jižní Americe.

Štefan se v ní neztratil. Hned při svém první startu dorazil do cíle na perfektním 13. místě. A aby toho nebylo málo, získal 2.místo v kategorii amatérů, protože ho nepodporoval žádný tovární tým. K tomu ještě skončil na 1. místě mezi nováčky!

Ten kdo jednou ochutná dakarskou atmosféru, musí prostě neustále pokračovat. Dakar 2011 už nebyl tak úspěšný. Štefana zradila technika v osmé etapě, přitom se průběžně pohyboval na 9. místě. V roce 2012 si to však už vynahradil a poprvé byl v cíli v TOP5. Ten rok skončil na 5. místě, což bylo nejlepší umístění v historii pro slovenského závodníka na takto těžké soutěži.

Přišel však zase smolný rok. V roce 2013 se Štefan pohyboval v závodech přibližně v TOP10. Potom však v 11. etapě přišel nešťastný pád. I přesto že ještě jednu etapu zajel se zraněním, klesl na 22. místo, takže už nemělo smysl pokračovat. Mimo to i motocykl byl vážně poškozený, tak ze závodů odstoupil. Chuť si však spravil v roce 2014, kdy znovu skončil v TOP10, a to na 9.místě.

V roce 2015 už startoval ve svém malém Slovnaft týmu. Potvrdil svoji stoupající formu a do cíle soutěže se přiřítil na vynikajícím 5. místě. To už startoval s KTM 450 Rally Replica, a to už je konkurenceschopný stroj. I přestože to během sezóny vypadalo, že Dakar pojede v továrním týmu, tak z různých důvodů se to bohužel nepodařilo.

Do závodu Dakar 2016 Štefan Svitko zase vyrazil se svým malým soukromým týmem podporovaným Slovnaftem. Jeho žluté zabarvení motocyklu a oblečení bylo lehko rozpoznatelné na všech fotografiích a videích. Pozornost však nevzbuzoval jen svou výraznou barvou, ale hlavně svými výkony. Prakticky už od začátku závodu se pohyboval v TOP10, následně už v TOP5 a toto místo neopustil až do konce soutěže. Zároveň získal i své první etapové vítězství v této rallye.

Svitko-201620164

Jak to nakonec skončilo, všichni víme. Jediný, kdo ho dokázal na této více než 9000 km dlouhé pouti Jižní Amerikou předběhnout, byl Australan Toby Price. Štefan si tak splnil svůj velký sen, který vyslovil před závody – “chci být na stupni vítězů v cíli”.

My mu k tomuto neskutečnému výkonu gratulujeme a zároveň se těšíme na budoucí ročník. Na to, co nám tam Štefan Svitko předvede.

Svitko-201620162