BARTH Racing – David Pabiška a Rudolf Lhotský

David Pabiška se těší na druhou část rallye Dakar 2016

David Pabiška letos jede svůj desátý ročník a po sedmi etapách je na rallye Dakar 2016 na průběžném 38. místě. Začátek letošního ročníku nebyl dle jeho představ, ale postupně se dostává do tempa a pomalu postupuje pořadím vzhůru.

„Je na mně docela dost dobře vidět, že jsme už za půlkou, protože můj nosíček je spálenej jako každej rok,“ uvedl s úsměvem David Pabiška na začátku hodnocení první poloviny závodu. Úvod letošního ročníku označil jako prapodivný. „Je to trochu něco jiného, než jsem tu doposud zažíval,“ pokračuje s hodnocením. Rušení etap, promočený terén a drobné technické problémy jsou důvodem, proč mu zatím letošní ročník nesedí. Navíc chybí vybavení pro sušení věcí, protože s takovým počasím nikdo nepočítal. Na rovinu přiznává, že se mu na začátku nejelo dobře a ví, že konkurence na tom byla lépe. O to více se těší na druhou polovinu závodu. V té se podle je slov pojede ten „jeho“ Dakar.

„ Jsem na svém desátém Dakaru, ale vždycky je to jako bych tu byl poprvé,“ říká s oblibou český závodník. Po fyzické a psychické stránce se cítí velmi dobře a je rád za dobrou přípravu. V pořádku je i nedávno operované koleno. „Psychicky jsem na to tady už hodně zvyklej a jsem úplně v pohodě,“ dodává ke svému rozpoložení na letošním ročníku David Pabiška.

Nováček Rudolf Lhotský se na Dakaru stále učí

Rudolf Lhotský si v šesté etapě na svém prvním Dakaru sáhl na dno, to ho ovšem nezastavilo a chystá se do druhé poloviny nejtěžší rallye na světě.

„Na začátku bych chtěl poděkovat celé rodině, mechanikům, přátelům, kteří mi fandili a pomohli se na Dakar dostat,“ uvedl v úvodu Rudolf Lhotský. Má úžasný pocit z toho, že se na Dakar dostal. Hodně si užívá diváků, kterých jsou kolem trasy deseti tisíce a úžasně fandí. „Je to něco neskutečného se postavit na začátku na rampu,“ dodává k atmosféře. Líbí se mu obě země, ve kterých se letošní Dakar jede, a užívá si každého přejezdu mezi etapami.

„Připravoval jsem se na tento závod prakticky celý život a vidím, že to pořád bylo málo. Je to strašně náročná soutěž a nikdy bych tomu nevěřil,“ uvedl nováček na rallye v úvodu hodnocení své přípravy. Obdivuje všechny účastníky, kteří jedou na doraz, a ví, že každá chyba se na rallye Dakar trestá.

Na začátku měl trochu smůlu, když se mu nepovedlo probojovat více dopředu a teď mu jezdci před ním práší. Snažil se dostat mezi prvních 50 jezdců, ale to se nepovedlo. Na vině byl i pád ve třetí etapě, kdy Rudovi praskla přilba a necítil se dobře. Obecně mu více sedí místní cesty než závod v písku, na který není tolik zvyklý, a projevuje se to i po fyzické stránce. Za nejtěžší označuje šestou etapu, kdy si sáhl na dno a do bivaku se vrátil zcela vyčerpaný. Ovšem uvědomuje si, že podmínky jsou pro všechny stejné.

Celkově se Rudolf Lhotský pohybuje na průběžném 85. místě. „Měl jsem vyšší cíle, mám to rád, i když vím, že je to nereálné. Cílem bylo 20. místo, ale v současné chvíli vím, že to nedokáži,“ doplňuje ke svému umístění. Nejdůležitější je pro něho dostat se v pořádku a ve zdraví do cíle.

Onboard video z prologu od Rudy Lhotského:

Pokračujte ve čtení na dalších kapitolách:

následující kapitola »Moto Racing Group – Jan Veselý a Milan Engel