Marc Coma byl velkým soupeřem Cyrila Desprese a právě oni dva od roku 2005 prakticky nikomu jinému nedovolili dlouhou dakarskou rallye vyhrát. Narodil se 7. října 1976 ve městě Aviá poblíž Barcelony ve Španělsku. Už jako devatenáctiletý ochutnává svůj první úspěch v juniorském šampionátu v enduru. V následujícím roce 1996 se stává členem španělského národního enduro týmu, se kterým získává stříbro ve světovém poháru národů. Španělskému týmu pomáhá získat nejcennější trofej v tomto šampionátu ještě v roce 1998, v letech 2000 a 2001 to pak jsou dvě třetí místa. Rok 2002 je Španělovým prvním rokem na Dakaru. Jel na neotestované Suzuki a před polovinou soutěže byl jako nováček na skvělém 7. místě. Rallye ale nedokončil. Jeho výkony však nezůstaly bez povšimnutí a okamžitě ho oslovili z Repsol KTM týmu. Od té doby jsou jeho starty na Dakaru a jiných dálkových soutěžích spojené jen s KTM.

Rok 2003 byl v podání Marca ještě prvním zkušebním na KTM a skončil až na 18. místě. O rok později sice nedokončil, ale v roce 2005 už byl velmi blízko celkovému prvenství. V tom roce vyhrál argentinskou rallye Por Las Pampas a také Rallye faraónů, a tak vyhrál i celkový titul v Cross-Country. Ale vítězství na Dakaru mu sebral týmový kolega Cyril Despres. O rok na to však přišel už čas Marca Comy a tolik očekávané vítězství v dakarské rallye se mu při jeho jubilejním pátém startu podařilo získat. V tomto roce 2006 také zaokrouhlil počet po sobě jdoucích vítězství v Cross-Country na kulatých pět.

MC-zapad

Roky 2007 a 2008 nebyly pro Marca dobré. V roce 2007 sice hned od začátku rallye suverénně vedl, vyhrál úvodní tři etapy a vybudoval si téměř hodinový náskok na nejbližšího rivala Desprese, ale brzy musel kvůli navigační chybě a následné havárii odstoupit. Jelikož se následující rok soutěž v podvečer před startem kvůli přímé teroristické hrozbě zrušila, nepostavil se Marc dva roky na pódium. I když v tom roce vyhrál víc dálkových soutěžích, zvažoval ukončení závodnické kariéry ze zdravotních důvodů, protože měl problémy s kolenem.

Nestalo se tak a Marc stál v roce 2009 opět na startu, tentokrát už v argentinském Buenos Aires, protože se celá soutěž kvůli neustálým hrozbám přestěhovala na jihoamerický kontinent. Vrátil se ve velkém stylu. Hned po prvních čtyřech etapách měl náskok 90 minut před svým velkým soupeřem Despresem a nakonec tuto rallye vyhrál podruhé.

Rok 2010 byl v Marcově podání opět smolným. Prakticky už v úvodu rallye dostal šestihodinovou penalizaci za nedovolenou výměnu pneumatik. I když pak dojel v dalších pěti etapách do cíle na prvním místě, tak velká ztráta se prostě nedala dohnat a on skončil rallye až na 15. místě. Chuť si však spravil o rok později, protože v roce 2011 s přehledem vyhrál. Navzdory tomu, že v tomto roce dokázal opět vyhrát pět etap, v cíli ho od druhého Desprese dělilo jen 15 minut.

MC-1280x853

Tak získal Marc Coma svoje jubilejní třetí vítězství. Následující rok vyhrál však Despres, s ještě těsnějším rozdílem. V cíli je dělily jen dvě minuty (Coma dostal v průběhu rallye 45 minut penalizace za výměnu motoru).

Rok 2013 byl kvůli zranění ramene z marocké rallye bez Marcovy účasti. Proto se na start na své KTM znovu postavil až v roce 2014, kdy však už jeho největší soupeř Cyril Despres nestartoval v týmu KTM, ale přešel na novou Yamahu. Ten rok Marc nezaváhal a bez problémů si dojel pro svoje čtvrté vítězství v dakarské rallye.

Rok 2015 a Marcovo 5. vítězství. Despres už tento rok nestartoval na motocyklu a přešel do týmu Peugeot. Marc však musel dvě třetiny soutěže bojovat o první pozici hlavně s jezdci týmu Honda HRC, protože nové Hondy v druhém roce závodění už skutečně dobře fungovaly a nebýt havárie Joana Barredy Borta a technických problémů jejich motocyklů při přejezdu největším solným jezerem na světě, kdoví, jak by to skončilo.

MC-5-1280x853

Nic to však nemění na tom, že se Marc Coma zařadil do historických tabulek jako čtvrtý pětinásobný vítěz nejtěžší rallye na světě v sedle motocyklu. Pro jeho příznivce je tak trochu smutnou zprávou, že v nejbližší době Marc další vítězství na Dakaru již nepřidá. Se závoděním skončil a stal se členem organizačního týmu této rallye.

Držme mu palce i v této nové, a pro něho velmi nezvyklé, úloze.